Özgürlük için bağış yap.
← geri

Can Dündar'la Türkiye Nereye?

Can Dündar, her hafta “Türkiye Nereye” programında konuklarıyla, Türkiye'nin dününü değerlendirirken, yarınının nasıl inşa edilebileceğini konuşuyor.

Gezi bir zafer miydi yoksa yenilgi mi?

Türkiye Nereye Gezi özel bölümünde Can Dündar, Levent Üzümcü ile Gezi'nin ortaya çıkışını, direniş günlerini ve anılarını konuşuyor.

► Dinle corectiv 2020

O çocukların dağa gitmesini istemiyorsanız Türkiye’yi demokratikleştirmeniz gerekiyor!

Türkiye Nereye'de Can Dündar HDP Eski Milletvekili Sibel Yiğitalp ile Kürt meselesini, HDP'ye yönelik baskıları, kayyum ve tutuklamaları konuşuyor. Sibel Yiğitalp: "Mesele Kürtler değil. Türkiye’nin demokratikleşememesinden kaynaklı sürekli ötekileştirilen bir halk yığını var. Siyaset çözüm bulma sanatıdır. O çocukların dağa gitmesini istemiyorsanız Türkiye’yi demokratikleştirmeniz gerekiyor! Yönetim anlayışı açısından HDP büyüdükçe, CHP küçülecek. Ama halkların demokratikleşmesi açısından en kıymetli çözüm bir araya gelmektir." Can Dündar: “HDP, örgütle arasına mesafe koysun” söylemine karşı, konuştuğum her HDP’li aslında aynı tabandan bahsedildiğini söylüyor. Ben başından beri HDP’yi barış için bir fırsat olarak görüyorum. Bu ülkede demokratik bir çözüm olacaksa HDP arada katalizör bir rol oynayacak.

► Dinle corectiv 2020

Türkiye Batı’dan kopmaz. Atılan adımlar ‘Avrasyacılık’ değil, iç politika hamleleridir.

Can Dündar’ın konuğu Prof. Dr. Baskın Oran ile birlikte Türkiye’nin dış politikasını ve bunun iç politikaya yansımalarını konuşuyor. Baskın Oran, “Avrupacılar” ve “Avrasyacılar” arasında kıyasıya mücadelenin devam ettiği bu süreci mevcut iktidar üzerinden değerlendirirken, sürecin teorik arka planını anlatıyor. Can Dündar: 2. Dünya Savaşı sonrası yüzünü tamamen Batı’ya dönen Türkiye’de bu süreç son dönemde kırılıyor mu? Baskın Oran: "Türkiye’nin Batı’ya dönük bu çizgisi kırılmadı, şu anda yaşadığımız süreç Erdoğan rejimi ile ilgili. Erdoğan tamamen iç politikaya oynuyor. Türkiye Batı’dan kopmaz. Bunlar ‘Avrasyacılık’ değil, iç politika hamleleridir."

► Dinle corectiv 2020

İslamın cinsel devrime ihtiyacı var

Seyran Ateş, Almanya’da yaşayan Kürt ve Türk kökenli bir avukat, kadın ve insan hakları savunucusu. ‘İslam’ın cinsel devrime ihtiyacı var!’ diyen Ateş, Berlin’de açtığı cami ile Almanya’nın ilk kadın imamı oldu, büyük ilgi çekti, tartışma yarattı. “Muhafazakar ama din konusunda aydın“ olarak tanımladığı bir ailede büyüyen Ateş, üniversitede hukuk okuduğu dönemde uğradığı bir silahlı saldırıyla, ilahiyatın hayatına nasıl girdiğini anlatıyor. ‘Özellikle 11 Eylül saldırısından sonra Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlere Türk veya göçmen olarak değil Müslüman olarak bakmaya başladılar’ diyen Ateş, İslam’ı kendi görüşleri ile harmanlayarak açtığı camisini anlatıyor.

► Dinle corectiv 2020

Farklı cinsel kimlikler üzerindeki politik baskı

Can Dündar'ın bu haftaki konuğu Barış Sulu. Sulu, LGBTİ hareketinin aktivistlerinden… 2015 seçimlerinde HDP’den aday oldu. O süreçte hedef gösterilince partneri ile Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. Berlin’e yerleştiler. Burada sürgün hayatı yaşıyor. Bu programda, Türkiye’deki LGBTİ hareketini, farklı cinsel kimlikler üzerindeki politik baskıyı, homofobiyi, trans cinayetlerini anlatıyor.

► Dinle corectiv 2020

Almanya ve Türkiye’deki film-sinema sektörü

Mustafa Altıoklar, Türkiyeli bir yönetmen, yapımcı, senarist, oyuncu ve fizyoterapist. Bir doktor olarak, Erdoğan’a ‘Narsistik kişilik bozukluğu‘ teşhisi koyduktan sonra yargılandı; yargılanma sürecinde Almanya’ya yerleşti. Berlin’de “B’act Academy“ adında bir oyunculuk okulu kurdu. Programda Almanya’daki ve Türkiye’deki film-sinema sektörünü değerlendiriyor. Alman sinema sektöründe yoğun bir Alman kültür dominasyonu olduğunu ve ancak gaspçı, tecavüzcü, fahişe, mafya gibi roller olduğunda Türkiyeli cast listelerine baktıklarını söylüyor.

► Dinle corectiv 2020

Dünden günümüze Almanya'ya göç

Can Dündar'ın bu haftaki konuğu Caner Aver. Aver, Essen Türk Araştırmaları Merkezi'inde araştırma görevlisi. Araştırmalarında entegrasyon/uyum ve göç konularını ele alıyor. 1960’larda Almanya’ya göç eden Türkiyelilerle, günümüzde Almanya’ya gelen siyasi mülteciler arasındaki farklılıkları ele alıyor. Son dönemde, Türkiye’den Almanya’ya başlayan nitelikli göç üzerine çalışmalar yürütüyor. Bunun uzun vadede Türkiye’de yol açabileceği sorunları ve Almanya’ya sağlayabileceği katkıları anlatıyor.

► Dinle corectiv 2020

Aidiyet sorunu: Erdoğan rejiminin desteklemesinin psikolojik zemini

Psikolog Hacı Halil Uslucan, Türkiye ve Entegrasyon Araştırmaları Vakfı direktörü ve Duisburg-Essen Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Özellikle göç alanında çalışmalar yapmakta. Bu programda bir psikolog olarak kimlik meselesini değerlendiriyor. Özellikle aileleri 2-3 kuşaktır Almanya’da yaşayan Türkiyeli gençlerin yaşadığı aidiyet sorununu anlatıyor. Almanya’da doğup büyüyen Türkiye kökenli insanların Erdoğan’a oy verip rejimi desteklemesinin psikolojik zeminini anlatıyor.

► Dinle corectiv 2020

Baskı rejimine oy vermeye iten psikolojik sebepler

Can Dündar'ın bu haftaki konuğu Psikiyatrist Engin Akın. Akın, Türkiye’de artan şiddet olayların arka planında yatan sebepleri anlatıyor. “Aslında Türkiye’de şiddet hep vardı, hassasiyet arttıkça, görünürlüğü mü arttı, yoksa son dönemde iktidarın yarattığı baskı ortamı, toplumda bir travmaya mı neden oldu?“ Akın, bu soruyu yanıtlarken Türkiye toplumunun geçtiği sancılı süreci psikolojik açıdan değerlendiriyor. Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli insanları, Erdoğan’ın baskı rejimine oy vermeye iten psikolojik sebepleri ise ‘Stockholm sendromu’ örneğiyle anlatıyor.

► Dinle corectiv 2020

Türkiye’de mizah ve mizah dergilerinin durumu

Can Dündar'ın bu haftaki konuğu karikatürist Serkan Altuniğne. Türkiye onu, Penguen Dergisi‘ne çizdiği “Bobo“ adlı köpek karakteriyle tanıdı.Serkan Altuniğne, bu programda Türkiye’de mizahı ve mizah dergilerinin durumunu tartışıyor. Sosyal medyanın mizaha etkisini ve mizahın mecra değiştirmesiyle şekil değiştirmesini anlatıyor. Charlie Hebdo saldırısının ve Türkiye’de artan baskının mizaha etkilerini, mizah dergilerinin neden batmakta olduğunu değerlendiriyor.

► Dinle corectiv 2020

Bugünün Türkiye’sini tanımlayabilecek edebi akımlar var mı?

Can Dündar'ın bu haftaki konuğu Hilmi Tezgör. Dr. Hilmi Tezgör, Duisburg Essen Üniversitesi’nde Türk Araştırmaları Enstitüsü’nde (Turkistik bölümünde) öğretim görevlisi olarak çalışıyor. ‘Karşılaştırmalı Edebiyat’, ‘Edebi ve Kültürel çalışmalar’, ‘20. Yüzyıl Türk Edebiyatı’, ’Müzik ve Edebiyat’ alanlarında çalışmalar yürütüyor. Tezgör, bu programda Türkiye edebiyatının bugününü ve yarınını değerlendiriyor. Almanya’da doğup büyüyen Türkiye kökenlilerin Türkçe diliyle ve genç kuşağın edebiyatla ilişkisini ele alıyor. Cumhuriyet dönemindeki edebiyatla bugünün edebiyatını kıyaslarken, bugünün Türkiye’sini tanımlayabilecek edebi akımların olup olamayacağını ve kalitede rekabet edip edemeyeceklerini değerlendiriyor.

► Dinle corectiv 2020

AKP’nin iktisadi kararları ve izlediği politikalar ışığında bugünün ekonomisi: ''Otoriterleşmeyle kriz bastırmak''

Can Dündar'ın bu haftaki konuğu Ümit Akçay. Doç. Dr. Ümit Akçay, Berlin Ekonomi ve Hukuk Üniversitesi’nde (Berlin School of Economics and Law) öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Akçay, Türkiye tarihinin en büyük krizi olan 2001 kriziyle iktidara gelen AKP’nin aldığı iktisadi kararların ve izlediği politikaların bugün yarattığı ekonomiyi ele alıyor. Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana dönem dönem iktidarların sahiplendiği ekonomik modellerin topluma ve ekonomiye yansımalarını anlatıyor.

► Dinle corectiv 2020

Ünsal Arık: Bu ülke Atatürk’ün, Tayyip’in değil

Almanya doğumlu başarılı boksör Ünsal Arık Tekirdağ’daki bir boks maçında ringe “Bu ülke Atatürk’ün, Tayyip’in değil' yazılı tişörtle çıktıktan sonra hayatı başka bir yöne evrildi. Hem Almanya’da hem de Türkiye’de Erdoğan hükümetini destekleyenler tarafından tehditler aldığı için bir süre Almanya tarafından koruma altındaydı. Uluslararası şampiyonluklarıyla başarılı bok kariyerine devam eden Arık, sokaklarda yaşadığı dönemden bir anda sıyrılıp kendini siyasetin tam ortasında buluyor. Kendi hikayesini anlatırken, Almanya’da yaşanan ırkçı saldırılar ışığında özellikle son dönemde yükselen sağı değerlendiriyor.

► Dinle corectiv 2020

Radikal islamcı gruplar, IŞİD ve Erdoğan'ın Suriye stratejisi

Can Dündar, Erk Acarer ile Suriye Savaşı'ndan bugüne radikal islamcı grupları, IŞİD saldırılarını ve Erdoğan'ın Suriye stratejisini konuşuyor. Erk Acarer: "ÖSO’nun yapısal olarak selefi zihniyet ve IŞİD’den çok ayrı olmadığını biliyoruz. Ethem Sancak’a ait çok sayıda Kirpi ve Bayraktar’a ait İHA gönderiliyor.''

► Dinle corectiv 2020

Türkiye’de linç kültürü

Can Dündar'ın bu haftaki konuğu Barbaros Şansal. Barbaros Şansal Türkiyeli bir moda tasarımcısı kendi tabiriyle Terzi Yamağı. Türk hükümetini ve hükümete oy verenleri eleştirdiği bir videoyu sosyal medyada yayınladıktan sonra hedef gösterildi. Kıbrıs'tan Türkiye'ye gelirken, İstanbul'daki havaalanında linç saldırısına uğradı. Tutuklandı, bir süre Silivri cezaevinde kaldı. Bu programda, yaşadığı saldırıyı ve Türkiye’de dünden bugüne linç kültürünü anlatıyor.

► Dinle corectiv 2020

Barış Atay: Benim oyunumun yasaklanması, demokrasi tarihi içerisinde birçok hükümetin yaptığı engellerden sadece biri

Can Dündar‘ın bu haftaki konuğu Türkiye İşçi Partisi milletvekili ve tiyatrocu Barış Atay. Diktatör adlı tiyatro oyunu yasaklanan Atay, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde dünden bugüne sanatçı ile devlet arasındaki ilişkiyi ve özellikle bugünün Türkiye’sinde kültür ve sanatın siyasetle ilişkisini değerlendiriyor. Türkiye’nin kültür siyasetini değerlendirirken, Türkiye’de muhalif bir sanatçı ne anlama geldiğini açıklıyor.

► Dinle corectiv 2020

Cumhuriyet’ten günümüze Alevi katliamları

Can Dündar'ın bu haftaki konuğu Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat. Mat, Türkiye’de bir türlü çözüme kavuşamayan, son dönemde kapılara konan kırmızı çarpı işaretleriyle yeniden gündeme gelen Alevi meselesini anlatıyor. Alevi açılımını, Cumhuriyet’ten günümüze Alevi katliamları, tekçilik üzerine kurulan devletlerde dini azınlık olarak yaşamayı, Diyanet İşler Başkanlığı‘nı ve siyasal İslam’ı, iktidarın dine dayalı politikaları ışığında değerlendiriyor.

► Dinle corectiv 2020

Hatip Dicle, müzakere masasının neden ve nasıl devrildiğini anlatıyor

Hatip Dicle, eski Diyarbakır Milletvekili ve siyasetçi. 15 yıl cezaevinde kaldı ve bugün Almanya’da sürgünde. Hatip Dicle, bugünün Türkiye’sini; ekonomi, tutuklanan belediye başkanları, kürt meselesi ve alınan savaş kararları ışığında ele alıyor. Barış sürecinde Öcalan ile görüşen heyetin içinden biri olarak, masanın neden ve nasıl devrildiğini anlatıyor. Erdoğan’ın İstanbul İl Başkanı iken söylediği ’Kürt sorunu, ancak iki kesimli federasyon ile çözülebilir.’ sözünü hatırlatan Dicle, Erdoğan’ı, stratejisini ve radikal İslam çizgisini değerlendiriyor.

► Dinle corectiv 2020

Sosyal devletlerde cinsiyet eşitsizliği

Can Dündar’ın sunduğu ''Türkiye Nereye'' adlı programın ilk konuğu barış akademisyenlerinden Aysuda Kölemen. Kölemen, karşılaştırmalı siyaset bilimcisi ve şu anda Bard College Berlin’de öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Sosyal devlet ve sosyal devlet bağlamında özellikle cinsiyet rolleri üzerine çalışmaları var. Tarihten ve dünyadan örneklerle sosyal devletin yeniden inşasını anlatırken, bugünkü Türkiye’nin sosyal koruma sisteminin (muhafazakar modelin) kadını ‘kutsal anne söylemi’ne ve ‘ev kadınlığı’na nasıl ittiğini açıklıyor.

► Dinle corectiv 2020
facebook-squaretwitteryoutube-play