Özgürlük için bağış yap.

Çağhan Kızıl: Türkiye'de en temel önlemler bile alınamadığı için bir aşamadayız

Can Dündar ve Altan Sancar Bilanço'daki konukları Doç. Dr. Çağhan Kızıl ile Covid 19'a dair son gelişmeleri konuşuyor. Dr. Çağhan Kızıl: "Aslında bu bir savaş durumu ve yapılabilecek her şeyin yapılması gerekiyor. Sağlık çalışanları azalıyor, çünkü hastalanıyor ve sistem zayıflıyor. Sağlık sistemine erişemeyen, barınma imkanına sahip olmayan insanlar dezavantajlı gruplar. Cezaevleri de kapalı alanlar ve virüsün hızlı yayılması için elverişli alanlar." Can Dündar: "Vicdan sorunsalı burada net karşımıza çıkıyor. Gardiyan ve avukatlardan cezaevine enfekte olma olasılığı çok yüksek. Hükümet ikna oldu ama adaletsizlik var."

► Dinle correctiv.org 2020

Can Dündar: Aklın karşısına inancı koyma stratejisinin çok ağır bedelleri olabilir ve Türkiye önümüzdeki haftalarda bununla yüzyüze gelecek.

Can Dündar: ''İnsanlığın son üç ayındaki en büyük iki trajedisi mülteciler ve salgın birleşirse, tehdit 2’ye değil 10’a katlanacak. Kolonya dağıtmak dışında elinden bir şey gelmeyen ve çalışanları değil yandaşlarını nasıl kurtaracağını düşünen bir iktidar var. Aklın karşısına inancı koyma stratejisinin çok ağır bedelleri olabilir ve Türkiye önümüzdeki haftalarda bununla yüzyüze gelecek. Ne uyaran, ne eleştiren, ne de miktofon uzatan medya var. Ya panik üreten ya da sinmiş bir medya var. Bunun da ağır bir bedeli olacak. Bu felaketten sonra sosyal devlet yeniden tanımlanabilir, global bir yardımlaşma ruhu oluşabilir. Ama tam tersi bu izolasyon toplumsal bir karantinaya da dönüşebilir.”

► Dinle correctiv.org 2020

Can Dündar: Bence Babacan bir özeleştiri yapmadı

Can Dündar: "İnsan, ülkenin itibarı açısından acı çekiyor. Ülkenin Başkanı Putin'in ayağına gitti ve Putin onu kapıda bekletti başka bir açıklaması yok. Babacan'ın orta vadede daha şanslı olabileceğini görüyorum ancak kadro bana heyecan vermedi. Daha çok Babacan'ın inşa etmeye çalıştığı anlayış önemli. Bence Babacan bir özeleştiri yapmadı. Çünkü mazisi hep ona hatırlatılacak. Sen onlarla yola çıkmıştın, ekonomiyi belirlemiştin diyecek. Malesef sağ'da özeleştiri geleneği yok. "Sadece para globalleşir zannediyorduk ama önce mülteci sorunu, sonra da bir virüsün daha büyük sorunlar yaratarak yeryüzüne olan etkilerini gördük. Bu virüs, Dünya'nın gidişatı sorgulaması için bir fırsat. Önce önemsenmeyen ve sonra dünyayı ele geçiren bir virüs, dünyanın kaderini değiştirebilir."

► Dinle correctiv.org 2020

Can Dündar: Bu Türkiye’nin değil, Erdoğan’ın savaşı

Can Dündar: ''Erdoğan panik ile yüzünü batıya dönüp yardım istiyor, gelmeyince ise mülteci kozunu kullanarak şantaj yapıyor. Topyekün yalnızlık, sonuç bu. Erdoğan Rusya’yı kandırabileceğini düşündü, kendince plan yaptı ve çakıldı. 1900’lerin başında dünyada, güçler dengesi değişmiş, Osmanlı güçten düşmüş ve dünya yeni bir savaşa hazırlanıyordu ancak Enver Paşa da bunları görmemek için direndi. Bu ölümüne gidiş, Türkiye’nin hiçbir çıkarının olmadığı ve tamamen kişisel bir çıkar ve kan davasına benziyor. Buradan çıkış bulamıyor ve tüm sorumluluğu bir valinin sırtına yüklediler. Bu ne kadar zavallı bir iktidar görüntüsü.”

► Dinle correctiv.org 2020

Can Dündar: Bu Gezi Davası değil, kan davası!

Can Dündar: ''Bu hukuksuzluk ortamında kim hakkında ne karar verildiğini söylemek çok zor. Erdoğan son kararını vermedi, hakimin sözüne itibar etmemek lazım. Erdoğan bırakmaya karar verdi’ demiştik. Ama sonradan başka bir oyun oynanıp tutuklatmaya gideceğini öngöremedik. Öngörülebilir bir şey değil. Kavala bir rehine ve nasıl bir pazarlık var bilinmiyor ancak Adalet Bakanlığı içinde bir koltuk kavgası olduğu biliniyor. Alternatif medyaya ihtiyaç olduğu Gezi’den beri belliydi ve bunu oluşturmak bir elzemdi. Ancak Kavala’nın bununla suçlanması çok absürt. Aslında iddianamenin tek cümlesi 'Siz bana nasıl kafa tutarsınız?'. Yeni açılacak davalarda da başka gerekçeler bulacaklar ama istedikleri gibi suç bulamayacaklar.''

► Dinle correctiv.org 2020

Erdoğan'ın en zor haftası

Can Dündar: ''Geçtiğimiz hafta, Suriye Krizi başladığından beri Erdoğan’ın geçirdiği en zor haftalardan biriydi. Putin’in Erdoğan’ın telefonlarına çıkmadığı söylemi çok yayıldı. Rusya Erdoğan’ın oyununu başından beri görüyordu ama onların da oyunu var. Erdoğan İdlib mutabakatında 'Radikal islamcıları ılımlıdan ayıracağım' demişti ama bunun olamayacağını biliyorduk.''

► Dinle correctiv.org 2020

Can Dündar: Ben bunlara rant felaketi diyorum, doğal afet değil!

Can Dündar, #Bilanço'da geçtiğimiz haftanın gelişmelerini Altan Sancar'a değerlendiriyor! Can Dündar: Başbuğ’un temel hatası AKP’yi Gülen’den bağımsız bir yapı gibi ele almak ve bu hataya birçok siyasetçi düşüyor. FETÖ’nün siyasi ayağı değişik partilerde ve değişik isimler gibi anlatılıyor. Olabilir ama Erdoğan’dan başlayan tüm parti mekanizması Gülen’le beraber hareket etti. Kendileri dışında herkesi FETÖ’cülükle suçlayıp tüm işbirliğini neredeyse örtbas etme noktasına geldiler. 'Suriye’de ne işimiz var?' sorusu oldukça meşru ve mantıklı. Orası bağımsız bir toprak. Gözlem noktalarında onlara müdahale hakkı doğuruyor. Rusya ile zıtlaşmak büyük hasarlara yol açıyor. Dolayısıyla Erdoğan’ın geri adım atıp uzlaşmaktan başka çaresi yok. Ben bunlara rant felaketi diyorum, doğal afet değil. Cehaletle bulamaç haline getirilmiş rant hırsının ortaya çıkardığı felaketler. Çığın altından insanları çıkarırken Erdoğan’ın o sırada yaptığı konuşma ilerde bu dönemle ilgili yapılacak belgeselde mutlaka yer alacak. Hükümet AİHM’nin Kavala kararından sonra serbest bırakmamak için yapacağı tek şey vardı o da tutuklu değil hükümlü hale getirmekti. Türkiye büyük felaketler ve zorba iktidarı ile anılan bir konumda. Ben de bunu anlatmaktan sıkıldım ve Türkiye bunu haketmeyen bir ülke.”

► Dinle correctiv.org 2020

MHP giderse Erdoğan’ın yeni bir koalisyon ortağı yaratması gerekecek. O adayın İyi Parti olduğu ortada ama onların hangi koşullarda evet diyeceği başka bir konu.

Can Dündar Bilanço'da haftanın gelişmelerini değerlendiriyor: "Türkiye bir beton zeminler ülkesi oldu. Akıl alır gibi değil, vergiler çarçur edildi ve toplanma alanlarına inşaat yapıldı. Bu akılalmaz bir cinayet. Kürt illerine nasıl kayyum atanıyorsa, İstanbul’da kayyum tepki çeker diye Kanal İstanbul’u dayatarak yönetimi devre dışı bırakmaya çalışıyorlar. İmamoğlu’nun önünü kesmek için hem idari önlemler alınıyor, hem de geçen haftadan beri başlatılan bir kampanya var. MHP giderse Erdoğan’ın yeni bir koalisyon ortağı yaratması gerekecek. O adayın İyi Parti olduğu ortada ama onların hangi koşullarda evet diyeceği başka bir konu. Babacan yeni partiyi henüz ilan etmedi ama yakın çevresi sürekli tarih verip erteleyerek henüz parti kurulmadan inancı da yok ediyor. Devletin Kızılay’ı her amaçla kullandığını biliyorduk. Dolayısıyla siyasi-diplomatik paravan görevi zaten görüyordu. Artık para da aklıyor."

► Dinle correctiv.org 2020

Türkiye'nin Libya'da hiçbir işi yok ama Erdoğan'ın orada çok işi var!

Can Dündar, #Bilanço'da geçtiğimiz haftanın gelişmelerini Altan Sancar'a değerlendiriyor! Can Dündar: ''Dink olsun, Mumcu olsun, Kışlalı olsun yerlerini doldurmak imkansız. Dolayısıyla ölmedi yaşıyor demek yerine yaşatmak için bir şeyler yapmak diye düşündük. TSK Erdoğan'ın önündeki engeldi ve beraber yürümeyeceklerini anlamıştı. Bu Ergenekon operasyonlarının sebebi biraz da oydu ve ordu işini büyük oranda çözdüklerini düşündüler. Yeni bir darbe girişimi olacağına dair kaygısı var iktidarın. Eskiden Genelkurmayın ışıklarına bakılırdı akşam hareketlilik var mı diye. Yine o günlere döndük sanırım. Türkiye'nin Libya'da hiçbir işi yok ama Erdoğan'ın orada çok işi var. Hem tabanını sağlamlaştırıyor hem de orduyu oyalıyor. Bırakın beni de bakın savaş var diyor ve kendince akıllı bir siyaset ürettiğini söylemek mümkün''

► Dinle correctiv.org 2020
facebook-squaretwitteryoutube-play