Özgürlük için bağış yap.
← geri

Can Dündar'la Özgür Yorum

Can Dündar hafta içi her gün, sizler için günün gelişmelerini yorumluyor.

Soğanın kabuğu soyulunca…

AKP Genel Başkanı, dün sabah cumhuriyetin hâkim ve savcılarını topladı, onlara adaletten bahsetti. Kimi durumda zulümle adalet arasındaki farkın soğan kabuğu kadar ince olabileceğini söyledi. Türkiye’de o kabuğun çoktan soyulduğunu, adaletin zulmün emrine girdiğini söylemedi tabii...

► Dinle correctiv.org 2019

İktidarın medyası varsa bizim de sosyal medyamız var

Sosyal medyanın ne kadar etkili olabildiğine iki örnek yaşadık dün…İlkini, İstanbul’un seçilmiş Belediye Başkanı dile getirdi. Ekrem İmamoğlu, pek çok muhalif politikacı gibi, medyanın yasaklılarından… Eski merkez medyanın da katılmasıyla büyüyen Saray korosu hep iktidara çalışırken, muhalifleri sadece çamur atmak için gündeme alıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Ayıyla yatağa girmek

21.05.2019- İsmet İnönü, “Büyük devletlerle ilişkiye girmek, ayıyla yatağa girmek gibidir” demişti. Türkiye S-400 füzeleri yüzünden ABD-Rusya ekseninde böyle bir ilişkiye girdi ve hangi ayıdan nasıl bir darbe yiyeceği belli değil.

► Dinle correctiv.org 2019

Aile fotoğrafı

20.05.2019- Bazı aile fotoğrafları vardır; aile reisi, oğullar, abiler gururla yanyana durur, arada gözü morarmış kadınlar, kolu sargılı kızlar zoraki gülümseyerek poz verir. Çünkü adettir: Kol kırılır, yen içinde kalır. Ailede dayak vardır, şiddet vardır; ama dışarı mutlu aile fotoğrafı vermek mecburiyeti de vardır. Kan kusulur, “kızılcık şerbeti içtim” denir.

► Dinle correctiv.org 2019

1989 Sendromu

17.05.2019- Yerel seçimler öncesi, birçok siyasi gözlemci Erdoğan’ı ”1989 sendromu”nun beklediğini söylüyordu. Neydi 1989 sendromu? Turgut Özal, 1983’te yüzde 45 oy alarak Başbakanlık koltuğuna oturmuştu. Tek başına iktidardı. Halk desteği vardı. Çok güçlü bir liderdi. Ekonomiyi yıllık yüzde 5 büyütmüştü. İlk 5 yıl böyle geçti.

► Dinle correctiv.org 2019

Casusluğuma kanıt mektup aranıyor

16.05.2019- Dün Çağlayan’da MİT TIR’ları davamın duruşması vardı. Süren 5-6 davam var, bu en eskisi… Bir yılan hikâyesi… Ve Türk adaleti için bir başka utanç belgesi… Malum Türk istihbaratının TIR’lar dolusu silahı Suriye’ye sevk ettiğine dair video haberimizi, dönemin Başbakanı Erdoğan, “silahsa silah” diyerek doğrulamıştı.

► Dinle correctiv.org 2019

Çağlayan’dan Madrid’e adalet mücadelesi

15.05.2019- Silivri’de yazdığım “Tutuklandık” kitabımın İspanyolca baskısı vesilesiyle Madrid’deyim. Benim gibi biri, 26 derecede harika bir ilkbahar yaşayan İspanyol başkentinde ne yapar? Tabii ki mahkeme izlemek için adliyeye gider. Alışkanlık işte...

► Dinle correctiv.org 2019

Yasaklı slogan

13.05.2019- Selçuk Milar ismini bilenler bilir; grafik sanatçısıdır. 1946’daki ilk çok partili seçimin “Yeter Söz Milletindir” diyen afişini o tasarlamıştır. Demokrat Parti’nin bu afişinde, bir sağ elin içi görünüyor ve yanına sadece o ünlü slogan yazılıyordu. Milar, Amerikan seçim kampanyalarından esinlenmiş, afişi Demokratlara zor kabul ettirmişti.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan artık dizilerde konuşuyor

10.05.2019- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk medyasını tamamen eline geçirdi, ama oradan yaptığı propagandanın artık etkili olmadığını fark etti. Neredeyse gazetelerin hepsi elinde, ama gazeteler okunmuyor. Neredeyse tüm televizyonlar elinde, ama seyirci, tek tarafsız yayın yapan haber bültenini izliyor, sonra sevdiği diziye geçiyor. Bunu fark edince, bu kez de dizileri hedef aldı.

► Dinle correctiv.org 2019

Her Şey Çok Güzel Olacak

09.05.2019- Bir haber yazarsın; yasaklarlar. “Hain” diye yaftalar, ihanetten yargılar, hapse koyarlar. Haber, yafta olur, hapis olur, kitap olur. Bu kez de kitabı yasaklarlar, yazanı kurşunlarlar, kitap senaryoya dönüşür. Onu da memlekete sokmazlar; senaryo sürgünde oyun olur.

► Dinle correctiv.org 2019

AKP kapatılmalıdır

08.05.2019- Abdullah Gül, sosyal medya hesabında YSK kararını eleştirirken Anayasa Mahkemesi’nin 2007’deki kararına atıf yaptı: “Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız” dedi. Biliyorsunuz Anayasa Mahkemesi, 2007’deki kararıyla, Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığını engellemişti.

► Dinle correctiv.org 2019

Sandığa darbe

07.05.2019- 6 Mayıs 1972, Türk demokrasi tarihinin idamlarla lekelenmiş bir sayfasıdır. 47 yıl sonra aynı güne bir kara sayfa daha eklendi. AKP, Yüksek Seçim Kurulu aracılığıyla sandık iradesine darbe yaptı; kaybettiği İstanbul’u halktan zorla geri aldı.

► Dinle correctiv.org 2019

Ankara’da hâkimler var” mı?

Marko Paşa, Türk mizah tarihinin efsanelerinden biri… Türkiye’nin çok partili rejime geçtiği 1946’da kuruldu. Dergiyi çıkaranlar, Aziz Nesin, Sabahattin Ali ve Rıfat Ilgaz’dı. Gazetelerin en çok 50 bin sattığı o dönemde, edebiyatın dev isimlerinin dergisi, 70 bin satıyordu.

► Dinle correctiv.org 2019

Basın özgürlüğü günü

02.05.2019- 25 Şubat 2016 gecesi, Erdem Gül ile birlikte, Silivri’deki koğuşumuzun televizyonunda Anayasa Mahkemesi’nin hakkımızda vereceği kararı bekliyorduk. Yüksek mahkeme, avukatımız Akın Atalay’ın, tutukluluğumuzun Anayasaya aykırı olduğuna dair başvurusunu görüşecekti.

► Dinle correctiv.org 2019

Soruşturmalar YSK’nın Kararını Etkilemez

CHP İl Hukuk başkanı Avukat Doğuşcan Aydın Aygün: “Bu soruşturmalar YSK’nın vereceği kararı etkilemez; YSK kendi kararları ve genelgeleri çerçevesinde itirazları değerlendirecek. Seçime sonucuna ilişkin bir iptal kararı çıkabileceğini düşünmüyoruz."

► Dinle correctiv.org 2019

Bahçeli mesajı verdi

MHP, Türkiye’nin milliyetçi damarını olduğu kadar derin devletini de temsil eden parti. 12 Eylül’de Alparslan Türkeş, hapse atıldığında “Fikirlerimiz iktidarda, biz zindandayız” demişti. “Derin devlet”ten kasıt biraz da budur zaten. Hükümette kim olursa olsun, bu fikriyat iktidar ortağıdır.

► Dinle correctiv.org 2019

İktidarın meydan korkusu

01.05.2019- “Agorafobi”, psikolojik bir rahatsızlığın adı. “Agora” Yunancada “geniş meydan” anlamına geliyor. “Fobi”, yine Yunanca kökenli… korku” demek. Özellikle panik atağı olanların, kalabalıktan kaçamama korkusuyla açık alanlardan kaçınmasına “agorafobi” deniyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Şehitler Ölüyor, Vatan Bölünüyor

30.04.2019- Epeydir gösterilerde, cenazelerde aynı sloganlar, aynı pankartlar var: “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Bir gider bin geliriz“, “Kanı yerde kalmayacak”, “Hesap sorulacak” vesaire. Hayat, sloganları doğrulamıyor maalesef. Şehitler ölüyor ve Çubuk’taki cenazenin gösterdiği gibi, bu ölümün ardından gelen linç girişimleri ve iktidar kışkırtmasıyla vatan da her seferinde biraz daha kamplara bölünüyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Türkiye İttifakı Kuruldu Bile

29.04.2019- Bir kez düşüş başlamayagörsün, her şey birden sallantıya geçer. Etraf tenhalaşır, eleştirmeye çekinenlere bir cesaret gelir; düne kadar övenler sövmeye başlar, diktiğin ağaçlar bile kurur. Hasımlardan önce, “Biz demiştik ona” diyen hısımların çelmesini yersin.

► Dinle correctiv.org 2019

Sıradan Bir Gün

26.04.2019- Türkiye’de sıradan bir gündü dün. Haber bültenindeki başlıklar şunlardı: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan 9 kişi salıverildi. "İyi Parti Genel Başkanı Akşener’in evini basmaya kalkışan 16 MHP’li beraat etti. HDP eski eşgenel Başkanı Demirtaş’ın yargılandığı davada, tutukluluğunun devamına karar verildi. Sıradanın içindeki dehşeti fark ettiniz değil mi? Türkiye’nin üç muhalefet partisinin liderinden sözediyoruz: İkisi saldırıya uğradı, üçüncüsü hapiste."

► Dinle correctiv.org 2019

Kaos Planı

25.04.2019- Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart seçimlerinden hemen önce aldığı bir kararla, seçimin bazı yerlerde iptal edilmesi halinde, yenileme seçimlerinin 2 Haziran Pazar günü yapılmasına hükmetmişti. Yani eğer Kurul, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını geri alırsa, yaklaşık beş hafta sonra İstanbul’da seçim var demektir.

► Dinle correctiv.org 2019

Kendini Fesheden Meclis

24.04.2019- Türkiye Büyük Millet Meclisi, 99. kuruluş yıldönümünü kutladı dün. Özel oturumu baştan sona izledim. Konuşmacıların tümü millet iradesinin üstünlüğünden söz etti. Başkan, yönettiği Meclis’in milli mücadele iradesinin merkezi olduğunu söyledi. Söylenmeyen şuydu: Kendi iradesini saraya devretmiş bir mecliste konuşuyorlardı.

► Dinle correctiv.org 2019

Yaralı Aslanın Kaderi

23.04.2019- Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrası ilk hamlesini yaptı ve “Türkiye ittifakı” projesini ortaya attı. Sanki ülkeyi yıllardır ortadan ikiye bölen ve bu bölünmüşlükten beslenen kendisi değilmiş gibi, şimdi batmakta olan gemiye ortak arıyor. Akıllıca bir taktik: Kendisini hem derinleşen ekonomik krizin tek hedefi olmaktan, hem de giderek başına dert açan ortağı MHP’den kurtaracak bir formül bu.

► Dinle correctiv.org 2019

Kurtlar Sofrasında

22.04.2019- İddiaya girmiştim. Demiştim ki: “Erdoğan, izlediği nefret siyasetinin kendisine kaybettirdiğini, sandıkta rakiplerinin sağduyusuna yenildiğini” görüp pragmatist davranabilir. En azından bir süre aklı, öfkesini yenebilir. ‘Birleştirici lider’ unvanını Ekrem İmamoğlu’nun elinden almaya çalışabilir. ”Yanıldım; iddiayı kaybettim.

► Dinle correctiv.org 2019

Deran Barış İçinde Büyüsün Diye

19.04.2019- 2016’nın Ocak ayıydı. Güneydoğu’da birçok yerleşim birimi abluka altındaydı. Öğretmen Ayşe Çelik, Kanal D’deki Beyaz Show’a telefonla bağlandı ve şöyle dedi: “Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık! İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın.”

► Dinle correctiv.org 2019

Türkiye Kucaklanmak İstiyor!

18.04.2019- 40 yıldır Türkiye siyasetini izliyorum; ilk kez bir siyasetçinin, kendisini desteklemeye gelenlere, “Bir gün hata yapar tökezlersem, elimden tutup kaldırmaya var mısınız” dediğine tanık oluyorum.

► Dinle correctiv.org 2019

Damadın Özel Mailleri

17.04.2019- Dün, İstanbul’da altı meslektaşımızın duruşması vardı. Eski Enerji, yeni Maliye bakanı damat Berat Albayrak’ın elektronik posta mesajlarını haberleştirdikleri gerekçesiyle yargılandılar.

► Dinle correctiv.org 2019

Notr Dame Yangını

16.04.2019- 850 yıllık dünya mirası alevler içindeyken, Yeni Akit gazetesinin internet sitesi, haberi şu başlıkla verdi: “Notre Dame Katedrali cayır cayır yanıyor.” Gazeteye göre “Sözde Ermeni soykırımını tanıyan Fransa’ya Türkiye’nin ahı tutmuştu.” Nasıl olur da Allah’a inanan bir mümin, bir tapınağın yanışını sevinç çığlıklarıyla karşılar?

► Dinle correctiv.org 2019

Şerefine Tayyip!

15.04.2019- Mazbata sözcüğü, iki haftadır Türkiye’nin gündemine yerleşti. Sözcük, Arapça “zabt” kökeninden geliyor; “tutanak” yani; bir tür sertifika. Seçimi kazandığınızı resmi olarak belgeliyor.

► Dinle correctiv.org 2019

YSK İntihar edecek mi?

12.04.2019- Kimse şu aralar Yüksek Seçim Kurulu üyelerinin yerinde olmak istemez herhalde. Sadece bir şehrin seçim sonucunu değil, bir ülkenin kaderini oylayacaklar.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan, Mağdur Kostümünü Devrediyor!

11.04.2019- Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanlığı’nı 1 Nisan 1994 günü devraldı. Medya tamamen karşısındaydı. Hükümet, işini zorlaştırmak için ne mümkünse yapıyordu. Ama o polemikten kaçınıyor, birlik mesajları veriyordu. Devir teslim töreninden sonra yaptığı konuşmada şöyle demişti: “Halk iradesi tecelli etti. Bürokrasinin, halk iradesine müdahale yetkisi yoktur. Biz, hukuk ne emrediyorsa onu yaparız.”

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan İçin Sonun Başlangıcı

10.04.2019- Cumhurbaşkanı Erdoğan bu seçimi kaybettiğini gayet iyi biliyor. Seçimden önce kamuoyu yoklamalarını eleştirmesinden belliydi bu. Muhtemel sonuçlar masasının üzerindeydi. Meydan meydan gezerek gelen fırtınayı önlemeye çalıştı, ama yapamadı. Ya da ancak bu kadarını yapabildi. Büyük rant kapılarını, özellikle de İstanbul’u elinden kaçırdı. Dahası, yenilmezlik unvanı büyük yara aldı.

► Dinle correctiv.org 2019

Direnç kazandı!

09.04.2019- Pendik’teki spor kompleksinde, sayım için bekleyen oy çuvallarının üzerinde yatan milletvekili Mahmut Tanal’ın fotoğrafı, bu seçimin simge görüntülerinden biri oldu. Normal bir demokrasi için tuhaf bir görüntüydü; Türkiye içinse bir demokrasi nöbeti.

► Dinle correctiv.org 2019

Seçim medya sahiplerini de salladı

08.04.2019- Seçim medya sahiplerini de salladı. Başkanlığı hala tescillenmeyen İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı’nın propaganda organı gibi çalışan medya kuruluşlarını, sahiplerinin isimlerini vererek uyardı dün.

► Dinle correctiv.org 2019

İktidarla birlikte medyası da eriyor

05.04.2019- Türkiye, tarihinin belki de en gergin, en kritik seçimlerinden birini yaşıyor. İktidarın koltuğa yapışma çabasına, muhalefetin sandığa sahip çıkışına tanıklık ediyoruz.

► Dinle correctiv.org 2019

AKP için Sonun Başlangıcı

04.04.2019- Dünkü Star Gazetesi “Sandıkta darbe” manşetiyle çıktı. AKP “millet iradesi” kavramını “millet darbesi”ne çevirdi. Oysa sandık güvenliği iktidarın sorumluluğunda. Bir muhalefet partisinin sandıkta hile yapması imkânsız. Gerçi iktidar partisinin seçmenden bir darbe yediği doğru. Bunca yaygara, seçim gecesi sonuç açıklamama, hala seçim sonucu tanımama hep ondan.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan şimdi ne yapacak?

03.04.2019- Seçim sonrası, muhalif cenahta kaygılı bir sevinç var. Sevincin nedeni sandık zafer. Kaygının nedeni ise Erdoğan’ın muhtemel tepkisi.

► Dinle correctiv.org 2019

Siyasette bir yıldız doğdu

02.04.2019- CHP bu yerel seçimde aday seçerken sürpriz bir karar aldı: İddialı isimler yerine, yerelde başarısını kanıtlamış adaylara ağırlık verdi. Ekrem İmamoğlu onlardan biriydi. Beş yıldır Beylikdüzü Belediye Başkanı’ydı. Erdoğan gibi Karadenizliydi. Erdoğan gibi gençliğinde futbol oynamıştı. Erdoğan gibi belediyeciliği iyi biliyordu. Erdoğan gibi muhafazakâr bir aileden geliyordu.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan’ın çöküşe geçtiği seçim

01.04.2019- 31 Mart’ın sonuçlarını şöyle özetleyebiliriz: Çatışma hırsına karşı huzur ihtiyacı yarışa girdi. Sonuçta “Yeter bu gerginlik. Biraz huzur” diyenler kazandı. Seçimin kazananı, geçen yılki oyunu yüzde 22,6’dan yüzde 30’a çıkaran CHP oldu. Türkiye’den sonra kentlerin çoğu da %50-%50 karşı karşıya geldi; tam ortadan bölündü. Küçük partiler (HDP-MHP-İyi Parti-Saadet) erirken, seçmen AKP ve CHP’de toplandı.

► Dinle correctiv.org 2019

Pazar günü yeniden “Biz” olalım

29.03.2019- Dünya ikiye bölünüyor. Son zamanlarda birçok yerde yüzde 50’ye yüzde 50’lik bir dehşet dengesi çıkıyor karşımıza…Trump, ABD seçimlerini kılpayı kazandı. İngiltere’de Brexit referandumu, toplumun yarısının diğer yarıya karşı zaferi oldu. Türkiye’de Erdoğan aynı yüzdelerle başkan oldu. Nisan’daki İspanya seçimlerinde yüzde 50’lerin yarışı bekleniyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan’ın İstanbul’u fethinin 25. yıldönümü

28.03.2019 - Dün, yani 27 Mart, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı’na seçilişinin 25. yıldönümüydü. Tam çeyrek asır önce, 1994’te yapılan yerel seçimlerde Refah Partisi’nin adayı olarak yüzde 25 oyla İstanbul’u sosyal demokratların elinden almıştı.

► Dinle correctiv.org 2019

Sahi o oyuncu niye mavi ceket giydi?

27.03.2019- Alman okurlarımız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mizah antipatisini iyi biliyor. Türkiye hapishaneleri, Erdoğan karikatürü çizdiği için tutuklanan karikatüristler de gördü, Erdoğan üzerine oyun yazdığı için tutuklanan tiyatrocular da…

► Dinle correctiv.org 2019

Kayyum atanacaksa niye seçim yapılıyor ki?

26.03.2019 - Eskiden seçime 3 ay kala adalet bakanı, içişleri bakanı ve ulaştırma bakanı görevden çekilir, yerlerine tarafsız bakanlar atanırdı. AKP bunu değiştirdi. Böylece seçim dönemi güvenlik ve yargı mekanizmasını etkileme gücüne kavuştu. Halen bu gücü, muhalif adayları yıldırmak için kullanıyorlar.

► Dinle correctiv.org 2019

Silivri Edebiyatı

25.03.2019 - Türkiye’de her baskı dönemi kendi edebiyatını yaratmıştır. 1930’ların, 1940’ların tek parti ve savaş devri, Aziz Nesin, Kemal Tahir, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali gibi ustaların yıldızını parlatmıştır. Ancak o devrin karanlığı, kimisini sürgüne, kimisini hapse, kimisini ölüme sürüklemiştir.

► Dinle correctiv.org 2019

Başrolünde Sandalye Olan Oyun

22.03.2019- Bana çok heyecan veren bir davetiye aldım dün. Westfälisches Landestheater’dan. Davetiyenin üzerinde boş bir sandalye fotoğrafı var. Fotoğrafın üzerinde benim ismim yazılı. Altta “Verrater” yazıyor. “Hain” yani.

► Dinle correctiv.org 2019

Londra’da ''Teröristler Buluşması

Önceki gece Londra’da buluştuk: Mehmet Ali Alabora, Barbaros Şansal, Deniz Yücel, ben. Birbirimizi bilsek de, ilk kez topluca biraraya geliyorduk. Gezi İddianamesi’nde “isyan ortağım” sayılan Mehmet Ali’yi ikinci görüşümdü bu… Onun yönettiği, Meltem Arıkan imzalı Türkçe/Galce oyun “Kargalar”ı izledik.

► Dinle correctiv.org 2019

Londra’da “Teröristler buluşması”

Önceki gece Londra’da buluştuk: Mehmet Ali Alabora, Barbaros Şansal, Deniz Yücel, ben. Birbirimizi bilsek de, ilk kez topluca biraraya geliyorduk. Gezi İddianamesi’nde “isyan ortağım” sayılan Mehmet Ali’yi ikinci görüşümdü bu… Onun yönettiği, Meltem Arıkan imzalı Türkçe/Galce oyun “Kargalar”ı izledik.

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan’ın yerel seçim vaadi: İdam

20.03.2019- Cumhurbaşkanı Erdoğan, belki uzun süre seçim görmeyecek Türkiye’nin kritik yerel seçimine 2 hafta kala meydanlarda son kozlarını oynuyor. Bazı büyük şehirleri kaybetme riskini gördü; o yüzden kendisine uzak duran milliyetçi tabana sempatik gelecek mesajlara ve uygulamalara başladı.

► Dinle correctiv.org 2019

“Kirli Anlaşma” üç yaşında

19.03.2019- “Erdoğan’ın Suriye’yi silahlandırma politikasını belgeleriyle sergilediği için, onun şikâyetiyle hapse atılmış bir gazeteci olarak, Alman hükümetinin saraydakilere değil, zindandakilere kulak vermesini bekliyorum. Vakit çok geç olmadan” diye yazmıştım Die Welt’e. 2016’nın Ocak ayıydı.

► Dinle correctiv.org 2019

Göze göz, tüm dünyayı kör eder

18.03.2019- Yeni Zelanda saldırısı, siyasi İslam’ın “barış dini savunucusu” makyajını döktü; iktidardaki ikiyüzlülüğü ortaya serdi. İki günde yoğun bir çifte standartlar silsilesi izledik. Yıllarca “İslami terör” kavramı yanlıştır, dinleri terörle anmamalıyız” diyenlerin gazeteleri “Haçlı terörü” manşetiyle çıktı.

► Dinle correctiv.org 2019

Alman turistler Türkiye’den vazgeçti

15.03.2019- Alman Tagesspiegel gazetesi, son gelişmelerden sonra 5 bin Alman’a Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünüp düşünmediklerini sordu. Anket önceki gün yayınlandı. Sonuç çok çarpıcı: Almanların yaklaşık yüzde 80'i Türkiye'ye seyahat etmeyi düşünmediğini söyledi. Yaklaşık yüzde 67'si ise kesinlikle Türkiye'ye gitmeyeceğini belirtti.

► Dinle correctiv.org 2019

Avrupa yarın Türkiye ile masaya oturuyor

14 Mart 2019 - Dün Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporu 370’e karşı 109 oyla kabul etti. Rapor bu önerisine Türkiye’deki insan hakları ihlallerini ve hukukun gerilemesini gerekçe gösteriyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Din devletine doğru...

Bana, “Bugünkü Türkiye’yi bir cümleyle anlat” deseler şunu söylerim: “Bu yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçesi yarı yarıya azaltılırken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi yüzde 35 artırıldı.” Bu artışla Diyanet’in bütçesi 10 milyar lirayı (1,6 milyar Euro) aştı.

► Dinle correctiv.org 2019

Türkiye’yi yakmaya karar verdiler

12.03.2019- Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu. Türkiye’yi yakmaya karar verdiler. Seçimde oy kaybedeceklerini anlayınca kendi tabanlarını seferber etmek için gerilimi tırmandırmaya, halkı birbirine karşı kışkırtmaya başladılar.

► Dinle correctiv.org 2019

Alman basını ortak tavır almalı

11.03.2019- Üç Alman meslektaşımız, basın kartı sürelerinin uzatılmaması üzerine dün Türkiye’den ayrıldı. Kararın nedenini kendileri de bilmiyor. Bunun, Türkiye’nin gerçek yüzünü gösteren haberlerine verilmiş bir ceza olduğunu tahmin etmek zor değil. Anlaşılan, bu üç gazeteci, “günah keçisi” olarak seçildi. Türkiye’deki yaklaşık 150 yabancı gazetecinin, yüzde 80’inin akreditasyon başvurusuna cevap alamadığı belirtiliyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Dünya yerinden oynar…

08.03.2019- Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Türkiye’de sürekli kışkırtılan çatışma alanları var: Kürtlerle Türkler arasında, laiklerle İslamcılar arasında, Alevilerle Sünniler arasında, ilericilerle muhafazakarlar arasında ve nihayet kadınlarla erkekler arasında…

► Dinle correctiv.org 2019

Erdoğan’ın ırkçılığı

07.03.2019- Cumhurbaşkanı, HDP Genel Başkanı Sezai Temelli için, “Bu adam var ya… Kürt bile değil” dedi dün… Çok alıştık Erdoğan’ın bu çıkışlarına, ama biraz durup düşününce ne kadar tehlikeli bir oyun oynadığı daha fazla çıkıyor ortaya… Türkiye’de ilk kez bir Cumhurbaşkanı, parti lideri ağzıyla konuşuyor ve devlet gücünü arkasına alıp rakiplerine sataşıyor.

► Dinle correctiv.org 2019
facebook-squaretwitteryoutube-play