Özgürlük için bağış yap.
← geri

Sezai Ozan Zeybek ve Hilal Alkan'la Havadan Sudan

Sezai Ozan Zeybek ve Hilal Alkan'ın birlikte hazırlayıp sundugu bu programın temel gayesi, Türkiye’den ve dünyadan çevreye dair haberleri derlemek, aktarmak ve tartışmak. Bunu yaparken işin sosyal, siyasî boyutuna dikkat çekmek; felsefî, antropolojik, tarihî yönlerini incelemek. Enerjiden akarsulara, iklim değişikliğinden gıda politikalarına, tohumculuktan alternatif üretim modellerine, plantasyonlardan çöp yönetimine uzanan pek çok konu gündeme gelecek; ufku insanla sınırlı olmayan, dayanışmacı kolektiflerden örnekler sunulacak.

Gezi Parkı direnişinin kitleselleşmesinin 7. yılında Türkiye

Ozan Zeybek ve Hilal Alkan Gezi Parkı direnişinin kitleselleşmesinin 7. yılında Gezi’de geçirdikleri 15 günde yaşadıklarını paylaşırken, 7 senede gelinen noktayı son gelişmeler ışığında değerlendiriyorlar...

► Dinle correctiv.org 2020

Neden doğa için harekete geçemiyoruz?

Ozan Zeybek ve Hilal Alkan bu programda ‘doğaya verdiği zararı bilinse de önlenmeyen” durumlardaki eylemsizliğin sebeplerini bilişsel psikoloji ışığında açıklıyor. Hangi durumlar eylemsizliğe yol açıyor? Doğaya verdiğimiz zararın farkında olduğumuz halde neden atıl kalıyoruz? Ozan Zeybek: "Kasalarda poşet istemek zorunda kalmak bike poşet kullanımı azaltacak bir yöntem. Çünkü insanlar fazladan enerji harcamak zorunda kaldıklarında bundan kaçınıyorlar." Hilal Alkan: Fabrika ayarlarımız az plastik kullanmayı, az karbon tüketmeyi mümkün kılsa biz hepimiz bu ayarlarla seve seve yaşayabiliriz. Sistemde verili olan seçeneklerin, doğaya uyumlu olması gerekir... İklim değişikliği, plastik ve yok olan türler gibi konularda çok hızlı harekete geçilmesi gerekirken, insanlar bir türlü adım atamıyor.

► Dinle correctiv.org 2020

Bitkilerin düşünme eğilimleri var mıdır?

Ozan Zeybek ve Hilal Alkan "Bitkilerin sahip oldukları bir takim kapasiteleri biz nasıl olur da fark etmeyiz?" sorusunu yanıtlarken, bitkilerle insanoğlu arasındaki sınırı zorluyorlar. Biz mi bitkileri kullanıyoruz yoksa bitkiler mi bizi kullanıyor? Önceki program ile paralel hatta ilerleyen bu programda bu kez hayvanların değil bitkilerin faillik durumları sorgulanıyor.

► Dinle correctiv.org 2020

Hayvanların kültürü var mıdır?

Ozan Zeybek ve Hilal Alkan "Hayvanların kültürü var mıdır?" sorusunu yanıtlarken, doğa ve insan bilimleri arasındaki sınırı zorluyor. İnsan merkezcilik ışığında hayvanların yapabildikleri fakat insanların bunu görmeyi reddetmesini değerlendirirlerken aradaki ayrımı görmeye çalışarak insanlara atfedilen özelikleri ve kavramları hayvanlar için yeniden düşünüyorlar.

► Dinle correctiv.org 2020

Bugün üretilen plastiğin %40’ı 1 ay içinde çöpe gidiyor

Havadan Sudan'da Hilal Alkan ve Sezai Ozan Zeybek Plastik Atlası'ndan yola çıkarak plastik sorununu konuşuyor: "Şu an dünyada kişi başına 1 tondan fazla plastik düşüyor. 7 Milyar insan olduğunu düşünürsek inanılmaz bir rakam. Var olan plastiklerin %44'ü 2000 yılından sonra üretilmiş durumda ve aynı hızla devam ediyor. Plastik, bütün besin zincirinin her kademesinde olan bir şey. Konuşulmayan ama bilinen sorunlardan biri. 'Fast fashion' denilen bir akım ortaya çıktı. Kıyafetlerimize aldığımız kahve bardaklarına yaptığımız muameleyi yapıyoruz. ABD’de senede 4 milyon ton kıyafet atılıyor."

► Dinle correctiv.org 2020

Gündem: Corona

Ozan Zeybek ve Hilal Alkan Havadan Sudan'da salgınların tarihselliğini ve ortaya çıkma koşullarını ele alıyor. "İnsan eskiden beri sürekli yaban hayatıyla iç içe yaşadığı için hastalıkların da tarihi eski. İçinde bulunduğumuz koşullar herhangi bir salgını mümkün kılıyor. Dünyada hçbir zaman tek bir türün mensubu yaşamadı."

► Dinle correctiv.org 2020

Dünya tarihini etkileyen çevresel faktörler

Ozan Zeybek ve Hilal Zeybek bu haftaki Havadan Sudan programlarında, toplumsal hayatımızla, yediklerimiz/içtiklerimiz veya doğadaki değişimler arasındaki pek görünmeyen bağları ve ağları sorguluyorlar. Siyasi gelişmeleri veya tarihi olayları çevresel faktörlerden ayrı düşünemeyeceğimizi örneklerle açıklıyorlar. Ozan Zeybek: ''Suriye’deki iç savaşı açıklarken, arka plandaki iklim meselesini görmek gerekiyor. 2006-2011 arasında Suriye’de büyük bir kuraklık yaşanıyor. Bu dönemde yaklaşık 1 milyon insan kırsaldan şehirlere göç ediyor. Toplumsal isyan ve kriz tam da bu göç alan şehirlerde başlıyor.'' Hilal Alkan: ''Türkiye bir göç geçiş noktası olarak yoğun bir şekilde Afrikalıların da bulunduğu bir ülke. Afrikalıların göç etmeklerinin, iklim değişikliğiyle çok ilgisi var.''

► Dinle correctiv.org 2020
facebook-squaretwitteryoutube-play