Özgürlük için bağış yap.
← geri

Can Dündar'la Özgür Yorum

Can Dündar hafta içi her gün, sizler için günün gelişmelerini yorumluyor.

Hükümet 20 Temmuz’u erken kutladı

15 Temmuz “Demokrasi ve Milli Birlik Günü”, demokrasiyi ve milli birliği baltalayan demeç ve gösterilerle idrak edildi. Ama iktidar açısından asıl idrak edilmesi gereken gün, yarın; yani 20 Temmuz… Çünkü 20 Temmuz, Erdoğan’ın darbeyi bahane ederek Olağanüstü Hal ilan ettiği, bunu bir rejim değişikliği için sıçrama tahtası yaptığı tarih… O sıçrama sayesinde toplum tam bir kıskaca alındı, parlamenter rejim feshedildi ve bir tek adam rejimi kuruldu. “Allah’ın lütfu” sayılan 15 Temmuz’un ilk meyvesiydi 20 Temmuz… Türkiye için keder, iktidar için zafer günüydü.

► Dinle correctiv.org 2019

Geziciler “terör örgütü”,Dink’in katilleri “suç örgütü”

18.07.2019- Bugün Gezi davasının ikinci duruşması var. Benim de aralarında olduğum 16 kişi için toplamda 47 bin 520 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Suçlama: “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs”… Gezi isyanından 6 yıl sonra yazılan iddianame, “16 kişi arasında hiyerarşik örgüt bağı olmadığını, gevşek örgüt bağı olduğunu” söylüyor. Yani, “örgüt bağına dair kanıt bulamadık” demek istiyor.Tutuklu sanık Osman Kavala, Gezi’yi finanse etmekle suçlanıyor. Ortada para transferine dair tek bir delil yok. Delil diye çıkardıkları, gaz maskesi alımı için destek verebileceğini söylemiş olması, poğaça, iskemle, masa gibi şeyler alınması gerektiğinden söz etmesi…

► Dinle correctiv.org 2019

Ali Babacan’la Çıkrıkçılar anısı

17.07.2019- 12 yıl önceydi. Milliyet’teydim. Dönemin Başmüzakerecisi Ali Babacan ile birkaç saat geçirip izlenimlerimi yazmıştım. Henüz 37 yaşında Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı koltuğundaydı. Ankara Koleji’ndeki yıllığında onun için “Güzel alışveriş yapar. 5 vakit namaz kılar” yazılıydı. Türkiye’nin ilk başörtüsü eylemini yapan Hatice Babacan’ın yeğeniydi. ODTÜ Endüstri’yi bitirmişti. Ama galiba asıl mezuniyeti, Ankara Çıkrıkçılar Yokuşu’ndandı.

► Dinle correctiv.org 2019

Gülen’in koridorundaki fotoğraf

16.07.2019- Meclis’te dün yapılan 15 Temmuz özel oturumunu izledim. Her çıkan hatip, FETÖ’cülerin hain planlarından, Türk milletinin yazdığı destandan söz etti. Onları özel locasından izleyen Erdoğan’ın bu ekiple yıllar süren işbirliği pek gündeme gelmedi. Çok da değil, yedi yıl önce, aklı başında herkes, Gülen örgütünün nasıl devleti ele geçirmek üzere olduğu uyarısı yaparken, Türkçe Olimpiyatları’nda Gülen’e “dön” çağrısı yapan Erdoğan değil miydi? Peki, Erdoğan’ın Gülen’e hasreti nasıl nefrete dönüştü?

► Dinle correctiv.org 2019

Putin’i mi istersiniz Trump’ı mı?

15.07.2019- Son günlerde Türk gazetelerinin çoğunun manşetinde Rus S-400 füzelerinin Türkiye’ye nakline dair zafer çığlıkları var. Kimi, Türkiye’nin Washington’un baskısını püskürttüğünü öne sürüyor, kimisi Moskova ile çok daha güçlü bir ittifakın başladığına inanıyor. Bu propaganda, toplumda Batı karşıtı bir hissiyatı tetikledi: “Türkiye için en büyük tehdidin hangi ülke olduğuna” dair son anketten yüzde 81,3 oranında “ABD” cevabı çıktı. Üç yıl önce bu oran yüzde 44’tü… Buna karşın Rusya’ya sempatinin büyüdüğü gözleniyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan o fotoğrafı hatırlıyor mu?

12.07.2019 - Bir tutsak için en zor şey, tutsak olmak değildir; o, belki yaşadığı ülkenin, belki yaptığı işin, belki boyun eğmeyip itiraz etmesinin bedelidir. Onu bilir. Göze alabilir, sabırla özgürlüğü bekleyebilir. Bir tutsak için en zor şey tutsak olmak değil, ne kadar tutsak kalacağını bilememektir. Yarın mı çıkacak; bir yıl sonra mı? Yoksa daha yıllarca mı yatacak? Üç yıl hapiste kalacağını bilen insan, kendini ona göre hazırlayabilir; ama bilmiyorsa, beklemek işkencedir.

► Dinle correctiv.org 2019

Niğde yolu

İktidardaki “Türk-İslam sentezi”, yerel seçimde büyük darbe yedi. AKP, 25 yıldır elinde tuttuğu büyük kentleri kaybetti; MHP, kendisiyle birlikte iktidardaki ortağını da kaçınılmaz sona sürüklüyor. Ne beklersiniz? “Biz neden kaybettik” diye düşünüp bir politika değişikliğine gitmelerini, bugüne kadarki kutuplaştıran nefret dilini değiştirmelerini, İmamoğlu’na İstanbul’u kazandıran “birleştirici lider” rolünü taklit etmelerini değil mi? Tam tersine…

► Dinle correctiv.org 2019

İhanetten doğan siyaset

10.07.2019- İstanbul seçimi dört önemli sonuç doğurdu: 1.’si: Erdoğan’ın yenilmezlik efsanesi yıkıldı. 2.si: Erdoğan’ın alternatifsiz olduğu inancı çöktü. 3.sü: Erdoğan’ın karşısında geniş bir demokratik cephe oluştu. 4’üncüsü: İlk kez AKP içinden bir muhalif hareket doğdu. AKP, daha ilk üçünü hazmetmeye çalışırken, şimdi dördüncünün travmasını yaşıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

ODTÜ’ye dokunan yanar

09.07.2019- Ortadoğu Teknik Üniversitesi, kurulduğundan beri hemen her iktidarın hedefi olmuş, baskı görmüş, kapatılmış, boykota gitmiş, ancak bir türlü teslim alınamamıştır. Tarihinden gelen, kırılamayan bir direniş geleneği ve bu direniş içinde yarattığı, aşılamayan bir başarı grafiği vardır. 1968’de Amerikan elçisinin arabasını yakmış, 1995’te Gorbaçov’u protesto etmiş üniversitedir ODTÜ… Dili sivri, kumaşı sağlam, direnişi yamandır. 68’de stadyumuna kazınan “Devrim” yazısı, mezunlarının kimliğine dönüşmüştür.

► Dinle correctiv.org 2019

Yeni hedef: Yabancı basın

08.07.2019- Türk hükümeti, yerli medyayı susturduğundan beri medyada düşman sıkıntısı çekiyordu. Gerçek gazetecilerin çoğu ya hapiste ya da işsiz olduğu için neredeyse bütün kanallar, gazeteler, köşe yazıları hükümete övgü doluydu. Halkı korkutabilmek için bir nefret objesi arayan rejim, sonunda aradığı düşmanı, yabancı basında bulundu. “Uluslararası medya kuruluşlarının Türkiye uzantıları”nı hedef aldı. Hükümet yanlısı SETA vakfı, BBC, Sputnik, Deutsche Welle, Amerika’nın Sesi, Euronews gibi medya kuruluşlarının Türkiye biriminde çalışan gazetecilerin yaptıkları haberlerden, attıkları tweetlere kadar sicillerini çıkardı.

► Dinle correctiv.org 2019

Tehlikeli oyun: Batıya karşı Moskova

05.07.2019- Türk siyasi tarihi, Batı’ya yüz çevirip Moskova’ya yanaşmaya çalışan liderlerin devriliş hikayeleriyle doludur. Bunu ilk deneyen ilk Başbakan İsmet İnönü oldu. 1932’deki Sovyetler ziyaretinin ardından sıkılaştırılan katı devletçi, planlı kalkınma modeli, yeni palazlanan müteşebbislerin tepkisini çekince bir süre sonra koltuğunu özel teşebbüsün temsilcisi Celal Bey’e devretmek zorunda kaldı.

► Dinle correctiv.org 2019

Müthiş sürpriz ve büyük imkân

Son seçime dair en yakın tahmini yapan araştırma şirketi KONDA, sandık analizini yayınladı. Görünen o ki, ortada, Türkiye demokrasisi açısından müthiş bir sürpriz ve büyük bir imkân var. Sürpriz şu: Siyasi yelpazenin iki ayrı ucunda konumlanan MHP’nin ve HDP’nin bir kısım seçmeni, 31 Mart’tan 23 Haziran’a kadar geçen 12 haftada, tercihini İmamoğlu’ndan yana değiştirmiş görünüyor. KONDA’ya göre, MHP’lilerden İmamoğlu’na giden destek yüzde 11’den yüzde 28’e çıkmış. HDP’de ise bu oran yüzde 53’ten yüzde 90’a tırmanmış.

► Dinle correctiv.org 2019

Güzel Ölüler

03.07.2019- Refik Durbaş, “Çırak aranıyor” şiirinde “Ölüm hep bana, bana mı düşer usta” diye sordurmuştu çırağına… Sivas’ta yitirdiğimiz canların anmasında hep bu mısra çınladı kulağımda… Belki Eskimolar kar için çok şiir yazmıştır; belki Afrikalılar kölelik için… Biz, ölümle haşır neşiriz en çok... Metin Altıok, Sivas’a gitmeden, kitaplarını yaymış yere, eşi için imzalamış birer birer; “Sende kitap setim yok, bulunsun” demiş, olacağı biliyormuşçasına…

► Dinle correctiv.org 2019

Hükümeti devirecek fareler

02.07.2019- Geçen hafta sonunu Gezi iddianamesi eklerine giren telefon dinleme kayıtlarımı okuyarak geçirdim. Keşke size de bu imkan verilse… Düşünsenize, eş dostla yaptığınız görüşmeler yıllar sonra yazılı olarak elinize geliyor. Satırı satırına... Koca polis teşkilatı işi gücü bırakmış bizim özel sohbetleri dinlemiş; sonra zahmet edip bunları kâğıda dökmüş. Bitmemiş; marifetmiş gibi iddianameye koymuş.100 sayfayı aşkın telefon kaydı…

► Dinle correctiv.org 2019

İhanetle gelen ihanetle gider

01.07.2019- Türk siyasetinin duayen ismi Süleyman Demirel, yılların tecrübesiyle, “Siyasette nasıl gelirsen öyle gidersin” demişti. Seçimle geldiysen seçimle, darbeyle geldiysen darbeyle… Erdoğan, kendisini vareden ustası Necmettin Erbakan’ı terk ederek geldi iktidara… 2000’lerin başında ak saçlı parti kadrolarına karşı gençleşmeyi, yenilenmeyi, parti içi demokrasiyi savunuyordu. Oğluna adını koyacak kadar sevdiği hocasını terk ederken şöyle demişti: “Artık ben merkezli siyaset dönemi bitti. Lider hegemonyası istemiyoruz. Biz kimseye tapınmayacağız.”

► Dinle correctiv.org 2019

Toplumsal bellekten bir damla

28.06.2019 ''Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” türküsünü bilirsiniz değil mi? Garip Tatar’ın derlemesidir. Garip Tatar, Ardahanlı bir köy çocuğuydu. Onu Cılavuz Köy Enstitüsü’ne yazdırdılar. Köyünden okula 40 kilometre yalınayak yürüyerek gitti; oradan bir edebiyatçı olarak çıktı. Mardin Derik’te öğretmenlik yaptı; Ahmet Türk’ün ilkokul öğretmeni oldu. Solcuydu, atıldı öğretmenlikten… Cumhuriyet’te yazmaya başladı. 1974’te İstanbul radyosuna girdi; prodüktör oldu; programlar yaptı, kitaplar yazdı, ödüller aldı peşpeşe…

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan şimdi ne yapacak?

27.06.2019- Erdoğan İstanbul yenilgisinden ders aldı mı? Hiç öyle görünmüyor. Parti içinde, yandaş basında, hatta bakanlar arasında özeleştiriler, karşılıklı suçlamalar başladı; “neden yenildik” başlıklı yazılar, yorumlar çoğaldı. Ama herkes Erdoğan’ın ne diyeceğini bekliyordu. Çünkü asıl yenilen, o ve onun yenilmezlik unvanıydı. Acaba 3 ay önceki yenilgisinden sonraki gibi “İnanmıyorum, sayılmaz, bi daha yapalım” inatlaşmasına mı girecekti; sonucu sessizce kabullenip bekleyecek miydi?

► Dinle correctiv.org 2019

İstanbul tamam, sıra Türkiye’de

26.06.2019- AKP Başkanı Erdoğan dünkü grup toplantısında rakamları çarpıttı: Partisinin 2009 yerel seçiminde yüzde 44,7, son seçimde ise yüzde 45 oy aldığını söyledi. Böyle bakınca 10 yılda AKP oyunu artırmış gibi görünüyor. Evet 2009’da AKP’nin oyu yüzde 44,7 idi ama bu seçimde ancak MHP ile birlikte bu oya ulaşabildi. Bu, bir araya gelerek bile İstanbul’u koruyamadıklarını gösteriyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Gezi yargılanıyor

25.06.2019- Dün Silivri’deki duruşmayı yargıç, “Bugün malum dosyanın görülmesine başlanacak” diye açtı. “Malum dosya” dediği, “Gezi davası”ydı. 16 kişi, “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs”ten yargılanıyoruz. Müebbet hapsimiz isteniyor. 16’mız için talep edilen toplam ceza, 47 bin 520 yıl... 657 sayfalık iddianameye bakılırsa suçumuz çok: Osman Kavala, Gezi’ye iki masa, üç sandalye 100 poğaça vermiş; Mehmet Ali Alabora isyanı çağrıştıran bir oyun sahnelemiş, Çiğdem Mater, Gezi’yi anlatan bir filmde konuşmuş; ben Halk TV’ye bağlanıp polis saldırısını eleştirmişim.

► Dinle correctiv.org 2019

Türkiye kazandı

24.06.2019- Seçim yaptırmayan tiran görülmüştür; yapılan seçimi iptal eden tiran da görülmüştür; ama iptal ettirdiği seçimi de kaybeden tiranı görmek, Türkiye’ye kısmet oldu. Türkiye seçmeni, sadece Erdoğan’a değil, dünyaya bir demokrasi dersi verdi. 3 ay önce verdiği oyun hiçe sayılmasını, okkalı bir tokatla cezalandırdı. Tatilini böldü, sandığa koştu, iradesine sahip çıktı. İki aday arasında 3 ay önce 13 bin olan fark, 780 bine ulaştı. Erdoğan, 25 yıldır elinde tuttuğu İstanbul’u kaybetti ve çöküş dönemine girdi.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan’ın büyük çaresizliği

21.06.2019- “Bizim büyük çaresizliğimiz” filmini görmüş müydünüz? AKP bugünlerde filmin yeni versiyonunu çekiyor. İstanbul’u kazanmaktan tamamen umudu kestiği anlaşılan iktidar, seçime 3 gün kala son kozlarını devreye soktu. Ama kozlar, çaresizliğin son durağını işaret ediyor: Önce Sisi benzetmesi, sonra yargı darbesi, nihayet Öcalan hamlesi… Erdoğan, dün geceki yayında, kendisinin belediye başkanı iken okuduğu bir şiir nedeniyle mahkûm olduğunu, bu nedenle başkanlığının elinden alındığını hatırlattı. “Bu, daha başkan olmadan devletin valisine küfrediyor” dedi.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan üniformayı giydi

20.06.2019- Siyaseten baş edemediklerini, yargıya havale etmek, mahkemede önünü kesmek, uzun yıllar boyunca askerlerin taktiğiydi. Erdoğan’ı durdurmak için de denediler bu taktiği; kendisini hapsettiler. Anayasa Mahkemesi’nde partisini kapatmak istediler. Sonuç ne oldu? Bunlar Erdoğan’ı durdurmaya yetmedi; tersine yarattığı mağduriyet duygusuyla iktidarını besledi. Dün Erdoğan, “ordu valisine hakaret iddiasıyla ilgili verilecek yargı kararının İmamoğlu’nun önünü kesebileceğini” söyledi.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan'ın dönüşü

19.06.2019- Türkiye bir haftayı aşkın bir süredir Erdoğan’sızdı. Her gün her ekranda sürekli görmeye alıştığımız Cumhurbaşkanı ortadan kayboldu. 39 ilçede miting yapmak şöyle dursun, medya söyleşilerini bile durdurdu. Bunun üzerine hemen spekülasyon kuşları havalandı. Kimisi “Kaybedeceğini anlayınca faturayı Binali Yıldırım’a kesmek için çekildi” dedi; kimisi “İmamoğlu’nun kucaklayıcı dili prim yapmaya başlayınca gerginlik siyasetinden vazgeçti” yorumunu yaptı.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan İstanbul’u kaybedeceğini anladı

18.06.2019- İstanbul belediye başkanlığı için yarışan iki adayın ekranda biraraya gelebilmesi, büyük heyecan yarattı. Herhangi bir demokraside, her seçimde rastlanabilecek sıradan bir tartışmanın, sansasyona dönüşmesinin nedeni, AKP’nin 17 yıl sonra ilk kez böyle bir yüzleşmeyi kabul etmesiydi. Bu, AKP’nin adayı için o kadar beklenmedik bir cesaret gösterisiydi ki çokları “Kesin şapkadan bir tavşan çıkaracak” diye düşünüyordu. Sonuçta tavşan değil, ne tartışmaya ne açık oturuma benzeyen sıkıcı bir panel çıktı.

► Dinle correctiv.org 2019

Gezi'nin yıldönümü

31.05.2019- 2013’ün 31 Mayıs günü öğleyin, dev bir kalabalıkla Dolmabahçe’den tırmanıp Taksim’e gelmiştik. Meydan polis kuşatmasındaydı. İlk gazı orada yedik. Damağımızda gazın tadı, gözlerimizde acı bir yangınla Marmara Otel’in yanındaki Sağlık Sokak’a doğru çekildik. Türkiye’de hak aramanın bedelini bilenler hazırlıklı gelmişti. Limonlar, sular, sütler hemen paylaşıldı.

► Dinle correctiv.org 2019

Memleketten Hukuk Manzaraları

30.05.2019- Dünkü Hürriyet’in manşeti emekli bir Danıştay hâkimine ayrılmıştı. 57 yaşındaki hâkim, peygamber soyundan olduğunu öne süren biri tarafından dolandırılmıştı. Bu kişi hâkimin gebe kalmak isteyen kızına yardımcı olabileceğini söylemiş, sonra da hâkimi cinlerle korkutarak 550 bin lirasını almıştı. Hâkimin avukat olan kızı da aynı kişinin kendisini taciz etmesinden şikâyetçi olmuştu.

► Dinle correctiv.org 2019

Yalan teşkilat kurmuş, doğru yalnızdır

29.05.2019- Dün Bonn’da Deutche Welle’nin düzenlediği Global Medya Forumu toplandı. Beş kıtadan meslektaşlarımızla buluştuk, dünyada basın özgürlüğünün gerilemesini, medyanın hedef haline gelmesini, yalan haberin hızla türemesini konuştuk. Ben de iki ayrı oturumda konuşmacıydım. Yalan haber konusu açıldığında Türkiye’den üç fotoğraf gösterdim.

► Dinle correctiv.org 2019

Yeni Avrupa

28.05.2019- Avrupa, adeta Türkiye’nin yaşadığı politik süreci arkadan takip ediyor. 2000’lerin başında, Türkiye’de istikrarsız koalisyon hükümetleriyle merkez sağ ve sol partilerin çöküşüne, sistem dışı AKP’nin yükselişine tanık olmuştuk. Geçen hafta sonu yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri, bu eğilimin yaşlı kıtaya yayıldığını gösterdi.

► Dinle correctiv.org 2019

Öcalan’a tecrit kaldırıldı

27.05.2019- PKK’lı tutsakların Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri dün sona erdi. Öcalan, 2011’den beri, yani 8 yıldır avukatlarıyla görüştürülmüyordu. Hükümetle-PKK arasındaki müzakere sürecinin 2015 sonunda çökmesinin ardından ailesiyle görüşmesi de yasaklanmıştı.

► Dinle correctiv.org 2019

Gülen mağdurları

26.05.2019- Önceki gün, ÖzgürüzRadyo’da Zübeyde Sarı’nın Mercek programının konuğu Sinan Özcerit’ti… 21 yaşındaki Sinan, KHK ile ihraç edilen Doçent Ahmet Turan Özcerit’in oğlu… Yaşadıkları zulmü şöyle anlattı: “Babam 15 Temmuz’dan sonra tutuklandı. Birkaç cezaevi değiştirdikten sonra hapiste ağrıları başladı. Ne zaman revire gitse, ağrı kesici hap verip yolluyorlardı...

► Dinle correctiv.org 2019

Soğanın kabuğu soyulunca…

23.05.2019- AKP Genel Başkanı, dün sabah cumhuriyetin hâkim ve savcılarını topladı, onlara adaletten bahsetti. Kimi durumda zulümle adalet arasındaki farkın soğan kabuğu kadar ince olabileceğini söyledi. Türkiye’de o kabuğun çoktan soyulduğunu, adaletin zulmün emrine girdiğini söylemedi tabii...

► Dinle correctiv.org 2019

İktidarın medyası varsa bizim de sosyal medyamız var

22.05.2019- Sosyal medyanın ne kadar etkili olabildiğine iki örnek yaşadık dün…İlkini, İstanbul’un seçilmiş Belediye Başkanı dile getirdi. Ekrem İmamoğlu, pek çok muhalif politikacı gibi, medyanın yasaklılarından… Eski merkez medyanın da katılmasıyla büyüyen Saray korosu hep iktidara çalışırken, muhalifleri sadece çamur atmak için gündeme alıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Ayıyla yatağa girmek

21.05.2019- İsmet İnönü, “Büyük devletlerle ilişkiye girmek, ayıyla yatağa girmek gibidir” demişti. Türkiye S-400 füzeleri yüzünden ABD-Rusya ekseninde böyle bir ilişkiye girdi ve hangi ayıdan nasıl bir darbe yiyeceği belli değil.

► Dinle correctiv.org 2019

Aile fotoğrafı

20.05.2019- Bazı aile fotoğrafları vardır; aile reisi, oğullar, abiler gururla yanyana durur, arada gözü morarmış kadınlar, kolu sargılı kızlar zoraki gülümseyerek poz verir. Çünkü adettir: Kol kırılır, yen içinde kalır. Ailede dayak vardır, şiddet vardır; ama dışarı mutlu aile fotoğrafı vermek mecburiyeti de vardır. Kan kusulur, “kızılcık şerbeti içtim” denir.

► Dinle correctiv.org 2019

1989 Sendromu

17.05.2019- Yerel seçimler öncesi, birçok siyasi gözlemci Erdoğan’ı ”1989 sendromu”nun beklediğini söylüyordu. Neydi 1989 sendromu? Turgut Özal, 1983’te yüzde 45 oy alarak Başbakanlık koltuğuna oturmuştu. Tek başına iktidardı. Halk desteği vardı. Çok güçlü bir liderdi. Ekonomiyi yıllık yüzde 5 büyütmüştü. İlk 5 yıl böyle geçti.

► Dinle correctiv.org 2019

Casusluğuma kanıt mektup aranıyor

16.05.2019- Dün Çağlayan’da MİT TIR’ları davamın duruşması vardı. Süren 5-6 davam var, bu en eskisi… Bir yılan hikâyesi… Ve Türk adaleti için bir başka utanç belgesi… Malum Türk istihbaratının TIR’lar dolusu silahı Suriye’ye sevk ettiğine dair video haberimizi, dönemin Başbakanı Erdoğan, “silahsa silah” diyerek doğrulamıştı.

► Dinle correctiv.org 2019

Çağlayan’dan Madrid’e adalet mücadelesi

15.05.2019- Silivri’de yazdığım “Tutuklandık” kitabımın İspanyolca baskısı vesilesiyle Madrid’deyim. Benim gibi biri, 26 derecede harika bir ilkbahar yaşayan İspanyol başkentinde ne yapar? Tabii ki mahkeme izlemek için adliyeye gider. Alışkanlık işte...

► Dinle correctiv.org 2019

Yasaklı slogan

13.05.2019- Selçuk Milar ismini bilenler bilir; grafik sanatçısıdır. 1946’daki ilk çok partili seçimin “Yeter Söz Milletindir” diyen afişini o tasarlamıştır. Demokrat Parti’nin bu afişinde, bir sağ elin içi görünüyor ve yanına sadece o ünlü slogan yazılıyordu. Milar, Amerikan seçim kampanyalarından esinlenmiş, afişi Demokratlara zor kabul ettirmişti.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan artık dizilerde konuşuyor

10.05.2019- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk medyasını tamamen eline geçirdi, ama oradan yaptığı propagandanın artık etkili olmadığını fark etti. Neredeyse gazetelerin hepsi elinde, ama gazeteler okunmuyor. Neredeyse tüm televizyonlar elinde, ama seyirci, tek tarafsız yayın yapan haber bültenini izliyor, sonra sevdiği diziye geçiyor. Bunu fark edince, bu kez de dizileri hedef aldı.

► Dinle correctiv.org 2019

Her Şey Çok Güzel Olacak

09.05.2019- Bir haber yazarsın; yasaklarlar. “Hain” diye yaftalar, ihanetten yargılar, hapse koyarlar. Haber, yafta olur, hapis olur, kitap olur. Bu kez de kitabı yasaklarlar, yazanı kurşunlarlar, kitap senaryoya dönüşür. Onu da memlekete sokmazlar; senaryo sürgünde oyun olur.

► Dinle correctiv.org 2019

AKP kapatılmalıdır

08.05.2019- Abdullah Gül, sosyal medya hesabında YSK kararını eleştirirken Anayasa Mahkemesi’nin 2007’deki kararına atıf yaptı: “Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız” dedi. Biliyorsunuz Anayasa Mahkemesi, 2007’deki kararıyla, Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığını engellemişti.

► Dinle correctiv.org 2019

Sandığa darbe

07.05.2019- 6 Mayıs 1972, Türk demokrasi tarihinin idamlarla lekelenmiş bir sayfasıdır. 47 yıl sonra aynı güne bir kara sayfa daha eklendi. AKP, Yüksek Seçim Kurulu aracılığıyla sandık iradesine darbe yaptı; kaybettiği İstanbul’u halktan zorla geri aldı.

► Dinle correctiv.org 2019

Ankara’da hâkimler var” mı?

Marko Paşa, Türk mizah tarihinin efsanelerinden biri… Türkiye’nin çok partili rejime geçtiği 1946’da kuruldu. Dergiyi çıkaranlar, Aziz Nesin, Sabahattin Ali ve Rıfat Ilgaz’dı. Gazetelerin en çok 50 bin sattığı o dönemde, edebiyatın dev isimlerinin dergisi, 70 bin satıyordu.

► Dinle correctiv.org 2019

Basın özgürlüğü günü

02.05.2019- 25 Şubat 2016 gecesi, Erdem Gül ile birlikte, Silivri’deki koğuşumuzun televizyonunda Anayasa Mahkemesi’nin hakkımızda vereceği kararı bekliyorduk. Yüksek mahkeme, avukatımız Akın Atalay’ın, tutukluluğumuzun Anayasaya aykırı olduğuna dair başvurusunu görüşecekti.

► Dinle correctiv.org 2019

Soruşturmalar YSK’nın Kararını Etkilemez

CHP İl Hukuk başkanı Avukat Doğuşcan Aydın Aygün: “Bu soruşturmalar YSK’nın vereceği kararı etkilemez; YSK kendi kararları ve genelgeleri çerçevesinde itirazları değerlendirecek. Seçime sonucuna ilişkin bir iptal kararı çıkabileceğini düşünmüyoruz."

► Dinle correctiv.org 2019

Bahçeli mesajı verdi

MHP, Türkiye’nin milliyetçi damarını olduğu kadar derin devletini de temsil eden parti. 12 Eylül’de Alparslan Türkeş, hapse atıldığında “Fikirlerimiz iktidarda, biz zindandayız” demişti. “Derin devlet”ten kasıt biraz da budur zaten. Hükümette kim olursa olsun, bu fikriyat iktidar ortağıdır.

► Dinle correctiv.org 2019

İktidarın meydan korkusu

01.05.2019- “Agorafobi”, psikolojik bir rahatsızlığın adı. “Agora” Yunancada “geniş meydan” anlamına geliyor. “Fobi”, yine Yunanca kökenli… korku” demek. Özellikle panik atağı olanların, kalabalıktan kaçamama korkusuyla açık alanlardan kaçınmasına “agorafobi” deniyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Şehitler Ölüyor, Vatan Bölünüyor

30.04.2019- Epeydir gösterilerde, cenazelerde aynı sloganlar, aynı pankartlar var: “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Bir gider bin geliriz“, “Kanı yerde kalmayacak”, “Hesap sorulacak” vesaire. Hayat, sloganları doğrulamıyor maalesef. Şehitler ölüyor ve Çubuk’taki cenazenin gösterdiği gibi, bu ölümün ardından gelen linç girişimleri ve iktidar kışkırtmasıyla vatan da her seferinde biraz daha kamplara bölünüyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Türkiye İttifakı Kuruldu Bile

29.04.2019- Bir kez düşüş başlamayagörsün, her şey birden sallantıya geçer. Etraf tenhalaşır, eleştirmeye çekinenlere bir cesaret gelir; düne kadar övenler sövmeye başlar, diktiğin ağaçlar bile kurur. Hasımlardan önce, “Biz demiştik ona” diyen hısımların çelmesini yersin.

► Dinle correctiv.org 2019

Sıradan Bir Gün

26.04.2019- Türkiye’de sıradan bir gündü dün. Haber bültenindeki başlıklar şunlardı: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan 9 kişi salıverildi. "İyi Parti Genel Başkanı Akşener’in evini basmaya kalkışan 16 MHP’li beraat etti. HDP eski eşgenel Başkanı Demirtaş’ın yargılandığı davada, tutukluluğunun devamına karar verildi. Sıradanın içindeki dehşeti fark ettiniz değil mi? Türkiye’nin üç muhalefet partisinin liderinden sözediyoruz: İkisi saldırıya uğradı, üçüncüsü hapiste."

► Dinle correctiv.org 2019

Kaos Planı

25.04.2019- Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart seçimlerinden hemen önce aldığı bir kararla, seçimin bazı yerlerde iptal edilmesi halinde, yenileme seçimlerinin 2 Haziran Pazar günü yapılmasına hükmetmişti. Yani eğer Kurul, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını geri alırsa, yaklaşık beş hafta sonra İstanbul’da seçim var demektir.

► Dinle correctiv.org 2019

Kendini Fesheden Meclis

24.04.2019- Türkiye Büyük Millet Meclisi, 99. kuruluş yıldönümünü kutladı dün. Özel oturumu baştan sona izledim. Konuşmacıların tümü millet iradesinin üstünlüğünden söz etti. Başkan, yönettiği Meclis’in milli mücadele iradesinin merkezi olduğunu söyledi. Söylenmeyen şuydu: Kendi iradesini saraya devretmiş bir mecliste konuşuyorlardı.

► Dinle correctiv.org 2019

Yaralı Aslanın Kaderi

23.04.2019- Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrası ilk hamlesini yaptı ve “Türkiye ittifakı” projesini ortaya attı. Sanki ülkeyi yıllardır ortadan ikiye bölen ve bu bölünmüşlükten beslenen kendisi değilmiş gibi, şimdi batmakta olan gemiye ortak arıyor. Akıllıca bir taktik: Kendisini hem derinleşen ekonomik krizin tek hedefi olmaktan, hem de giderek başına dert açan ortağı MHP’den kurtaracak bir formül bu.

► Dinle correctiv.org 2019

Kurtlar Sofrasında

22.04.2019- İddiaya girmiştim. Demiştim ki: “Erdoğan, izlediği nefret siyasetinin kendisine kaybettirdiğini, sandıkta rakiplerinin sağduyusuna yenildiğini” görüp pragmatist davranabilir. En azından bir süre aklı, öfkesini yenebilir. ‘Birleştirici lider’ unvanını Ekrem İmamoğlu’nun elinden almaya çalışabilir. ”Yanıldım; iddiayı kaybettim.

► Dinle correctiv.org 2019

Deran Barış İçinde Büyüsün Diye

19.04.2019- 2016’nın Ocak ayıydı. Güneydoğu’da birçok yerleşim birimi abluka altındaydı. Öğretmen Ayşe Çelik, Kanal D’deki Beyaz Show’a telefonla bağlandı ve şöyle dedi: “Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık! İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın.”

► Dinle correctiv.org 2019

Türkiye Kucaklanmak İstiyor!

18.04.2019- 40 yıldır Türkiye siyasetini izliyorum; ilk kez bir siyasetçinin, kendisini desteklemeye gelenlere, “Bir gün hata yapar tökezlersem, elimden tutup kaldırmaya var mısınız” dediğine tanık oluyorum.

► Dinle correctiv.org 2019

Damadın Özel Mailleri

17.04.2019- Dün, İstanbul’da altı meslektaşımızın duruşması vardı. Eski Enerji, yeni Maliye bakanı damat Berat Albayrak’ın elektronik posta mesajlarını haberleştirdikleri gerekçesiyle yargılandılar.

► Dinle correctiv.org 2019

Notr Dame Yangını

16.04.2019- 850 yıllık dünya mirası alevler içindeyken, Yeni Akit gazetesinin internet sitesi, haberi şu başlıkla verdi: “Notre Dame Katedrali cayır cayır yanıyor.” Gazeteye göre “Sözde Ermeni soykırımını tanıyan Fransa’ya Türkiye’nin ahı tutmuştu.” Nasıl olur da Allah’a inanan bir mümin, bir tapınağın yanışını sevinç çığlıklarıyla karşılar?

► Dinle correctiv.org 2019

Şerefine Tayyip!

15.04.2019- Mazbata sözcüğü, iki haftadır Türkiye’nin gündemine yerleşti. Sözcük, Arapça “zabt” kökeninden geliyor; “tutanak” yani; bir tür sertifika. Seçimi kazandığınızı resmi olarak belgeliyor.

► Dinle correctiv.org 2019

YSK İntihar edecek mi?

12.04.2019- Kimse şu aralar Yüksek Seçim Kurulu üyelerinin yerinde olmak istemez herhalde. Sadece bir şehrin seçim sonucunu değil, bir ülkenin kaderini oylayacaklar.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan, Mağdur Kostümünü Devrediyor!

11.04.2019- Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanlığı’nı 1 Nisan 1994 günü devraldı. Medya tamamen karşısındaydı. Hükümet, işini zorlaştırmak için ne mümkünse yapıyordu. Ama o polemikten kaçınıyor, birlik mesajları veriyordu. Devir teslim töreninden sonra yaptığı konuşmada şöyle demişti: “Halk iradesi tecelli etti. Bürokrasinin, halk iradesine müdahale yetkisi yoktur. Biz, hukuk ne emrediyorsa onu yaparız.”

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan İçin Sonun Başlangıcı

10.04.2019- Cumhurbaşkanı Erdoğan bu seçimi kaybettiğini gayet iyi biliyor. Seçimden önce kamuoyu yoklamalarını eleştirmesinden belliydi bu. Muhtemel sonuçlar masasının üzerindeydi. Meydan meydan gezerek gelen fırtınayı önlemeye çalıştı, ama yapamadı. Ya da ancak bu kadarını yapabildi. Büyük rant kapılarını, özellikle de İstanbul’u elinden kaçırdı. Dahası, yenilmezlik unvanı büyük yara aldı.

► Dinle correctiv.org 2019

Direnç kazandı!

09.04.2019- Pendik’teki spor kompleksinde, sayım için bekleyen oy çuvallarının üzerinde yatan milletvekili Mahmut Tanal’ın fotoğrafı, bu seçimin simge görüntülerinden biri oldu. Normal bir demokrasi için tuhaf bir görüntüydü; Türkiye içinse bir demokrasi nöbeti.

► Dinle correctiv.org 2019

Seçim medya sahiplerini de salladı

08.04.2019- Seçim medya sahiplerini de salladı. Başkanlığı hala tescillenmeyen İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı’nın propaganda organı gibi çalışan medya kuruluşlarını, sahiplerinin isimlerini vererek uyardı dün.

► Dinle correctiv.org 2019

İktidarla birlikte medyası da eriyor

05.04.2019- Türkiye, tarihinin belki de en gergin, en kritik seçimlerinden birini yaşıyor. İktidarın koltuğa yapışma çabasına, muhalefetin sandığa sahip çıkışına tanıklık ediyoruz.

► Dinle correctiv.org 2019

AKP için Sonun Başlangıcı

04.04.2019- Dünkü Star Gazetesi “Sandıkta darbe” manşetiyle çıktı. AKP “millet iradesi” kavramını “millet darbesi”ne çevirdi. Oysa sandık güvenliği iktidarın sorumluluğunda. Bir muhalefet partisinin sandıkta hile yapması imkânsız. Gerçi iktidar partisinin seçmenden bir darbe yediği doğru. Bunca yaygara, seçim gecesi sonuç açıklamama, hala seçim sonucu tanımama hep ondan.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan şimdi ne yapacak?

03.04.2019- Seçim sonrası, muhalif cenahta kaygılı bir sevinç var. Sevincin nedeni sandık zafer. Kaygının nedeni ise Erdoğan’ın muhtemel tepkisi.

► Dinle correctiv.org 2019

Siyasette bir yıldız doğdu

02.04.2019- CHP bu yerel seçimde aday seçerken sürpriz bir karar aldı: İddialı isimler yerine, yerelde başarısını kanıtlamış adaylara ağırlık verdi. Ekrem İmamoğlu onlardan biriydi. Beş yıldır Beylikdüzü Belediye Başkanı’ydı. Erdoğan gibi Karadenizliydi. Erdoğan gibi gençliğinde futbol oynamıştı. Erdoğan gibi belediyeciliği iyi biliyordu. Erdoğan gibi muhafazakâr bir aileden geliyordu.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan’ın çöküşe geçtiği seçim

01.04.2019- 31 Mart’ın sonuçlarını şöyle özetleyebiliriz: Çatışma hırsına karşı huzur ihtiyacı yarışa girdi. Sonuçta “Yeter bu gerginlik. Biraz huzur” diyenler kazandı. Seçimin kazananı, geçen yılki oyunu yüzde 22,6’dan yüzde 30’a çıkaran CHP oldu. Türkiye’den sonra kentlerin çoğu da %50-%50 karşı karşıya geldi; tam ortadan bölündü. Küçük partiler (HDP-MHP-İyi Parti-Saadet) erirken, seçmen AKP ve CHP’de toplandı.

► Dinle correctiv.org 2019

Pazar günü yeniden “Biz” olalım

29.03.2019- Dünya ikiye bölünüyor. Son zamanlarda birçok yerde yüzde 50’ye yüzde 50’lik bir dehşet dengesi çıkıyor karşımıza…Trump, ABD seçimlerini kılpayı kazandı. İngiltere’de Brexit referandumu, toplumun yarısının diğer yarıya karşı zaferi oldu. Türkiye’de Erdoğan aynı yüzdelerle başkan oldu. Nisan’daki İspanya seçimlerinde yüzde 50’lerin yarışı bekleniyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan’ın İstanbul’u fethinin 25. yıldönümü

28.03.2019 - Dün, yani 27 Mart, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı’na seçilişinin 25. yıldönümüydü. Tam çeyrek asır önce, 1994’te yapılan yerel seçimlerde Refah Partisi’nin adayı olarak yüzde 25 oyla İstanbul’u sosyal demokratların elinden almıştı.

► Dinle correctiv.org 2019

Sahi o oyuncu niye mavi ceket giydi?

27.03.2019- Alman okurlarımız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mizah antipatisini iyi biliyor. Türkiye hapishaneleri, Erdoğan karikatürü çizdiği için tutuklanan karikatüristler de gördü, Erdoğan üzerine oyun yazdığı için tutuklanan tiyatrocular da…

► Dinle correctiv.org 2019

Kayyum atanacaksa niye seçim yapılıyor ki?

26.03.2019 - Eskiden seçime 3 ay kala adalet bakanı, içişleri bakanı ve ulaştırma bakanı görevden çekilir, yerlerine tarafsız bakanlar atanırdı. AKP bunu değiştirdi. Böylece seçim dönemi güvenlik ve yargı mekanizmasını etkileme gücüne kavuştu. Halen bu gücü, muhalif adayları yıldırmak için kullanıyorlar.

► Dinle correctiv.org 2019

Silivri Edebiyatı

25.03.2019 - Türkiye’de her baskı dönemi kendi edebiyatını yaratmıştır. 1930’ların, 1940’ların tek parti ve savaş devri, Aziz Nesin, Kemal Tahir, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali gibi ustaların yıldızını parlatmıştır. Ancak o devrin karanlığı, kimisini sürgüne, kimisini hapse, kimisini ölüme sürüklemiştir.

► Dinle correctiv.org 2019

Başrolünde Sandalye Olan Oyun

22.03.2019- Bana çok heyecan veren bir davetiye aldım dün. Westfälisches Landestheater’dan. Davetiyenin üzerinde boş bir sandalye fotoğrafı var. Fotoğrafın üzerinde benim ismim yazılı. Altta “Verrater” yazıyor. “Hain” yani.

► Dinle correctiv.org 2019

Londra’da ''Teröristler Buluşması

Önceki gece Londra’da buluştuk: Mehmet Ali Alabora, Barbaros Şansal, Deniz Yücel, ben. Birbirimizi bilsek de, ilk kez topluca biraraya geliyorduk. Gezi İddianamesi’nde “isyan ortağım” sayılan Mehmet Ali’yi ikinci görüşümdü bu… Onun yönettiği, Meltem Arıkan imzalı Türkçe/Galce oyun “Kargalar”ı izledik.

► Dinle correctiv.org 2019

Londra’da “Teröristler buluşması”

Önceki gece Londra’da buluştuk: Mehmet Ali Alabora, Barbaros Şansal, Deniz Yücel, ben. Birbirimizi bilsek de, ilk kez topluca biraraya geliyorduk. Gezi İddianamesi’nde “isyan ortağım” sayılan Mehmet Ali’yi ikinci görüşümdü bu… Onun yönettiği, Meltem Arıkan imzalı Türkçe/Galce oyun “Kargalar”ı izledik.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan’ın yerel seçim vaadi: İdam

20.03.2019- Cumhurbaşkanı Erdoğan, belki uzun süre seçim görmeyecek Türkiye’nin kritik yerel seçimine 2 hafta kala meydanlarda son kozlarını oynuyor. Bazı büyük şehirleri kaybetme riskini gördü; o yüzden kendisine uzak duran milliyetçi tabana sempatik gelecek mesajlara ve uygulamalara başladı.

► Dinle correctiv.org 2019

“Kirli Anlaşma” üç yaşında

19.03.2019- “Erdoğan’ın Suriye’yi silahlandırma politikasını belgeleriyle sergilediği için, onun şikâyetiyle hapse atılmış bir gazeteci olarak, Alman hükümetinin saraydakilere değil, zindandakilere kulak vermesini bekliyorum. Vakit çok geç olmadan” diye yazmıştım Die Welt’e. 2016’nın Ocak ayıydı.

► Dinle correctiv.org 2019

Göze göz, tüm dünyayı kör eder

18.03.2019- Yeni Zelanda saldırısı, siyasi İslam’ın “barış dini savunucusu” makyajını döktü; iktidardaki ikiyüzlülüğü ortaya serdi. İki günde yoğun bir çifte standartlar silsilesi izledik. Yıllarca “İslami terör” kavramı yanlıştır, dinleri terörle anmamalıyız” diyenlerin gazeteleri “Haçlı terörü” manşetiyle çıktı.

► Dinle correctiv.org 2019

Alman turistler Türkiye’den vazgeçti

15.03.2019- Alman Tagesspiegel gazetesi, son gelişmelerden sonra 5 bin Alman’a Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünüp düşünmediklerini sordu. Anket önceki gün yayınlandı. Sonuç çok çarpıcı: Almanların yaklaşık yüzde 80'i Türkiye'ye seyahat etmeyi düşünmediğini söyledi. Yaklaşık yüzde 67'si ise kesinlikle Türkiye'ye gitmeyeceğini belirtti.

► Dinle correctiv.org 2019

Avrupa yarın Türkiye ile masaya oturuyor

14 Mart 2019 - Dün Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporu 370’e karşı 109 oyla kabul etti. Rapor bu önerisine Türkiye’deki insan hakları ihlallerini ve hukukun gerilemesini gerekçe gösteriyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Din devletine doğru...

Bana, “Bugünkü Türkiye’yi bir cümleyle anlat” deseler şunu söylerim: “Bu yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçesi yarı yarıya azaltılırken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi yüzde 35 artırıldı.” Bu artışla Diyanet’in bütçesi 10 milyar lirayı (1,6 milyar Euro) aştı.

► Dinle correctiv.org 2019

Türkiye’yi yakmaya karar verdiler

12.03.2019- Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu. Türkiye’yi yakmaya karar verdiler. Seçimde oy kaybedeceklerini anlayınca kendi tabanlarını seferber etmek için gerilimi tırmandırmaya, halkı birbirine karşı kışkırtmaya başladılar.

► Dinle correctiv.org 2019

Alman basını ortak tavır almalı

11.03.2019- Üç Alman meslektaşımız, basın kartı sürelerinin uzatılmaması üzerine dün Türkiye’den ayrıldı. Kararın nedenini kendileri de bilmiyor. Bunun, Türkiye’nin gerçek yüzünü gösteren haberlerine verilmiş bir ceza olduğunu tahmin etmek zor değil. Anlaşılan, bu üç gazeteci, “günah keçisi” olarak seçildi. Türkiye’deki yaklaşık 150 yabancı gazetecinin, yüzde 80’inin akreditasyon başvurusuna cevap alamadığı belirtiliyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Dünya yerinden oynar…

08.03.2019- Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Türkiye’de sürekli kışkırtılan çatışma alanları var: Kürtlerle Türkler arasında, laiklerle İslamcılar arasında, Alevilerle Sünniler arasında, ilericilerle muhafazakarlar arasında ve nihayet kadınlarla erkekler arasında…

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan’ın ırkçılığı

07.03.2019- Cumhurbaşkanı, HDP Genel Başkanı Sezai Temelli için, “Bu adam var ya… Kürt bile değil” dedi dün… Çok alıştık Erdoğan’ın bu çıkışlarına, ama biraz durup düşününce ne kadar tehlikeli bir oyun oynadığı daha fazla çıkıyor ortaya… Türkiye’de ilk kez bir Cumhurbaşkanı, parti lideri ağzıyla konuşuyor ve devlet gücünü arkasına alıp rakiplerine sataşıyor.

► Dinle correctiv.org 2019
facebook-squaretwitteryoutube-play