Özgürlük için bağış yap.
← geri

Ela Bilhan'la İnsanat Bahçesi

Ela Bilhan, bu programda hayvan özgürlüğü mücadelesini ele alıyor. Her hafta hayvan haklarının farklı bir yönünün ele alınacağı programda, bazen sokak hayvanlarının durumları konuşulurken, bazen de et yemenin, süt içmenin etik ve ahlaki boyutu tartışılıyor.

Salgın işsizlik ışığında hayvanlara yönelik artan vahşet

Sosyolog Ozan Zeybek, Ela Bilhan’ın sorularını yanıtlarken hayvanlara yönelik artan vahşeti, işsizlik, salgın, siyasi huzursuzluk, artan baskı ve iktidarlar ışığında toplumsal açıdan değerlendiriyor.‬ Ozan Zeybek: "‪Salgın ve maddi sorunlarla beraber kadınlara, çocuklar ve özellikle de hayvanlara yönelik şiddetin artmış olması çok muhtemel. Hayvana yönelik artan şiddet sadece evcil hayvanlarla sınırlı değil, hayvancılık endüstrisinde de vahşet çok büyük."

► Dinle correctiv.org 2020

Vicdanına ulaşmadıklarımıza, yasalarla ‘dur’ demek zorundayız

Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Hülya Yalçın, Ela Bilhan’ın sorularını yanıtlıyor!‬ Hayvanlara yönelik şiddet neden arttı?‬ Cezasızlık da hayvana yönelik şiddeti doğruyor mu? Hayvanseverlerin sesi yeterince çıkıyor mı?‬ Hülya Yalçın ‪“Vicdanına ulaşmadıklarımıza, yasalarla ‘dur’ demek zorundayız. Bu yüzden bir yasa çıkarılmalı.”‬

► Dinle correctiv.org 2020

Evcil hayvanlar salgın nedeniyle terk mi ediliyor?

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil coronavirüsün, hayvanlardan insanlara bulaşabileceği yönündeki bilgi kirliğinden kaynaklanan endişelerle evcil hayvanların sokaklara terk edilmeye başlanmasını değerlendiriyor. Sera Kadıgil evcil hayvanların salgınla beraber terk edilmelerine ilişin soruları yanıtlıyor. -Son dönemde terk edilen evcil hayvanların sayısındaki artışın sebebi nedir? -Reyting kaygısı taşıyan medya kuruluşlarının sansasyonel manşetlerle konuyu gündemlerini taşımaları bu süreci nasıl etkiliyor? -Belediyeler ve siyasi partiler bu konuda önlem aldı mı? -İstanbul dışında da aynı durum yaşanıyor mu?

► Dinle correctiv.org 2020

Neden kedileri ve köpekleri sevip, inekleri, koyunları yiyoruz?

Hayvansal gıda merkezli beslenme biçiminin türcülük ve hayvan hakları açısından yeniden sorgulamak... Ela Bilhan: "Neden kedileri ve köpekleri sevip, inekleri, koyunları yiyoruz? Aralarındaki tek fark bizim algımız. Kedilerimize, köpeklerimize hayvansal içerikli mamalar alıyoruz. Birini daha iyi yaşatmak için birini öldürüyoruz. Belirli türleri daha değerli kılan nedir? Türcülük; cinsiyetçiliğin ve ırkçılığın da önünü açar. Bu algıya göre belirli türler, gruplar birilerinden daha üstündür. Dolayısıyla dünya barışının önündeki en büyük engellerden biri türcülüktür. Öldürülen bir köpeği protesto ettikten sonra akşam yemeğinde tabağımızdaki eti yiyorsak buradaki ikiyüzlüğü görmemiz gerekiyor. Gerçekten hayvansever miyiz yoksa kedi/köpeksever miyiz?"

► Dinle correctiv.org 2020

Et yemek hepimizi öldürür!

Coronavirüsü ve diğer salgın hastalıkları hayvan hakları ışığında yeniden düşünmek... Ela Bilhan: "Coronavirüsle birlikte görüyoruz ki insanlık tarihinde can almak bir kez daha ters tepti. Et yemeye devam edersek kendi türümüzün de sonunu getireceğiz. Umuyorum ki coronavirüsten kurtulduğumuz gün, güç dengeleri insan ve hayvan merkezli olarak yeniden kurulsun. İnsanların ve hayvanların canlarını ön plana koyan bir yeni bir dünya anlayışı hakim olsun." Zülal Kalkandelen: ''İnsanlık doğayı katlederken kendi türünün de sonunu hazırlıyor. Covid-19 da insan aç gözlülüğünün yarattığı yıkımın sonuçlarından biri. Birçok kişi suçu Çinlilere yükleyip bu işten sıyrılmaya çalışıyor ama sorun sadece yarasa ya da diğer egzotik hayvanların yenmesi değil. Şarbon hastalığı sığır, koyun, keçi gibi ot yiyen hayvanlardan, Deli Dana sığırlardan, Kuş gribi kanatlı hayvanlardan insanlara geçti.''

► Dinle correctiv.org 2020

Sokak köpeklerinin yaşam mücadelesi

Ela Bilhan, bu haftaki programda konuğu Cem Hakverdi ile dünyadaki ve Türkiye'deki sokak köpeklerinin yaşam mücadelesini ele alıyor. Ela Bilhan, Osmanlı döneminin sonlarından başlayarak, Türkiye tarihinde sokak köpeklerine karşı uygulanan politikaları anlatıyor ve sokak hayvansız ülkelerde izlenen politikaları değerlendiriyor. Sokak köpeklerini konu alan ''Köpek Filmi'' isimli bir belgesel çeken Cem Hakverdi, günümüz Türkiye'sindeki sokak köpeklerinin güncel durumlarını değerlendiriyor.

► Dinle correctiv.org 2020
facebook-squaretwitteryoutube-play