Özgürlük için bağış yap.
← geri

Coskun Aral ile Lezzet Avcısı

Coşkun Aral, Lezzet Avcısı programında sizleri her hafta, sıradışı lezzetlerle hatta çok da alışık olmadığımız tatlarla buluşturmak üzere, lezzet avında olacak.

Serpme kahvaltı ve israf...

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Türkiye ve dünya gündeminde yer alan serpme kahvaltının yol açtığı milyarlarca liralık israfı ele alıyor. Coşkun Aral: ''Ne kadarı yeniyor diye hesaplar yapılmıyor. Müşteriler kalktıktan sonra masadan toplanan gıda artıkları çöpe atılıyor. Kahvaltı kültürü her yerde değişiyor. Filipinlere gittiğiniz zaman sabahleyin yediğiniz kahvaltı; balık ve pirinç pilavı. Kahvaltının bizim bugün Anadolu’da yerel kahvaltı olarak tanımladığımız kahvaltıya dönüşmesi çok da eskiye dayanmıyor. Çayın Anadolu ile tekrar buluşması (Karadeniz dışında) çok partili dönemin olduğu 1950’li yıllara denk geliyor.''

► Dinle correctiv.org 2019

Edirne'de lezzetli ciğerin peşinde...

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Edirne'de lezzetli ciğer ve gevrek simit avında. Bir sokak simitçisinden, simit saraylarına...

► Dinle correctiv.org 2019

Kırklareli'nin muhacir lezzetleri...

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Kırklareli'nde lezzet avında. Aral: ''Girişimciler her alanda olduğu gibi dünya lezzetlerini de yerel malzemelerle üretmeye başladılar. Tavsiye ederim İtalya’dan mozarella almak yerine, Türkiye’de de çok lezzetli Mozarallalar var. Yolunuz kandıraya düşerse dünyanın en iyi mozarellaları oradadır. %100 Manda sütünden elde ediliyor. Bölgenin peynirleri de maşhurdur. Bu bölge manda bölgesi. Bu bölgede yapılan yoğurdun da peynirin de lezzetine doyamazsınız. Bölgenin olmazsa olmazları arasında köfte var. Ama fark edilir özelliklere sahiptir bu köfteler. Kimilerine tuz-karabiber eklenirken, kimilerine de ...''

► Dinle correctiv.org 2019

Böreğin kıtalar arası yolculuğu

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında çiğ börekten empanada'ya, böreğin kıtalar arası yolculuğunu ele alıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Kayseri'nin kayıp lezzetleri

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Kayseri'nin kayıp lezzetlerinin peşinden gidiyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Hitit coğrafyasında lezzet avcılığı

Coşkun Aral, bu haftaki Lezzet Avcısı programında, Hitit mutfağının bilinmeyenlerini anlattığı bir lezzet yolculuğuna çıkartıyor. Coşkun Aral: ''Hitit mutfağının olmazsa olmazları; mercimek, bezelye ve nohut.''

► Dinle correctiv.org 2019

Dünyada Krep

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki Lezzet Avcısı programında sizleri Fransa'dan, Rusya'ya, Kuzey Kore, Afrika'dan, Orta Amerika'ya uzanan bir yolculuğa çıkartıyor. Farklı ülkelerdeki farklı krep çeşitlerini ve krep için özel pisirme yöntemlerini anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Doğal mı, organik mi?

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında 'doğal mı, organik mi?' sorusunu yanıtlarken, yaz sebzelerini anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Ege Kıyılarında Lezzet Yolculuğu

Coşkun Aral, bu defa da Ayvalık ve Cunda'da lezzet avında; mübadil usulü ahtapot, sakızlı kazandibi, tahinli kurabiye gibi lezzetler ne zaman, nerede yenmeli gibi soruları yanıtlıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Akdeniz Mutfağı ve Tantuni

Coşkun Aral, bu haftaki programında Mersin'de Akdeniz mutfağı yemeklerini ve özelliklerini anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Yaz Sebzeleri

Coşkun Aral bu haftaki programında lezzetli yaz sebzelerinin ve pratik yemek tariflerinin peşinde...

► Dinle correctiv.org 2019

Pilav Peşinde

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki bölümünde lezzetli pilavın izini sürüyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Mantı ve Dünyadaki Türleri

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında dünyadaki en lezzetli Mantı türlerini anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Tencere, tava ve çömleğin lezzete katkısı

Coşkun Aral bu haftaki programında 'Nasıl pişirmeli?'de bu kez tencere, tava ve çömleğin tarihsel boyutunu ve lezzete katkısını ele alıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Kızartma Öyküleriyle Dünya Yolculuğu

Lezzet Avcisi Coşkun Aral bu haftaki Berlin'de meşhur tavukçu Henne ile başlayıp kızartma öyküleriyle Dünya yolculuğuna cikartiyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Nasıl pişirsem?

Coşkun Aral, bu haftaki programında yemek pişirmek konusunda "Nasıl?" sorusunu ele alıyor ve özellikle yerlilerin yaşadığı bölgelerde yemek hazırlama ritüellerinin detaylarını anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Dolmanın ve Sarmanın Peşinde

Lezzet Avcısı, Coşkun Aral bu haftaki programında, anavatanı Anadolu olan dolmanın-yaprak sarmanın tarihinden ve hangi bölgelerde bilinen bir tat olduğundan bahsediyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Paça çorbası, ne zaman, nerede yenir?

Coşkun Aral bu haftaki programinda "Kelle-paça, paça çorbası, ne zaman nerede yenir? Faydaları nelerdir?" sorularını yanıtladı.

► Dinle correctiv.org 2019

Lezzetli Enginar'ın Peşinde

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Ege sahillerinde, Isparta’da ve Mersin’de, bu defa da lezzetli enginar, tantuni ve falafel peşinde.

► Dinle correctiv.org 2019

Adapazarı'nın Eşsiz Lezzetleri

Lezzet Avcısı, Coşkun Aral bu haftaki programında, bu sefer de Adapazarı'nda ve sizleri Sakarya'nın eşsiz lezzetleri ile buluşturuyor.

► Dinle correctiv.org 2019

İskender Savaşları

Lezzet Avcısı, Coşkun Aral bu haftaki programında, bu sefer de İskender avında. ''Lezzetli İskenderi ne zaman, nerede, nasıl yemelisiniz?'' sorularını yanıtlıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Meze Avı

Lezzet Avcısı, Coşkun Aral bu haftaki programında, bu sefer de meze avında. ''Bu sıradışı mezeleri zaman, nerede, nasıl yemelisiniz?'' sorularını yanıtlıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Sıradışı Lezzetler

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında sıradışı lezzetlerinden peşinden gidiyor ve salyangoz avcılığından bahsediyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Fransız Mutfağı

Coşkun Aral, Lezzet Avcısı programında, bu hafta Fransız mutfağını ele alıp, Fransız mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bahsediyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Urfa ve Diyarbakır’da Ne Yenir, Ne Yenmez?

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, sizleri önce Urfa'nın, ardından da Diyarbakır'ın lezzetli sofralarına davet ediyor. Farklı yöresel tatlardan bahsederken artık çok da pişirilmeyen kayıp lezzetlere değiniyor. Urfa'nın isotundan, Diyarbakır'ın kadayıfına uzanan bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Kafkas Mutfağı

Coşkun Aral, bu haftaki programında sizleri, Çerkez mantısından, Etli Yahnisi’ne Velibah’tan, Gınnış’a tadını unutamayacağınız Kafkas mutfağını anlattığı bir lezzet yolculuğuna çıkaracak.

► Dinle correctiv.org 2019

Siirt Mutfağı

Coşkun Aral, bu haftaki programında Siirt Mutfağı'nın biribirinden farklı, lezzetli yemekleri ve ağızda dağılan Büryan Kebabı, bol acılı ve baharatlı dolması, börek gibi servis edilen pilavı ile sizleri Siirt’te lezzet yolculuğuna çıkarıyor.

► Dinle correctiv.org 2019
facebook-squaretwitteryoutube-play