Özgürlük için bağış yap.
← geri

Onur Öncü ile Son Tahlilde

Onur Öncü hafta içi her gün, gündemin öne çıkan başlıklarını "Son Tahlilde" programında konuklarıyla ele alıyor.

Son dönemde Ermeni kiliselerine yapılan saldırılar ne anlama geliyor?

Son dönemde Ermeni kiliselerine yapılan saldırılar ne anlama geliyor? HDP Milletvekili Garo Paylan Son Tahlilde’de Onur Öncü’nün konuğu. Paylan: Erdoğan yaklaşık gün önce bir konuşmasında ‘kılıç artığı’ ifadesi kullandı. Kılıç artığı ifadesinin neye tekabül ettiğini bu toplum çok iyi bilir. Bir cumhurbaşkanı bu ifadeyi kullanırsa belirli karanlık odaklar buradan vazife çıkarırlar. Nefret söylemleri nefret suçlarına sonuç açıyor. Korkarım bu nefret söylemleri ve suçları devam edecek. Hrant’ın son yazısında ‘Güvercin tedirginliği içinde yaşıyorum. Ama biliyorum bu ülkede güvercinlere dokunmazlar’ ifadesi vardı. Bu yazıdan saat sonra Hrant Dink bu ülkede öldürüldü. Buradaki esas fail ve müsebbip iktidardır. Her gün Kürtlere Hristanlara, Alevilere dönük nefret söylemi kullanıyor. Bu yaşananlara bunların sonucu olarak değerlendirmek lazım. Ama bu piyonları esas yönlendiren iktidarın bu nefret politikalarıdır. Bunu mahkum etmeliyiz."

► Dinle correctiv.org 2020

İktidar HDP’ye neden saldırıyor?

HDP, iktidarın saldırılarını nasıl açıklıyor? HDP Milletvekili Musa Piroğlu Son Tahlilde de açıkladı. Piroğlu: "İktidar bloğu, MHP ve Ergenekon ekibi AKP ile Kürt düşmanlığı üzerinden yanyana geliyor. Karşımızdaki iktidar bloğunu parçalamanın ana yoluda Kürt halkıyla yan yana durmaktan bu düşmanlık siyasetini boşa düşürmekten geçiyor. İktidarın iki tane düşmanlık siyaseti var. Bunlardan bir tanesi Kürt halkına karşı diğeri ise yoksul halklara, işçi sınıfına karşı. Bu saldırı HDP olmasa bile, HDP’nin yanında yürümeye çalışanları korkutup ürkütecek, bu onları HDP’den uzak tutmaya çalışacak. Aslında asıl amaç bu. Bunuda mümkün olan bütün araçları kullanarak devam ettirmeye çalışıyor”

► Dinle correctiv.org 2020

Ortaokula gitmesi gereken 13 yaşında bir kız çocuğu ile neden evleniliyor?

Bugünkü Son Tahlilde programında CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil artan çocuk istismarını ve bunun neredeyse meşrulaştırıldığı günlerde güncel durumu değerlendiriyor. Kadıgil: "Kadınların yıllardır verdikleri mücadelede kız çocukları için kazandıkları haklar bazılarını rahatsız ediyor. Dönüp dolaşıp ısıtıp önümüze getirdikleri erken evlilik mağdurları dedikleri şey 15 yaş altı içindir. O yaşta bir çocuğun rızası diye bir şey söz konusu olamaz. Ortaokula gitmesi gereken 13 yaşında bir kız çocuğu ile neden evleniliyor? Kimse 13 yaşındaki çocuk neden okulda değil diye sormuyor. AKP ve MHP içerisindeki kadın arkadaşların içine bu düzenlemenin sinmediğini ve tecavüzcüyü affeden vekil olarak anılmak istemediğini iyi biliyorum. Bir kişiyi affetseniz dahi onbinlerce kız çocuğunu erkeklere pazarlamak için bekleyen insanlara kapı açmış olacaksınız. Ben evliyim ve İstanbul Sözleşmesi yuvamı yıkmıyor. Yuva yıkan sözleşme değil, şiddet uygulayan erkekler."

► Dinle correctiv.org 2020

"Hukuktan bir helva yapmışsınız, acıkınca yiyorsunuz"

Gözaltındaki aktivist Taylan Kulaçoğlu ve Gazeteci Hakan Gülseven’in avukatlarından Tamer Doğan son gelişmeleri Son Tahlilde programında anlattı. Kulaçoğlu ve Gülseven’in gözaltına alınmasıyla ilgili Doğan: “Trol ve kara propaganda yöntemi, Faşizmin kurumsallaştıran ülkerin yoğun kullandığı bir yöntem. Birilerini hedef gösterme, birilerini korkutma, tutuklatmaya çalışma içerisinde olan organize bir suç örgütü ile karşı karşıyayız. Selçuk Kozağaçlı’nın söylediği laf her zaman geçerli. Yani ‘hukuktan bir helva yapmışsınız, acıkınca yiyorsunuz’ bu bir oyun hamuru değil, bu kadar eğip bükemezsiniz… Birbirine suç ve rant üzerinden bağlanmış bir organizasyonla karşı karşıyayız. Eğer birbirlerinin suçları dökülse, gerisi çorap söküğü gibi dökülecekler. O yüzden birbirlerinin saçlarını örten bir mekanizma var”

► Dinle correctiv.org 2020

Liglerin 12 Haziran’da başlaması ne anlama geliyor?

Türkiye’de liglerin 12 Haziran’da başlaması planlanıyor. Bu ne anlama gelir? Spor yorumcusu Fatih Saboviç yorumluyor. TFF Başkanı Nihat Özdemir’in “Poiztif vaka çıkarsa, onu ayırır lige devam ederiz” açıklaması üzerine Saboviç, “O açıklama ‘distopik’ bir açıklama. Zaten pozitif bir vaka çıktığı zaman otomatikmen karantina uygulaması yapılması lazım. Almanya’da geri kalan maçlar yapılmasaydı, yayın gelirlerinden tam 750 milyor euro zarar olacaktı. Türkiye’de bu durum sözkonusu. 13 kulüp liglerin devam etmesini istemiş. 2. ve3. Ligde bu hijyen kuralları nasıl uygulanacak? Zaten normal zamanlarda dahi tesislerdeki hikyenden, bakımdan söz edemiyoruz. maalesef. Ciddi bir kaos.”

► Dinle correctiv.org 2020

AKP "Siz seçme ve seçilme hakkına sahip değilsiniz" diyor

HDP’li Belediyelere Kayyum atandı, seçilmiş Belediye Başkanları gözaltına alındı. Tüm gelişmeli HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Son Tahlilde programında değerlendirdi. Beştaş: "Korona dönemini fırsat bilen AKP iktidarı, normal süreçlere göre çok daha hızlı, halkın dışarı çıkmamasını da fırsat bilerek, daha önce korona salgını sürecinde 8 belediyemize şimdi de 5 belediyemize el koydu. Artık Siirt’te, Baykan’da ve Kurtalan’da belediye yok. Belediye Başkanları yok. Birer yeni karakollar oluşturuldu... Çünkü halkın gidebileceği, temas edebileceği, halkın iradesiyle temsil edenler şu andada gözaltında “

► Dinle correctiv.org 2020

Feyzioğlu hukuka sırtını dönmüş, Saray’a ise yüzünü dönmüş bir kişiliktir

''Alternatif Barolar” nedir? Barolar kurulmak istenen alternatif barolara karşı ne yapıyor? Av. Kemal Aytaç Son Tahlilde'de değerlendirdi. Aytaç: "İktidarın 8-10 yıldır kendi barolarını oluşturmak gibi bir proje vardı zaten. Ama bunu uyguladığı zaman kendi ayaklarına sıkar. Feyzioğlu’nu artık Barolar Birliği Başkanı olarak kabul etmek mümkün değildir. Feyzioğlu, 1-1,5 yıldır yaptığı işlerle, ettiği sözlerle, aldığı tavırlarla aslında avukatlığa, mesleğe, hukuka sırtını dönmüş Saray’a ise yüzünü dönmüş bir kişiliktir. Barolar kimsenin kapı kulu kimsenin oyuncağı değildir. Barolar bu ülkenin hukuk örgütleridir. Bu zamana kadar da alnının akıyla hukuku, demokrasiyi, insan haklarını savunmuş ve dik durmuşlardır."

► Dinle correctiv.org 2020

Yeni Türkiyelileşme yolunda Soma Katliamı

Yeni Türkiyelileşme yolunda Soma Katliamını, AKP’nin ‘yeni normalleşmesi’ni akademisyen yazar Fatih Yaşlı Onur Öncü ile Son Tahlilde programında değerlendirdi. Yaşlı: "AKP döneminde hem sömürünün giderek daha fazla katmerlendiğini hem de aynı zamanda neoliberalizmin güvencesiz ve taşeron çalıştırmanın giderek kural haline geldiğini görüyoruz. Burada zaman zaman gözden kaçırılan boyutlardan biri sınıfsaldır. Gerçekten de AKP’nin yeni türkiye’sinde işçi sınıfına yani çalışanlara yönelik çok yoğun bir şiddet sözkonusudur. Atılan o tekme çok sembolikti. Türkiye’de iktidarın ve bürokrasinin işçilere, emekçilere nasıl baktığını, aynı zamanda kendilerine yönelik herhangi bir muhalefet söz konusu olduğunda, kolaylıkla karşı tarafı ’teröristlik’ itham edebildiklerini gördük.”

► Dinle correctiv.org 2020

Gülistan Doku’dan 129 gündür haber alınamıyor.

Gülistan Doku’dan 129 gündür haber alınamıyor. Gülistan Doku ile ilgili süreci Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonundan Ayşe Esmer Son Tahlilde’ye değerlendirdi. Esmer: “Görgü tanıklarına göre, Gülistan’ın Zaynal Abarok tarafından darp edildiğini ve zorla araca bindirilmesine rağmen, bununla ilgili bir işlem yapılmadı. Neden yapılmadı? 129 gündür aynı soruyu soruyoruz. Zaynal şüpheliyse neden kaçtı? Şüpheliyse neden bırakıldı? Bugün Gülistan Doku için yapılan arama çalışmalarından barajda üçüncü bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı…”

► Dinle correctiv.org 2020

Türkiye’nin bu çatışma ve kamplaşma ortamından mutlaka çıkması lazım

Gündeme ilişkin gelişmeleri 22. Dönem milletvekili Emin Şirin Son Tahlilde programında değerlendiriyor: Şirin: "Semih Yalçın’ın tweetine ilişkin, 'Üç hilal’in iktidar olma zamanı gelmiştir’ derken de zaten iktidardalar bugün. AK Parti ile birlikte zaten iktidarlar. Sevda Noyan’ın bu çıkışına karşılık savcıların harekete geçmemesi beni daha fazla düşündürüyor. Türkiye’nin bu çatışma ve kamplaşma ortamından mutlaka çıkması lazım. Bir darbe tehlikesi var ise, cumhurbaşkanlığının, İçişleri Bakanlığı’nın, MİT’in bunları çok süratle tespit edebileceğini ve tedbirleri alabileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla Türkiye’de bir darbe tehlikesinin olmadığını düşünüyorum."

► Dinle correctiv.org 2020

Cumhurbaşkanlığı Seçim Sistemi değişiyor mu?

Cumhurbaşkanlığı Seçim Sistemi değişiyor mu? Son anketler ne diyor? Erken seçim olur mu? Stratejist Kemal Özkiraz Onur Öncü’nün sunduğu Son Tahlilde programında yanıtladı. Özkiraz: Yüzde 40 ve üstünü AKP alamasada Erdoğan tek başına alabilir. MHP onu desteklemese bile, MHP seçmeninin büyük bir çoğunluğu Erdoğan’a ve Erdoğan’ın desteklediği tarafa oy veriyor. MHP’nin zaten Erdoğan ile ittifakı bir tercih değil, kendi açısından özellikle İYİ Parti kurulduktan sonra, kitle bölündükten sonra bir zorunluluk haline geldi. Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminin değişme olasılığı hakkında Kemal Özkiraz, “MHP, Erdoğan’a karşı o avantajını kaptırmak istemez. Yani “MHP’siz de seçime seçilebiliyor” olmasını istemez”.

► Dinle correctiv.org 2020

Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’in idamlarının 48. yılı...

6 Mayıs 1972 Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’in idamlarının 48. yılı. Onur Öncü’nün konuğu Denizlerin yol arkadaşı Mustafa Yalçıner. Mustafa Yalçıner: "68, gençlik hareketi olarak başladı, genelleşti ve giderek halk hareketine dönüştü. Denizler de bu halk hareketinin en başından beri önünde yer aldılar. Her şey tartışılır ama şunlar tartışılamaz: Halka bağlılık, sosyalizm özlemi, sömürünün bitmesi özlemi… Halkın egemenliğinde bir iktidar değişimi… Bunlar tartışılabilir şeyler değildir. Ve Denizlerin özünü belirleyen, onları karakterize eden asıl bu tutumlarıdır."

► Dinle correctiv.org 2020

İbrahim Gökçek dayanışma sayesinde yaşayacak

Grup Yorum gitaristi İbrahim Gökçek 323 günün ardından yapılan açıklama ile ölüm orucuna ara verdi. Onur Öncü’nün sunduğu Son Tahlilde programının konuğu Grup Yorum üyesi Bahar Kurt. Kurt: "İbrahim Gökçek şu an hastaneye kaldırıldı. Durumu çok kritik. Bir süre hastanede kalacak. Kısa zamanda yanımıza dönmesini umuyoruz. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bugün konser başvurumuz yapıldı. Sahiplenme çok büyüktü kefil olunması üzerine ara verildi. Eğer biz bu aşamadan itibaren başka yöntemlerle sonuç alamazsak, direnişimiz tekrar başlayabilir. Tabi bunu tercih etmiyoruz. Bunun olmaması için bütün aydınlara, milletvekillerine çok daha fazla sorumluluk düşüyor."

► Dinle correctiv.org 2020

Ayhan Bilgen ve Kars Belediyesi Neden hedef halinde?

Onur Öncü’nün sunduğu Son Tahlilde programının konuğu Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen. Yeni Şafak tarafından yapılan habere ilişkin Ayhan Bilgen: "Haberin hiçbir tutarlılık tarafı yok. Hiçbir gerçeklikle bağı yok. Düzeltilebilecek bir boyutta bile değil. Bu aslında doğrudan doğruya bir hazımsızlık sorunu. Aynı anda 7-8 yayın organında birden aynı cümlelerle bir haber çıkıyorsa, burada bir servis haberin olduğu çok açık. Belediye için kayyım çağrısı yapan sahte sosyal medya adreslerinden açılmış provokatif haberler yayınlandı. Bunların toplumda bir karşılık bulmaması üzerine hükümete yakın kuruluşlar üzerinden servis yapılıyor. Kars’a kayyım atanması HDP’den çok AKP’ye zarar verir. Kayyım sorunu bir demokrasi ahlaki sorunudur."

► Dinle correctiv.org 2020

Koronavirüs salgınında işçilerin 1 Mayıs talepleri neler?

Koronavirüs salgınında işçilerin 1 Mayıs talepleri neler? Virüs sürecinde işçilerin yaşadığı sorunlar neler? Onur Öncü’nün sunduğu Son Tahlilde’nin 1 Mayıs özel program konuğu DİSK’e bağlı Dev-Yapı İş Başkanı Özgür Karabulut. Karabulut: ''COVID-19’un gölgesinde bu 1 Mayıs’ı kutluyoruz. En temel talebimiz 'çalışırken ölmek istemiyoruz, yaşamak istiyoruz'. Ücretli izin uygulanmalı…'Evde Kal' çağrısı sadece bir avuç sermayedara ya da ofis çalışanlarına geçerli. Üretimdeki işçiler, çalışma zorunluluğu olmamasına rağmen birçok sektörde açlıkla karşı karşıya kalmamak adına çalışmaya zorlanıyor.''

► Dinle correctiv.org 2020
facebook-squaretwitteryoutube-play