Özgürlük için bağış yap.

Erdoğan'ın en zor haftası

Can Dündar: ''Geçtiğimiz hafta, Suriye Krizi başladığından beri Erdoğan’ın geçirdiği en zor haftalardan biriydi. Putin’in Erdoğan’ın telefonlarına çıkmadığı söylemi çok yayıldı. Rusya Erdoğan’ın oyununu başından beri görüyordu ama onların da oyunu var. Erdoğan İdlib mutabakatında 'Radikal islamcıları ılımlıdan ayıracağım' demişti ama bunun olamayacağını biliyorduk.''

► Dinle correctiv.org 2020

Can Dündar: Ben bunlara rant felaketi diyorum, doğal afet değil!

Can Dündar, #Bilanço'da geçtiğimiz haftanın gelişmelerini Altan Sancar'a değerlendiriyor! Can Dündar: Başbuğ’un temel hatası AKP’yi Gülen’den bağımsız bir yapı gibi ele almak ve bu hataya birçok siyasetçi düşüyor. FETÖ’nün siyasi ayağı değişik partilerde ve değişik isimler gibi anlatılıyor. Olabilir ama Erdoğan’dan başlayan tüm parti mekanizması Gülen’le beraber hareket etti. Kendileri dışında herkesi FETÖ’cülükle suçlayıp tüm işbirliğini neredeyse örtbas etme noktasına geldiler. 'Suriye’de ne işimiz var?' sorusu oldukça meşru ve mantıklı. Orası bağımsız bir toprak. Gözlem noktalarında onlara müdahale hakkı doğuruyor. Rusya ile zıtlaşmak büyük hasarlara yol açıyor. Dolayısıyla Erdoğan’ın geri adım atıp uzlaşmaktan başka çaresi yok. Ben bunlara rant felaketi diyorum, doğal afet değil. Cehaletle bulamaç haline getirilmiş rant hırsının ortaya çıkardığı felaketler. Çığın altından insanları çıkarırken Erdoğan’ın o sırada yaptığı konuşma ilerde bu dönemle ilgili yapılacak belgeselde mutlaka yer alacak. Hükümet AİHM’nin Kavala kararından sonra serbest bırakmamak için yapacağı tek şey vardı o da tutuklu değil hükümlü hale getirmekti. Türkiye büyük felaketler ve zorba iktidarı ile anılan bir konumda. Ben de bunu anlatmaktan sıkıldım ve Türkiye bunu haketmeyen bir ülke.”

► Dinle correctiv.org 2020

MHP giderse Erdoğan’ın yeni bir koalisyon ortağı yaratması gerekecek. O adayın İyi Parti olduğu ortada ama onların hangi koşullarda evet diyeceği başka bir konu.

Can Dündar Bilanço'da haftanın gelişmelerini değerlendiriyor: "Türkiye bir beton zeminler ülkesi oldu. Akıl alır gibi değil, vergiler çarçur edildi ve toplanma alanlarına inşaat yapıldı. Bu akılalmaz bir cinayet. Kürt illerine nasıl kayyum atanıyorsa, İstanbul’da kayyum tepki çeker diye Kanal İstanbul’u dayatarak yönetimi devre dışı bırakmaya çalışıyorlar. İmamoğlu’nun önünü kesmek için hem idari önlemler alınıyor, hem de geçen haftadan beri başlatılan bir kampanya var. MHP giderse Erdoğan’ın yeni bir koalisyon ortağı yaratması gerekecek. O adayın İyi Parti olduğu ortada ama onların hangi koşullarda evet diyeceği başka bir konu. Babacan yeni partiyi henüz ilan etmedi ama yakın çevresi sürekli tarih verip erteleyerek henüz parti kurulmadan inancı da yok ediyor. Devletin Kızılay’ı her amaçla kullandığını biliyorduk. Dolayısıyla siyasi-diplomatik paravan görevi zaten görüyordu. Artık para da aklıyor."

► Dinle correctiv.org 2020

Türkiye'nin Libya'da hiçbir işi yok ama Erdoğan'ın orada çok işi var!

Can Dündar, #Bilanço'da geçtiğimiz haftanın gelişmelerini Altan Sancar'a değerlendiriyor! Can Dündar: ''Dink olsun, Mumcu olsun, Kışlalı olsun yerlerini doldurmak imkansız. Dolayısıyla ölmedi yaşıyor demek yerine yaşatmak için bir şeyler yapmak diye düşündük. TSK Erdoğan'ın önündeki engeldi ve beraber yürümeyeceklerini anlamıştı. Bu Ergenekon operasyonlarının sebebi biraz da oydu ve ordu işini büyük oranda çözdüklerini düşündüler. Yeni bir darbe girişimi olacağına dair kaygısı var iktidarın. Eskiden Genelkurmayın ışıklarına bakılırdı akşam hareketlilik var mı diye. Yine o günlere döndük sanırım. Türkiye'nin Libya'da hiçbir işi yok ama Erdoğan'ın orada çok işi var. Hem tabanını sağlamlaştırıyor hem de orduyu oyalıyor. Bırakın beni de bakın savaş var diyor ve kendince akıllı bir siyaset ürettiğini söylemek mümkün''

► Dinle correctiv.org 2020
facebook-squaretwitteryoutube-play