Özgürlük için bağış yap.
← geri

Coskun Aral ile Lezzet Avcısı

Coşkun Aral, Lezzet Avcısı programında sizleri her hafta, sıradışı lezzetlerle hatta çok da alışık olmadığımız tatlarla buluşturmak üzere, lezzet avında olacak.

Sıradışı Lezzetler

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında dünyadaki sıradışı lezzetlerinden balon balığını ele alıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Paris'ten Dünya Lezzetleri

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Paris'ten dünya lezzetlerini anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Tarhana ve mantar zamanı..

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında tarhana ve mantarı ele alıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Hellim peyniri muhteşem bir köfteye dönüşebilir

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında lezzetli Kıbrıs hellim peynirinin peşinde. Coşkun Aral: ''Mayalı bir ekmek hamuru, içine zeytin parçaları koyduk, biraz jülyen soğan, hepsini karıştırıyoruz. Fırına atmadan önce de üzerine hellim hatta varsa ceviz atıp, fırına veriyoruz. Hellim gerçekten muhteşem bir köfteye dönüşebilir. Bitta sadece bizim gözleme veya bazlama tavalarında veya saclarında yapılır. Bir de fırın ekmekleri var; zahterlisi, zeytinlisi var.''

► Dinle correctiv.org 2019

Trakya'da köftenin izinde...

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Trakya'da lezzetli köftenin peşinde. Coşkun Aral: ''Köftede elastiki yumuşaklık önemli ama etin fiyatı arttıkça içine koyulan soya unundan tutun farklı maddeler artık eti neredeyse plastiğe dönüştürmüş durumda. Kuru fasulyenin Osmanlı’ya gelişi 1700’ler, Saray’a girişi de o tarihler. Anadolu’ya yayılmadı 1900’ler çünkü geliş yeri Amerika.''

► Dinle correctiv.org 2019

Makine yağını Zeytinyağı diye satmıştık!

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında zeytin uygarlığını ve zeytin hasatını anlatıyor. Coşkun Aral: ''Kızartmalar gündemde. Aman dikkat! Zeytinyağı fazla ateş sevmez. Üzümünü ye, bağını sorma anlayışıyla İtalya’ya bir dönem makine yağını Zeytinyağı diye satmıştık. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; zeytinyağı ile beslenen insanı ne kavgaya sokabilirsiniz ne de savaşa...''

► Dinle correctiv.org 2019

Çernobil nükleer felaketinin yaşandığı bölgede neler yenir?

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında 1986 yılında bugün ki Ukrayna’nın Çernobil şehrinde yaşanan nükleer felaketin yaşandığı bölgede neler yediğini anlatıyor. Coşkun Aral: ''Kapalı yönetimlerde ne yazık ki kazalara ilişkin sayılar tam olarak verilmez. Ruslar ilk açıklamalarında 30’a yakın itfaiyecinin ve bası personellerin öldüğünü söylemişti. Ama hayatını kaybedenlerin sayısının 10 binleri hatta 100 binleri bulduğu söyleniyor. Ukrayna’da Çernobil Nükleer tesisinin içinde dolaşabildiğiniz günlük turlar başlamış durumda. Yeni bir kent olmasına rağmen, patlamadan sonra 3 saat içinde boşaltılmış, terk edilmiş bir kent. Kievski’nin Ukrayna mutfağında önemli bir yeri var. Yani pane edilmiş tavuk göğsü ama içine koyulanlar önemli; belirli baharatlar, taze otlar, ekşi krema ve mantar.''

► Dinle correctiv.org 2019

Afrika'nın unutulmuş ülkesi Madagaskar'da unutulmayacak lezzetler

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Afrika'nın unutulmuş ülkesi Madagaskar'da neler yedigini anlatıyor. Coşkun Aral; ''Madagaskar’da yediğiniz et Zebu eti, hörgüçlü bir sığırın eti. Zebuların diğer sığırlardan farkı, hayvanın yağ oranının sadece hörgücünde yoğunlaşmış olması dolayısıyla oldukça yağsız ve lezzetli bir et. Fransız usulü Pave yani kaldırım taşı büyüklüğünde az pişmiş, biraz mühürlenmiş içi kırmızı kırmızı olan bir et. Kanlı sanarlar, ama o kırmızılık kan değil. ''

► Dinle correctiv.org 2019

Ada ülkesi Madagaskar'ın kayıp lezzetleri

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Afrika' nın unutulmuş ülkesi, aynı zamanda vanilya ve karabiberin anavatanı olan Madagaskar'ın farklı lezzetlerini ele alıyor. Coşkun Aral: ''Zebu’nun hindistan cevizi sütü ve hindistan cevizi yağıyla yapılmış olağanüstü bir yahnisini yedim, yanında da Madagaskar’ın özgün kırmızı pirinç. Kırmızı pirinci bu etin öz suyu ile yapıyorlar. İtalyanların Risotto’su halt etmiş diyorum! ‘Palmiyenin kalbi mi olur?’ diyeceksiniz. Evet olur! Palmiye ağaçları belli bir olgunluğa geldiğinde ortasındaki o sulu bölüm alınır, yemek de yapılır, salata olarak da yenebilir, meze olarak da olağanüstü lezzetli bir mezeye dönüşebilir.''

► Dinle correctiv.org 2019

Serpme kahvaltı ve israf...

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Türkiye ve dünya gündeminde yer alan serpme kahvaltının yol açtığı milyarlarca liralık israfı ele alıyor. Coşkun Aral: ''Ne kadarı yeniyor diye hesaplar yapılmıyor. Müşteriler kalktıktan sonra masadan toplanan gıda artıkları çöpe atılıyor. Kahvaltı kültürü her yerde değişiyor. Filipinlere gittiğiniz zaman sabahleyin yediğiniz kahvaltı; balık ve pirinç pilavı. Kahvaltının bizim bugün Anadolu’da yerel kahvaltı olarak tanımladığımız kahvaltıya dönüşmesi çok da eskiye dayanmıyor. Çayın Anadolu ile tekrar buluşması (Karadeniz dışında) çok partili dönemin olduğu 1950’li yıllara denk geliyor.''

► Dinle correctiv.org 2019

Edirne'de lezzetli ciğerin peşinde...

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Edirne'de lezzetli ciğer ve gevrek simit avında. Bir sokak simitçisinden, simit saraylarına...

► Dinle correctiv.org 2019

Kırklareli'nin muhacir lezzetleri...

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Kırklareli'nde lezzet avında. Aral: ''Girişimciler her alanda olduğu gibi dünya lezzetlerini de yerel malzemelerle üretmeye başladılar. Tavsiye ederim İtalya’dan mozarella almak yerine, Türkiye’de de çok lezzetli Mozarallalar var. Yolunuz kandıraya düşerse dünyanın en iyi mozarellaları oradadır. %100 Manda sütünden elde ediliyor. Bölgenin peynirleri de maşhurdur. Bu bölge manda bölgesi. Bu bölgede yapılan yoğurdun da peynirin de lezzetine doyamazsınız. Bölgenin olmazsa olmazları arasında köfte var. Ama fark edilir özelliklere sahiptir bu köfteler. Kimilerine tuz-karabiber eklenirken, kimilerine de ...''

► Dinle correctiv.org 2019

Böreğin kıtalar arası yolculuğu

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında çiğ börekten empanada'ya, böreğin kıtalar arası yolculuğunu ele alıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Kayseri'nin kayıp lezzetleri

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Kayseri'nin kayıp lezzetlerinin peşinden gidiyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Hitit coğrafyasında lezzet avcılığı

Coşkun Aral, bu haftaki Lezzet Avcısı programında, Hitit mutfağının bilinmeyenlerini anlattığı bir lezzet yolculuğuna çıkartıyor. Coşkun Aral: ''Hitit mutfağının olmazsa olmazları; mercimek, bezelye ve nohut.''

► Dinle correctiv.org 2019

Dünyada Krep

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki Lezzet Avcısı programında sizleri Fransa'dan, Rusya'ya, Kuzey Kore, Afrika'dan, Orta Amerika'ya uzanan bir yolculuğa çıkartıyor. Farklı ülkelerdeki farklı krep çeşitlerini ve krep için özel pisirme yöntemlerini anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Doğal mı, organik mi?

Lezzet avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında 'doğal mı, organik mi?' sorusunu yanıtlarken, yaz sebzelerini anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Ege Kıyılarında Lezzet Yolculuğu

Coşkun Aral, bu defa da Ayvalık ve Cunda'da lezzet avında; mübadil usulü ahtapot, sakızlı kazandibi, tahinli kurabiye gibi lezzetler ne zaman, nerede yenmeli gibi soruları yanıtlıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Akdeniz Mutfağı ve Tantuni

Coşkun Aral, bu haftaki programında Mersin'de Akdeniz mutfağı yemeklerini ve özelliklerini anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Yaz Sebzeleri

Coşkun Aral bu haftaki programında lezzetli yaz sebzelerinin ve pratik yemek tariflerinin peşinde...

► Dinle correctiv.org 2019

Pilav Peşinde

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki bölümünde lezzetli pilavın izini sürüyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Mantı ve Dünyadaki Türleri

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında dünyadaki en lezzetli Mantı türlerini anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Tencere, tava ve çömleğin lezzete katkısı

Coşkun Aral bu haftaki programında 'Nasıl pişirmeli?'de bu kez tencere, tava ve çömleğin tarihsel boyutunu ve lezzete katkısını ele alıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Kızartma Öyküleriyle Dünya Yolculuğu

Lezzet Avcisi Coşkun Aral bu haftaki Berlin'de meşhur tavukçu Henne ile başlayıp kızartma öyküleriyle Dünya yolculuğuna cikartiyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Nasıl pişirsem?

Coşkun Aral, bu haftaki programında yemek pişirmek konusunda "Nasıl?" sorusunu ele alıyor ve özellikle yerlilerin yaşadığı bölgelerde yemek hazırlama ritüellerinin detaylarını anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Dolmanın ve Sarmanın Peşinde

Lezzet Avcısı, Coşkun Aral bu haftaki programında, anavatanı Anadolu olan dolmanın-yaprak sarmanın tarihinden ve hangi bölgelerde bilinen bir tat olduğundan bahsediyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Paça çorbası, ne zaman, nerede yenir?

Coşkun Aral bu haftaki programinda "Kelle-paça, paça çorbası, ne zaman nerede yenir? Faydaları nelerdir?" sorularını yanıtladı.

► Dinle correctiv.org 2019

Lezzetli Enginar'ın Peşinde

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında Ege sahillerinde, Isparta’da ve Mersin’de, bu defa da lezzetli enginar, tantuni ve falafel peşinde.

► Dinle correctiv.org 2019

Adapazarı'nın Eşsiz Lezzetleri

Lezzet Avcısı, Coşkun Aral bu haftaki programında, bu sefer de Adapazarı'nda ve sizleri Sakarya'nın eşsiz lezzetleri ile buluşturuyor.

► Dinle correctiv.org 2019

İskender Savaşları

Lezzet Avcısı, Coşkun Aral bu haftaki programında, bu sefer de İskender avında. ''Lezzetli İskenderi ne zaman, nerede, nasıl yemelisiniz?'' sorularını yanıtlıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Meze Avı

Lezzet Avcısı, Coşkun Aral bu haftaki programında, bu sefer de meze avında. ''Bu sıradışı mezeleri zaman, nerede, nasıl yemelisiniz?'' sorularını yanıtlıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Sıradışı Lezzetler

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, bu haftaki programında sıradışı lezzetlerinden peşinden gidiyor ve salyangoz avcılığından bahsediyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Fransız Mutfağı

Coşkun Aral, Lezzet Avcısı programında, bu hafta Fransız mutfağını ele alıp, Fransız mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bahsediyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Urfa ve Diyarbakır’da Ne Yenir, Ne Yenmez?

Lezzet Avcısı Coşkun Aral, sizleri önce Urfa'nın, ardından da Diyarbakır'ın lezzetli sofralarına davet ediyor. Farklı yöresel tatlardan bahsederken artık çok da pişirilmeyen kayıp lezzetlere değiniyor. Urfa'nın isotundan, Diyarbakır'ın kadayıfına uzanan bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Kafkas Mutfağı

Coşkun Aral, bu haftaki programında sizleri, Çerkez mantısından, Etli Yahnisi’ne Velibah’tan, Gınnış’a tadını unutamayacağınız Kafkas mutfağını anlattığı bir lezzet yolculuğuna çıkaracak.

► Dinle correctiv.org 2019

Siirt Mutfağı

Coşkun Aral, bu haftaki programında Siirt Mutfağı'nın biribirinden farklı, lezzetli yemekleri ve ağızda dağılan Büryan Kebabı, bol acılı ve baharatlı dolması, börek gibi servis edilen pilavı ile sizleri Siirt’te lezzet yolculuğuna çıkarıyor.

► Dinle correctiv.org 2019
facebook-squaretwitteryoutube-play