Özgürlük için bağış yap.
← geri

Zübeyde Sarı ile Mercek

Zübeyde Sarı hafta içi her gün, gündemin öne çıkan başlıklarını Mercek programında konuklarıyla ele alıyor.

KHK ile ihraç edildi, hapiste kanser oldu...

KHK ile ihraç edildikten sonra hapiste kanser olan Doç Dr Ahmet Turan Özcerit’in ölümünü, oğlu Sinan Özcerit anlatıyor: “Babam hastalığı sırasında onlarca dilekçe verdi ama ‘sıra yok’ denilerek muayenesine izin verilmedi. Babam bu süreçte 30 kg verdi, hasteneye gidebildiği ilk anda 4.evre kanser olduğunu öğrendi. Doktorlar babam için ‘5 aydan fazla yaşamaz’ dedi. Buna rağmen hastaneden gönderilen 2 heyet raporunda da ‘cezaevinde kalabilir’ dendi""

► Dinle correctiv.org 2019

Halfeti'de Neler Oluyor?

Urfa Barosu üyesi Avukat Hidayet Ermek: “Urfa’da son 3 yılda gözaltına alınan herkes sistematik bir şekilde işkenceye maruz bırakılıyor. Meslektaşlarımız müvekkilleriyle sağlıklı görüşme sağlayamıyor; Baro’nun girişimleri sonucunda bu kısmen aşıldı."

► Dinle correctiv.org 2019

Galatasaray-Başakşehir Maçı

Sözcü gazetesi spor editörü Tonguç Orözü: "Galatasaray Başakşehir maçı siyasi mücadeleye de dönme ihtimali yüksek bir karşılaşmaydı. Hafta arasında Sedat Peker’in trübün liderlerini çağırıp ‘her şey çok güzel olacak’ sloganının atılmasından rahatsız olduğunu söylediği iddia edildi."

► Dinle correctiv.org 2019

Aşık Mahsuni Şerif'i Anıyoruz

Zübeyde Sarı bugünkü bölümünde, ölüm yıldönümünde; türküleriyle Aşık Mahsuni Şerif'i anıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Tecridin Kaldırılması Umarım Kalıcıdır

Garo Paylan; “Mevcut kanunlara göre her tutuklu, hükümlü avukatları ile görüşmekte özgürdür; 8 yıldır sayın Abdullah Öcalan avukatları ile görüştürülmemiştir. Açlık grevindeki insanlar sadece yasalara uyuşmasını talep ediyordu. Umalım ki tecrit tamamiyle bitsin. Bu geçici değil, kalıcı bir açıklama olsun. İktidarın bunu hangi hesapla yaptığı bizim için üçüncü plandadır. Ölüm orucunda olan pek çok insan hayatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıyaydılar.''

► Dinle correctiv.org 2019

#ŞuleÇet Davası

Kadın Meclislerinden Ayşen Ece Kavas konuştu: “#ŞuleÇet şüpheli ölümlerin ve kadın cinayetlerinin sembolü oldu. Sanıkların sözleri ve sanık avukatlarının beyanları tüm kadınları örseleyecek şekildeydi. Geçim derdini bu cinayetin bahanesi yapmaya çalışıyorlar. Özel bilirkişi raporunda bilirkişi; ‘bu saatte bir kadın, bir erkekle kapalı bir mekanda içki içiyorsa bu cinsel ilişkiyi kabul etmiş sayılır’ diyerek cinsel saldırıyı aklamaya çalışmıştı."

► Dinle correctiv.org 2019

ODTÜ Türkiye'nin Siyasi İkliminden Bağımsız Değil

ODTÜ'lü Özgür Gür: “Öncelikli talebimiz; Verşan Kök ODTÜ rektörü olarak kabul görmemektedir. Onun suçlarına iştirak eden tüm yönetim istifa etmelidir. 218 hocadan 106’sı bir açıklama yaptı; hocalarımız da yanımızda. Üniversiteler özgür düşüncenin tesisi olmalıdır; özgür düşünce olmadan akademik üretimden söz etmek mümkün değildir."

► Dinle correctiv.org 2019

Soma Maden Faciasının 5. Yılı

Soma Davasın Avukatlarından Can Atalay: “Kolluğun çektiği görüntülerin işverene servis edilmesi sonucunda, arkadaşlarının hesabını sormaya çalışan işçiler Soma havzasında hala iş bulamıyor. AKP iktidarı, Türkiye kapitalizmi dedi ki; işçiler ölebilir, işçilerin ölmeleri bir süre canınızı sıkabilir, sonuç olarak; Türkiye kapitalizmi yoluna devam eder."

► Dinle correctiv.org 2019

Akdeniz'de Neler Oluyor?

Zübeyde Sarı, bugünkü programında Gazete Duvar yazarı Mühdan Sağlam ile Akdeniz'de yaşanan gerilimi, sebeplerini ve olası sonuçlarını konuştu. Mühdan Sağlam, -Doğu Akdeniz'de ne oluyor? Türkiye neden saf dışı kalıyor? -Doğu Akdeniz'de hangi ülkeler var ve pasta nasıl paylaşılıyor? -Türkiye'nin içinden geçtiği süreç burada sesini yükseltmesini daha mı engelliyor? -İçine kapanan Türkiye'nin ‘biz olmadan yaprak kımıldamaz’ gerçekçi mi? -Doğu Akdenizdeki gerilim nereye varacak? sorularını yanıtladı.

► Dinle correctiv.org 2019

YSK Kararını Verdi

31 Mart Yerel seçimlerinin üzerinden tam 1 ay 6 gün geçti. YSK itirazları değerlendirdi ve kararını verdi. İstanbul'daki seçimlerinin iptal edilmesine karar verildi. Zübeyde Sarı, Özgürüz Radyo Ankara muhabiri Altan Sancar ve Can Dündar ile birlikte bu kararı değerlendirdi.

► Dinle correctiv.org 2019

#BiziEngelleyemezsiniz

Bugün #DünyaBasınÖzgürlüğüGünü. Türkiye hükümeti bize bir hediye verdi; #ÖZGÜRÜZRadyo’ya Türkiye’den erişim engeli geldi. ozguruz20.org’dan yayına devam ediyoruz.

► Dinle correctiv.org 2019

1 Mayıs Miting Meydanları

Onur Öncü , İstanbul 1 Mayıs miting meydanlarında ve alanların coşkusunu, sendikaların ve siyasi örgütlerin oluşturduğu 1 Mayıs Kürsü'sünden yapılan konuşmaları canlı aktardı.

► Dinle correctiv.org 2019

Venezuela’da Darbe Girişimi

Siyasetçi Alp Altınörs, Venezuela’daki darbe girişimini değerlendirdi. ABD, Bolivarcı bir iktidara tahammül etmeyeceğini defalarca ifade etmişti. Venezuela’nın en aşırı sağ partisi yani milli irade partisinden Guaido kendini devlet başkanı ilan etti. Arka planda Leonardo Lopez bulunuyor; milli irade partisinin esas lideri.

► Dinle correctiv.org 2019

Kıdem Tazminatı Kırmızı Çizgimiz

Bugün konuğu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: "Siyası iktidar hiçbir gerekçe sunmadan işçi sınıfının Taksim Meydanı’nda kutlama hakkını engellemiş oldu. 1 Mayıs’ta adalet, özgürlük be demokrasi talebiyle meydanlarda olacağız. "

► Dinle correctiv.org 2019

Ekonominin Toplum Üzerindeki Etkisi

Zübeyde Sarı, bugünkü konuğu sosyolog Sezai Ozan Zeybek'e, Türkiye'de yaşanan son olayları bir sosyolog olarak nasıl değerlendirdiğini sordu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yönelik linç girişimini, ekonominin kötü gidişatının toplum üzerindeki etkisini ve gittikçe artan taciz ve tecavüz olaylarını, sosyolog Sezai Ozan Zeybek sizler için yorumladı.

► Dinle correctiv.org 2019

Cumhuriyet Davası

Zübeyde Sarı, bugünkü Mercek programında Cumhuriyet Davası ile ilgili Barış Atay ve Sezgin Tanrıkulu ile konuştu.

► Dinle correctiv.org 2019

Erk Acarer'e Soruşturma

Mercek’te Zübeyde Sarı'nın bu haftaki konuğu hakkında soruşturma açılan gazeteci Erk Acarer; ''2015 yılında bu senaryoların hepsini gördük. Bütün soruşturma dosyalarını yandaş basından öğrenirdik. Ben de soruşturmamı avukatımdan değil yandaş basından öğrendim. Türkiye’de medyanın %96’sı AKP iktidarı tarafından konsilde edilmiş olması nedeniyle, biz gazeteciler sosyal medyayı halkın haber alma aracı olarak kullanıyoruz."

► Dinle correctiv.org 2019

Biz Değil, Siz Utanacaksınız!

Zübeyde Sarı'nın bu hafta Mercek'teki konuğu metrobüste tacize uğrayan ve buna tepkisini göstererek direnen bir kadın. “Bu adamın bunu ilk defa yaptığını sanmıyorum; ben susmadığım için şu anda gözaltında. Susmayın; susmayarak onları utandıracağız.''

► Dinle correctiv.org 2019

ABD'nin İran Kararı

Gazeteci İlhan Tanır ABD’nin İran kararını ve olası sonuçlarını değerlendirdi. ''Bu karar, ABD’nin İran’a karşı başlatacağını söylediği ve başlattığı baskısının en son dalgası. ABD bu 8 ülkeye; siz İran’dan ürün alırsanız sizleri ve sizin ülkenizdeki şirketleri de ambargoya dahil ederiz şeklinde uyarı yapmış oldu."

► Dinle correctiv.org 2019

Kılıçdaroğlu'na Linç Girişimi

Zübeyde Sarı'nın bu haftaki programında konuğu, Can Kaderoğlu: “Bir gün önce şehitin cenazesine gittik; bizi vakur bir şekilde karşıladılar. Genel başkanımız cenazeye intikal ettiği andan itibaren bizim organize olduğunu hissettiğimiz bir olaylar silsilesi başladı. Önce yuhlar sonra ‘vatan haini bu’ sözleri, sonra tekbirler artarak yükseldi."

► Dinle correctiv.org 2019

DBB Eş Başkanı Selçuk Mızraklı

Zübeyde Sarı'nın bu haftaki programında konuğu DBB Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı. Zübeyde Sarı, ''16 günün sonunda mazbatanızı aldınız, neden bu kadar uzun sürdü, gerekçeleri neydi ve ilk icraatınız ne olacak? sorularını sordu.

► Dinle correctiv.org 2019

Seçim Zaferini Nasıl Okumalıyız?

Ekrem İmamoğlu'nun, sancılı bir sürecin ardından resmi olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Zübeyde Sarı'nın bugünkü konuğu Duvar Gazetesi yazarı Kemal Can ''Seçim zaferini nasıl okumalıyız?'' sorusunu sizler için değerlendirdi.

► Dinle correctiv.org 2019

İmamoğlu Mazbatasını Aldı!

Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından, sancılı bir sürecin sonunda mazbatasını aldı! Zübeyde Sarı bugünkü programında, konuğu Can Dündar'la birlikte İmamoğlu'nun mazbatasını almasını ve sonrasında İmamoğlu'nun İBB'de yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

► Dinle correctiv.org 2019

Kardeşimi Polis Öldürdü!

Zübeyde Sarı bugünkü programnda, konuğu Recep Hantaş'ın ağabeyi, Efendi Hantaş. Efendi Hantaş, polis kurşunu ile birkaç gün önce öldürülen kardeşi Recep Hantaş'ın ölümünü anlattı ve ''Kardeşimi polis öldürdü! Gözlerimle gördüm kardeşimin kafasında 2 tane kurşun izi vardı. Vali’nin açıklamaları ile olay örtüşmüyor." dedi.

► Dinle correctiv.org 2019

Barış Yarkadaş

Zübeyde Sarı'nın bugünkü konuğu Barış Yarkadaş, seçim sonrası yapılan AKP'nin yaptığı itirazlarla birlikte değişen gündemi değerlendirdi.

► Dinle correctiv.org 2019

#RabiaNazİçinAdalet

#RabiaNazİçinAdalet sloganıyla Kadın Meclisleri 13 Mart’ta bir çok ilde eylemde olacak; Kadın Meclisleri üyesi Melek Önder anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

Bu Bir Kayyum Uygulamasıdır

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde %70.24 oranında oy almasına rağmen KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Zeyyat Ceylan; “YSK’nın bizimle ilgili araştırma, inceleme, takip süreci vardı. Bize veto dönüşü olmadığı için seçime girme ehliyeti aldık ve seçime girdik. "

► Dinle correctiv.org 2019

Berat Albayrak ve Ekonomik Reform Paketi

Bakan Albayrak’ın ekonomide yapısal dönüşüm adımlarını Ekonomist Oğuz Oyan değerlendirdi. "İlk bakan olduğu zaman ki iddiasını kaybetmiş görünüyor; kendisinin sihirli dokunuşları ve algı operasyonlarının çok güçlü olabileceğini düşünüyordu ama işlerin öyle kolay olmadığı anlaşıldı. Bu yine emekçilerin sırtından sermayeyi kurtarmaya, devletin borçlanma imkanını artırmaya dönük bir fon olarak orataya çıkacak. "

► Dinle correctiv.org 2019

Mazbatası Verilmeyen Ahmet Türk'le Seçim Sonuçları

Ahmet Türk: "AKP stratejik oy kullanan Kürtleri cezalandırıyor. İhraç edilmişim gibi göstermeye çalışıyorlar. İl seçim kurulu mazbatamın iptali başvurusunu reddetti. Reddedilmesine rağmen YSK’ya başvurdular. AKP çıkan sonucun faturasını Kürtlere keserek Kürtleri cezalandırıyor. Stratejik bir yaklaşımla Kürtlerin oyları büyükşehirlerde etkili oldu."

► Dinle correctiv.org 2019

Yerel Seçimler Sonrasında Yapılan İtirazlar

Can Dündar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde yapılan itiraz ve açıklamaları değerlendirdi. "İmamoğlu ilk geceden bu yana çok iyi bir sınav verdi. Mağdur duruma düşen bir başkanın nasıl prim yaptığını Erdoğan kendi tarihinden biliyor; bunu İmamoğlu’na hediye etmeyecektir. İstanbul’da değil sadece, Kürt illerinde, Ankara’da, İzmir’de belediyeleri çalıştırmayacak, her tacizi yapacak, soruşturma açacak, onları FETÖ ve PKK’lıkla suçlayacak."

► Dinle correctiv.org 2019

Sıkıyönetim Ruhu Muş’ta Hayat Buldu

Sırrı Sakık: ''Sıkıyönetim ruhu seçim günü Muş’ta hayat buldu. İtirazlar sonucu biz kazansak bile yeniden halkın iradesine başvurmamız gerektiğini düşünüyorum. Kenti kanatmak istiyorlar buna müsade etmem.''

► Dinle correctiv.org 2019

Seçim Sonrası AKP’nin Tutumu

Zübeyde Sarı sordu, Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, yanıtladı. Ali Şeker: "AKP zoraki bir uzatma tercihinde bulundu. Gece gündüz arkadaşlarımızla birlikte nöbet tutuyoruz. Manipülasyon peşindeler, değişik taktikleri gündeme alıyorlar. İstanbul'a ihanet edenlerin farkına varan İstanbullular bir karar verdiler. Bunun sonucuna riayet etmek gerekir." Sezgin Tanrıkulu; "İstanbul un 39 ilçesinde akp sonuçlara itiraz etti, şimdi sayımlar yapılıyor. Her ilçede 2-3 vekilimiz var. Bu saate kadar gelen bilgilerde sayım yapılan ilçelerde sonucu etkileyecek bir değişiklik yok."

► Dinle correctiv.org 2019

2019 Yerel Seçim Sonuçları Neyi Gösteriyor?

Avrasya Araştırma şirketi müdürü Kemal Özkiraz: "Türkiye önümüzdeki Aralık ayında seçime gidebilir. AKP’li küskünler arasından çıkacak partinin %10 oy potansiyeli var."

► Dinle correctiv.org 2019

Seçime 2 Kala Kamuoyu Yoklamaları

Seçime çok az kala kamuoyu yoklamaları ne gösteriyor? Soylu ve Erdoğan’ın özeleştiri mahiyetindeki söylemlerini ne anlama geliyor? Anket şirketi sahipleri Erdoğan’ın “anket sonuçlarına güvenmiyorum açıklamalarına” ne yanıt verdi?

► Dinle correctiv.org 2019

Meriç Nehri’nde Bir Kayıp Daha!

Zübeyde Sarı'nın bu haftaki konuğu Yunanistan’a botla geçmeye çalışırken nehre düşen Mahir Mete Kul'un annesi, Ünzile Aras. Ünzile Aras arama kurtarma çalışmalarını ve oğlunu anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2019

#RabiaNaz

Rabia Naz'a ne oldu? Zübeyde Sarı, konunun sosyal medyada gündeme gelmesine vesile olan Metin Cihan ile sosyal medyanın gücünü, baba Şaban Vatan ile de verdiği hukuk mücadelesini, davanın hukuki boyutunu ve geldiği aşamayı konuştu.

► Dinle correctiv.org 2019

Hükümetin Kayyum Tehdidi

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekili Garo Paylan, hükümetin kayyum tehdidini değerlendiriyor. Gazeteci Altan Sancar ve Onur Öncü canlı telefon bağlantılarıyla kayyum tehdidinin CHP’li ve HDP’li seçmen üzerindeki etkisini anlattı.

► Dinle correctiv.org 2019
facebook-squaretwitteryoutube-play