Özgürlük için bağış yap.
← geri

Zübeyde Sarı ile Mercek

Zübeyde Sarı hafta içi her gün, gündemin öne çıkan başlıklarını Mercek programında konuklarıyla ele alıyor.

Türkiye Berlin’de istediğini alamadı

Berlin konferansı sonuç bildirgesi ne anlama geliyor? Rus uzmanı Kerim Has Mercek programında değerlendirdi: Türkiye Berlin’de istediğini alamadı. Hafter’in Moskova’da ateşkesi reddetmesine gerekçe gösterdiği pek çok husus, Berlin konferansının sonuç kısmında yer alıyor. Sözleşmenin 51. maddesinde Hafter’den maraşel diye bahsediyor. Türkiye 55 maddeye de imza attı. Bu anlaşmadan sonra Türkiye’nin Libya’ya tek bir asker göndermemesi gerekir. Ankara Türkiye’nin çıkarlarından ziyade, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ve yakın çevresinin şahsi çıkarlarıyla ilişkili bir Libya politikası izliyor. Erdoğan, toplantının bitmesine 2 saat kala toplantıdan ayrılıyor. Erdoğan’ın toplantıdan ayrılmasını Rus medyası, ‘Erdoğan’nın Libya’ya Türk askeri ile müdahale etme teklifinde bulunduğunu ve taraflarca reddedilmesini” gerekçe gösteriyor.

► Dinle correctiv.org 2020

Bu karar, göstermelik bir itiraz süreci olduğunun göstergesidir

Çevre mühendisleri Odası İst. Şubesi YK üyesi Medet Güney, Kanal İstanbul ÇED raporunun onaylanmasını Mercek programında değerlendirdi: Mücadele yükseltilmeli; sadece yasal olarak değil, meşru bütün yollar denenmeli. Bilim insanlarının bu konu hakkında olumsuz rapor vermesine rağmen, bakanlık bir açıklama yapmadan ÇED raporunu onayladı. Kanal İstanbul sadece İstanbul’u değil, tüm Türkiye’yi etkileyen bir proje. 100 binlerce insanın itiraz başvurusu yaptığı bu sürecin 15 gün içinde sonuçlanması imkansız. Göstermelik bir itiraz süreci olduğunun göstergesidir bu karar

► Dinle correctiv.org 2020

Geçmişte FETÖ borsası, şimdi belediye başkanları borsası kurdular

AKP’nin belediye başkanlarına ‘transfer baskısı’ iddialarını CHP Milletvekili Seyit Torun Mercek programında değerlendirdi: Geçmişte FETÖ borsası kurmuşlardı, şimdi de belediye başkanları borsası kurdular. AKP milletten alamadığı yetkiyi korkutarak, tehdit ederek, kamu kaynaklarını kapatarak kazanmaya çalışıyor. Bu yok oluşlarının, güçlerinin olmadığı, iktidardan her geçen gün uzaklaştıklarının bir göstergesi. Algıyı yönetmek, ‘biz güçlüyüz, hala bize ilgi var’ algısını verebilmek için çok ucuz oyunlara başvuruyorlar. 31 Mart’ta ders almayanlar, güç ve devletin imkanlarını kullanarak kendilerine avantaj sağlamaya çalışıyor. Baskıları nasıl durdurabiliriz ki; bir tek adam yönetimiyle karşı karşıyayız. Elbette bu yapının içinde vatandaşın kendisine verdiği o yetkinin sorumluluğunu bilmeyenler, bunu yaparlar

► Dinle correctiv.org 2020

Demirtaş’ın fikirlerine, fikirle itiraz edemeyenler otoriter yöntemlere başvuruyor

Selahattin Demirtaş’ın kitaplarının hedef alınmasını, Dipnot Yayınları genel yayın yönetmeni Emirali Türkmen, Mercek programında değerlendirdi: Bu coğrafyada dönem dönem kitap yazan, okumayı yazmayı teşvik eden insanlar tehlikeli görülüp yasaklanmışlardır. Teknoloji çağında basılı kitapları yasaklayarak düşüncenin önüne geçmek mümkün değil. Dipnot yayınları olarak #Demirtaş’ın kitaplarını yayımlamaktan mutluluk duyuyoruz çünkü eleştirel düşünceye inanıyoruz. #Demirtaş’ın kitaplarını satmak istemeyenler olacaktır; duyuyoruz. Ama dayanışma göstermek isteyen pek çok yayıncı da var. Türkiye’yi yöneten otoritelerin kitaplara böyle davrandığı dönemde endişe etmemek mümkün değil. Korkularımız, endişelerimizle ama aynı zamanda inadımız ve cesaretimizle birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Leylan’da sürprizler var; kitabın içerisinde bir kare kod var. Kare kodun içinden ne çıkacağını okuyucularımız kitabı alınca görecek. #Demirtaş’ın fikirlerine, bir fikirle itiraz edemeyenler otoriter yöntemlere başvuruyor. #Demirtaş’ın kitabının iyiliğine ve başarısına eleştirmenler ve okuyucular karar verecek. #Demirtaş’ın seher kitabı 250 binin üzerinde satış yaptı.

► Dinle correctiv.org 2020

Kanal İstanbul bir eko kırım ve eko yıkım projesidir

Kanal İstanbul neden yapılmamalıdır? Şehir Plancısı Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu Mercek Programında Zübeyde Sarı'nın sorularını yanıtlıyor: “Saray’dan, ‘biz Kanal İstanbul’a başlayacağız ve bitireceğiz’ açıklaması geldi. Bu anlayış ÇED sürecinde vatandaşın itiraz hakkının, merkez tarafından görmezden gelindiğinin göstergesidir. Kanal İstanbul şuanda yok hükmünde bir projedir; üst ölçekli planda yer almamaktadır. Kanal İstanbul projesinin yapılmaması gerekir; İstanbul’un, Trakya’nın, tüm Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin zararına olan bir projedir. Kanal İstanbul bir eko kırım ve eko yıkım projesidir. 3. Köprü tartışılırken Erdoğan, ‘gerekirse referanduma götürürüz’ dedi. HSYK hemen, ‘çevre gibi telafisi mümkün olmayan durumlarda halka sorulamaz” açıklaması yaptı; bu çok önemlidir. Uzmanların konuşması gereken bir durumda, uzmanlar konuşmuyor ve konuşturulmuyor. İstanbul Boğazı’nda alınamayan hangi güvenlik önlemi, daha büyük risk teşkil eden, daha dar, daha uzun boğazda alınabilecek. 3 tane canlı fay hattının olduğu bir yere, en az iki milyonluk bir nüfusu yığacak bir projeyi nasıl açıklıyorlar bilmiyoruz"

► Dinle correctiv.org 2020

#Demirtaş’ın derhal tahliye edilmesi gerekir

İHD: Demirtaş derhal tahliye edilmeli. İHD cezaevi komisyonu avukatı Zeynep Ceren Boztoprak İHD’nin Demirtaş raporunu Zübeyde Sarı'nın sunduğu Mercek programında değerlendirdi: İHD’nin verilerine göre göre 2019 yılı itibari ile cezaevlerinde 457’si ağır, 1334 hasta mahpus var. Cezaevi koşulları sağlıklı insanları hasta eder durumda. #Demirtaş’ın yemek borusunda iltihap tespit edilmiş. Hekim spazmın bu iltihap nedeniyle olabileceğini bildirmiş. #Demirtaş’ın hastalığının nedeni cezaevi koşulları. “#Demirtaş’ın derhal tahliye edilmesi gerekir. Şuanda riskli durumu. Dr #Demirtaş’a ‘cezaevi koşullarında hastalığının tedavisi çok zor’ demiş, ancak bunu raporuna yansıtmamış. Hastanenin derhal #Demirtaş’a cezaevinde kalamaz raporu vermesi lazım. Hapishanelerde hasta olduktan sonra tedavin yapılmıyor, hastane sevkine aylar sonra götürülüyor “Bir çok mahpus kelepçeli muayene olmak istemediği için tedavi olmuyor

► Dinle correctiv.org 2020

Siyaset kurumu Kavala’nın tahliyesine karar vermiş değil

Osman Kavala’nın AİHM kararına rağmen tahliye edilmemesi ne anlama geliyor. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu Mercek Programında Zübeyde Sarı'nın sorularını yanıtlıyor. Tanrıkulu: Türkiye’de hukuk güvenliği diye bir şey yok; uzun süredir askıda. Şuanda Türkiye’de hiç kimse bakımından hukuk kuralları öngörülebilir değil. Bakanlık büyük ihtimalle Kavala başvurusunda, sözleşmenin 18. madde ihlali çıktığı için karara razı olmayacak, büyük daire önünde görülmesini isteyecek; Demirtaş davası gibi. AİHM Osman Kavala tahliye olsun diyor ama Türkiye’de siyaset kurumu Kavala’nın tahliyesine karar vermiş değil; bu yüzden yagı tahliye kararı veremiyor. Ha bu yargının kendisi, ha tapu kadastro genel müdürlüğü. Syn Cumhurbaşkanının hedef gösterdiği, suçladığı, mahkum ettiği insanların cezaevinden yargı kararı ile çıkması çok zordur.

► Dinle correctiv.org 2020

Muhalefetin izlediği siyaset alternatif oluşturmuyor

Sol Parti ne yapacak? Sol Parti başkanlar kurulu üyesi Önder İşleyen, Mercek programında Zübeyde Sarı'nın sorularını yanıtlıyor: “Ana tespitimiz; siyasal islamcı rejimin yükseliş döneminin sonuna gelindiği, bir çözülme sürecinde olduğu tespiti. Daha çok hile ve zorbalıkla ayakta durmaya devam eden, tek adam rejiminin yetkilerine dayanarak iktidarını sürdüren bir tablo var. İktidar bloğunun karşısında muhalefet bloğunun izlediği siyaset bir alternatif oluşturmuyor; sağ ve düzeni savunmayı esas alan siyaset izliyor muhalefet. Solun etkili bir güç haline gelmediği koşullarda, Türkiye’nin geleceğinin sağ siyasetlerin dışına çıkamayacağı ortada. Güller, Babacanlar, Davutoğulları çürümüş geçmişin parçası. Örgütlenme seferberliği başlatacağız. Tüm ilerici güçlerle bu iktidar bloğuna karşı eylem ve güç birliği içerisinde olabiliriz"

► Dinle correctiv.org 2020

Keşke bu vahşet yaşanmadan bu iş çözüme ulaştırılsaydı

Adalarda Ruam hastalığı salgını: 81 at öldürüldü. Hayvan hakları aktivisti Zülal Kalkandelen değerlendiriyor: Biz yıllardır atlı fayronların kaldırılması için mücadele ediyoruz, bu çok eski bir mesele. Biz, syn İmamoğlu göreve gelmeden önce atlı faytonları kaldıracağına dair taahhütte bulunduğu için eylemlerimize devam ettik. Bir çalıştay yapıldı geçmişte ama sonu önceden belirlenmiş bir çalıştaydı; bizler davet edilmedik. Keşke bu vahşet yaşanmadan bu iş çözüme ulaştırılsaydı. Belediyenin Saraçhanedeki binasının karşısında eylem devam ediyor; bize verdikleri sözü yerine getirmelerini istiyoruz. Valilik 3 ay boyunca durdurdu diye eylemlerimiz ve taleplerimiz bitecek değil; atlı faytonların kaldırıldığına dair somut bir adım bekliyoruz . Syn İmamoğlu ve yönetiminin de bunu sona erdirecek yönetim olduğuna umutla bakmak istiyorum.

► Dinle correctiv.org 2020

Fidan Ataselim: Bu genelge tüm kadınların başarısıdır

Kadına karşı şiddettin önlenmesine yönelik genelge neleri kapsıyor? Kadın Cinayetlerini durduracağız platformu genel sekreteri Fidan Ataselim değerlendiriyor: “Bu genelge tüm kadınların başarısıdır; tüm kadınların emeği var. Bu genelge, mücadele sonucunda bir şeyler elde edebileceğimizin en somut göstergesidir. Son süreçte kadınlar sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında güçlü bir mücadele koydular ortaya. Gizliliğin ihlali kapsamındaki madde, gerçekleri açığa çıkarmak için sosyal medyadan yaptığımız paylaşımlara karşı bir tehdit midir; tehdittir. Biz tutarlı bir şekilde mücadele edersek, onların tutarsızlığı ortaya çıkacaktır. Kadınlar sosyal medyayı seslelerini duyurmak için muazzam bir araca dönüştürdüler; kadınların artık kaybedecek bir şeyi yok. Bu genelgenin ardından bir kadın şiddete uğradığında, gittiği kollukta ‘aile içi ve kadına karşı şiddet olayı kayıt formu’ istesin

► Dinle correctiv.org 2020

İlhan Tanır: Trump büyük ihtimalle bu süreçten yaralı çıksa da başkanlığı kaybetmeyecek

İlhan Tanır: Bu süreç yaklaşık 3 aydır devam ediyor ve bugün finali oynanacak. Muhalefetin çoğunlukta olduğu meclis Trump hakkında oylama yapacak. 💬 ABD tarihinde ender olan bir durum bu. Clinton 1999'da bu süreçten geçti, bu da 3. Olacak. Nixon da bu sürece girmeden kendisi istifa etmişti. Şimdiye kadar herhangi bir cumhuriyetçi senatörun başkanın yönüne geçeceği yönünde bir işaret yok. Trump büyük ihtimalle bu süreçten yaralı çıksa da başkanlığı kaybetmeyecek yönünde bir öngörü var. Trump hakkındaki suçlamalardan biri görevi kötüye kullanmak. Joe Biden hakkında soruşturma yapması hakkında Ukrayna ile ilgili olan diyalog. İkinci suçlama ise adaletin sağlanmasını engelleme. Bu iki suç bugün ayrı ayrı oylanacak. En üst düzey bakanlara ambargo getiren bir yaptırım paketi var ve sadece oylanması kaldı bekliyot. Dün geçen ABD Savunma bakanlığına eklenen ambargolardi. Kıbrıs Rum Kesimine şimdiye kadar uygulanan silah ambargosunun kaldırılması da var. Bunlar Türkiye'ye karşı olan bir nefret ve kızgınlığın eseri. Trump ve Erdoğan arasında iyi bir ilişki var Trump tek başına ambargolari tutmuştu. Ancak Türkiye'nin Suriye operasyonundan sonra Trump çok savunamadi. Trump'in bir çıkarı var ve bilindiği gibi Türkiye'de Amerika'ya karşı bir nefret olsa da Türkiye'de çok popüler ve Türkiye'deki görünümünden yararlanıyor. İncirli konusu yaklaşık 3-4 yıldır ciddi bir şekilde konuşuluyor. Birkaç yıldır ABD o ihtimale karşı alternatiflerini güçlendiriyor. Türkiye nihayetinde kapatma gibi bir yola gittiğinde şimşekleri üzerine çekmiş olacak. Nihayetinde bu bir NATO üssü.

► Dinle correctiv.org 2020

Türkiye %13.8 işsizlik oranıyla dünyada ilk 5 arasına giriyor

TUİK işsizlik verilerini açıkladı, İstihdam Uzmanın Sinan Ok değerlendiriyor: ''Türkiye %13.8 işsizlik oranıyla dünyada ilk 5 arasına giriyor. Bu eğilim devam ederse, İspanya’yı geçerek Yunanistan’dan sonra en yüksek işsizlik oranının olduğu ülke olacağız. İşsizlik oranınson 3 yıl içinde neredeyse katlanarak arttı. 623 bin kişi son bir yolda işini kaybetmiş, bu korkunç bir sayı. Neredeyse bir ülkenin nufüsündan daha yüksek. 2003’ten bu yana iktidar krizi inkar ederek çözmeye çalışıyor. Bir kişi çalışıp 4 kişiye bakmak zorunda kalıyor; yoksulluk derinleşiyor. 2002’den bu yana düzenli açıkladıkları işsizlik sigortası fonu bültenini 3 aydır açıklamıyorlar; halkın o veriyi görmesini istemiyorlar. Resmi işsiz sayısı 5 milyonu aşacak. Siyaset ekonomiyi, ekonomi siyaseti belirliyor. AKP bir krizle başa geldi, muhtemelen bu krizle gidecek.''

► Dinle correctiv.org 2020

Eşim sadece gazetecidir, tek silahı kalemidir!

İçişleri Bakanlığının ‘terörist’ olarak duyurduğu, gözaltında bulunan Gazeteci Aziz Oruç’un eşi suçlamaları değerlendirdi: ''Terörist suçlaması çok korkunç bir suçlama. Eşim sadece gazetecidir, tek silahı kalemidir. Aziz Oruç 20 yıldır onurlu bir şekilde gazetecilik yapmıştır ve bunu her şekilde ıspatlamıştır. Daha önce ‘neden bu haberi yaptın’ diye sorarlarken, şimdi ‘sen teröristsin’ diyorlar. İtham edilen suçlamaların ne olduğunu avukat görüşünden sonra öğrenebileceğiz. Özellikle meslektaşlarından Aziz’e destek olmalarını bekliyorum.''

► Dinle correctiv.org 2020

Davutoğlu'nun yeni parti lansmanı

Muhabirimiz Altan Sancar, Davutoğlu'nun yeni parti lansmanından bildiriyor: ''Davutoğlu parti programını anlatırken Türkiye'deki özgürlükler meselesine atıfta bulundu. Basın özgürlüğü ve kimlik özgürlüğüne atıfta bulundu. AKP'de bugüne gelişteki kopukluklardan özeleştiri dönemi alışkın olunduğu gibi gerçekleşmedi. Parti programında da özgürlükçü söyleme atıflar vardı. Ekonominin iyileştirileceği için çalışmalar yapılacağı vurgulandı ancak işçi ve emekçilerin sorunlarına dair tek kelime bile edilmedi. Nihal Olçok'a 'neden buradasınız?' dedik. O da 'Konfor alanımı terkedip geldim, buradan yeni bir mücadele yöntemi doğuracağız' dedi. Nihal Olçok FETÖ ile mücadeleyi samimi ve etkin bulmadığı için burada yer aldığını belirtti.''

► Dinle correctiv.org 2020

Türkiye ve Libya arasında yapılan enerji anlaşması ne anlama geliyor?

Türkiye ve Libya arasında yapılan enerji anlaşması ne anlama geliyor? Gazete Duvar yazarı Mühdan Sağlam değerlendiriyor. Mühdan Sağlam: ''Libya ile varılan bu sınırın anlam kazanabilmesi için Türkiye’nin Yunanistan ve Mısırla anlaşması gerekiyor. Libya’da durum sancılı; iç savaş var. Hükümet anlaşmayı imzalamış olsa da meclisten geçmediği sürece bir anlamı kalmıyor. Libya ile enerji anlaşması yaptığımız gün, aynı zamanda bir askeri anlaşma da yapıldı. Suriye’ye müdahale edilirken iç güvenliğe dair tehditlerden bahsediliyordu. Aynı durumu Libya için söyleyemeyiz. İç kamuoyunu ikna etmek için bu anlaşma gündeme getirilebilir. ABD, Rusya, BAE, Suudi Arabistan, Mısır ve Fransa Hafter’in yanında. Türkiye, İtalya, İngiltere ve Katar ise islamcı grupların yanında yer alıyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Kararsız seçmenin olası tercihleri ve yeni oluşumların oy oranları

Avrasya araştırma başkanı Kemal Özkiraz, kararsız seçmenin olası tercihlerini ve yeni oluşumların oy oranını değerlendiriyor. Kemal Özkiraz: ''Kararsızların oranları bizim anketlerde de %30’ların üzerinde çıkıyor. Bunun nedeni; yeni oluşumları beklemeleri. Kararsız seçmenin büyük bir kısmı Cumhur ittifakının, o da AKP seçmenlerinden oluşuyor. Muhalefet tarafından, yeni oluşumlara anlamlı bir seçmen geçişi olmayacak. AKP’nin yeni oluşumlarla ilgili yaptığı 2 propaganda var; ‘Onlar Muhalefetten oy alacak’ ve ‘bunların AKP’den ne farkı var’ propagandası, bunu AKP organize ediyor. Muhalefet kararsız seçmene yönetebildiğini göstermeli; yeni bir anayasa ortaya koymalı. Bu işin başını CHP çekmeli, bu yönde bir çalışma olduğunu düşünüyorum.''

► Dinle correctiv.org 2020

Ağrı’nın Tutak ilçesinde neler oluyor?

Ağrı’nın Tutak ilçesinde neler oluyor? Bölgeye girişine izin verilmeyen HDP MV Dilan Dirayet Taşdemir yaşananları aktarıyor. Ayın 6'sında sabah saatlerinde Tutak'a bağlı Soğukğınar köyüne operasyon düzenleniyor. Valilik de çatışma yaşandığına dair açıklama yaptı. Murat'ın evi, olayın yaşandığı yere yakın. Dışarı çıkıyor meraktan polisler "yere yat" diyor. Murat heyecanlanıp bu esnada kalkıp koşmaya başlıyor ve vuruluyor. Köylüler zorla hayvan pisliği içerisinde tutulduklarını da ifade ettiler. Gözaltında olanların bebekleri var ve emzirilmesi için anneler ile görüştürülmüyorlar. Biz gözaltılarla ilgili sağlıklı bilgi alamadık çünkü giden avukatlar görüştürülmüyor. Biz benzer örneklere rastladık ama yerelde genelde muhatap bulurduk. Operasyon devam ettiği için köye alamadıklarını söylüyorlar. 'Neye dayanarak?' diye sorduğumuzda da 'Açıklama yapmak zorunda değiliz izin vermiyoruz' diyorlar.''

► Dinle correctiv.org 2020

Trafik kazası geçiren Demirtaş'ın ailesinin son durumu

Dr. Şeyhmus Gökalp trafik kazası geçiren Demirtaş'ın ailesinin son durumunu anlatıyor: "Tüm seçmenlere geçmiş olsun. Aile görüşü için gitmişlerdi. Edirne'ye doğru giderken kaza gerçekleşti. Aileyi taşıyan aracın arka tekerleği patlıyor. Yolun sağı ve solundaki bariyerlere çarpıyor. Kimsenin bir şeyi yok diyebilmemiz için 72 saat geçmesi gerekiyor ve bunu bekliyoruz. Aile bireylerini bir hastanede toparlamayı daha uygun gördük. Yapılan şey eziyet ve aileye cezalandırmadır. Türkiye'de ne yazık ki ceza hukuku sisteminde mevcut verilen ceza ile yetinilmiyor ve fazladan cezalandırma yapılıyor. Umarım Adalet Bakanlığı ve yetkililer ellerini taşın altına koyar ve düzeltirler. Bu zalim bir davranış ve aileyi cezalandırmaktır.''

► Dinle correctiv.org 2020

Kadınlar 5 Aralık’ı öldürülerek karşılıyor

Kadın Cinayetlerini durduracağız Platformu avukatlarından Rukiye Leyla Süren #5AralıkDünyaKadınHaklarıGünü’nünde kadın haklarını değerlendirdi; ''Adalet Bakanı, ‘Ayşe Tuba Arslan keşke yaşıyor olsaydı’ dedi. Oysa 23 kez adli makamlara başvurmuştu. İçişleri Bakanı, ‘Türkiye’nin güvenlik sorunu yoktur’ diyor. Türkiye’nin kadınlar ve çocuklar açısından güvenlik sorunu vardır. Kendisinden 15 yaş büyük biriyle istismara yol açan bir zorlanma birlikteliği sonucunda, evlenme adı altında tecavüzün devamına yol açacak af yasa tasarısı hazırlanıyor. Kadın hareketi giderek güçleniyor ancak Türkiye’de uygulamada giderek geriye giden bir durum olduğu kesin.''

► Dinle correctiv.org 2020

#ŞuleÇet davasında karar

#ŞuleÇet davasında karar; Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformundan Ayşen Kavas değerlendiriyor: ''Çok önemli bir mücadele verdik ve uzun zaman oldu. Her davada Şule'nin neden orada olduğu sorgulandı, içkiliyken erkeklerin yanında olduğuna dair raporlar hazırlandı. Bizler tüm bu söylenenlere rağmen Şule için adalet mücadelesi vermeye devam ettik ve adaleti sağlatarak kazandık. Ceren Özdemir'i uğurladık bugün bir yandan. Şule Çet için verdiğimiz mücadele sonucunda adaletin sağlanması belki de başka kadınlarla ilgili adaleti sağlayacak. Adalet sağlansın diye mücadele veriyoruz, soruşturma yürütülsün diye mücadele veriyoruz. Adalet sağlandığı için mutlu olmamız çok üzücü bir şey.''

► Dinle correctiv.org 2020

Hukukun işlemediği bir ülkede kendisini güvende hissedebilir mi?

Hakkında 5. kez yakalama kararı verilen Ferhat Tunç suçlamaları değerlendiriyor: ''Her ay mutlaka benimle ilgili bir suçlama çıkabiliyor. Bugünkü toplantı benim sürgün hayatı yaşıyor olmamla ilgiliydi. Ben 80'leri de yaşadım ve sürgün yaşamak zorunda kalan birçok insanımız oldu ve ne demek olduğunu biliyorum. Ben Yılmaz Güney'i tanıdım ve onun bu sürecine tanıklık etmiş bir insanım. Sanatçılar sizi eleştirebilir, açığınızı gördükleri zaman dile getirebilir. Sanatın doğasında bu var ancak yapamıyorsanız başka bir şey. Bu iktidar kendi durumunu da zorlaştırıyor. Senden farklı insanların üzerine bu kadar çullanırsanız kötü olur.''

► Dinle correctiv.org 2020

Hukukun işlemediği bir ülkede kendisini güvende hissedebilir mi?

Hakkında 5. kez yakalama kararı verilen Ferhat Tunç suçlamaları değerlendiriyor: ''Her ay mutlaka benimle ilgili bir suçlama çıkabiliyor. Bugünkü toplantı benim sürgün hayatı yaşıyor olmamla ilgiliydi. Ben 80'leri de yaşadım ve sürgün yaşamak zorunda kalan birçok insanımız oldu ve ne demek olduğunu biliyorum. Ben Yılmaz Güney'i tanıdım ve onun bu sürecine tanıklık etmiş bir insanım. Sanatçılar sizi eleştirebilir, açığınızı gördükleri zaman dile getirebilir. Sanatın doğasında bu var ancak yapamıyorsanız başka bir şey. Bu iktidar kendi durumunu da zorlaştırıyor. Senden farklı insanların üzerine bu kadar çullanırsanız kötü olur.''

► Dinle correctiv.org 2020

Kanal İstanbul’un olası etkileri; İstanbul su havzalarının %30’unu kaybedebilir

TMMOB İstanbul il koordinasyon kurulu sekreteri Cevahir Efe Akçelik, Kanal İstanbul’un olası etkilerini değerlendirdi. Cevahir Efe Akçelik: ''Kanal İstanbul sadece İstanbul değil, Anadolu’nun birçok yerinde seçim yatırımı olarak lanse edildi. Sadece AKP için değil, 17-18 yıl içerisinde AKP etrafında çemberleşmiş sermaye grubu için kaynak yaratma projesidir. TOKi’nin 33 tane emlak projesinin olduğunu, Kanal İstanbul manzarasıyla satış ofislerinin kurulduğunu biliyoruz. Karadenizin ekosisteminde canlı popülasyonu düşecek, hava kirliliği artacak, su havzaları zarar görecek. DSİ’nin yaptığı temel itirazlardan biri, İstanbul su havzalarının %30’unu kaybedeceğine yönelik. Sazlıdere barajı tamamen iptal olacak, Terkos su havzası zarar görecek; Sazlıdere ve Terkos İstanbul’un su ihtiyacının %28’ini karşılıyor. Tüm İstanbul’u etkileyecek bir proje; aşağıdan yukarı bir muhalefet örülmeli. İstanbul’un en acil sorunu, depreme ve depreme karşı hazırlık.''

► Dinle correctiv.org 2020

Demirtaş'ın sağlığı ile ilgili son durum

Geçtiğimiz hafta cezaevinde rahatsızlanan Demirtaş ile ilgili son durumu Aygül Demirtaş bildiriyor: ''Demirtaş cezaevine 112 geldiği zaman bilinci açık ve acile gitmek istemediğini, ileri tetkikler yapılması için sevk istiyor ancak 7 güne rağmen sevk edilmedi. Demirtaş burun ve geniz eti ameliyatı olmuştu da daha önce ve sevkini beklediğini söyledi ancak yaşadığı problemin sebeplerin araştırılması gerek. Güvenlik problemi öne sürülüyorsa da biz insanın sağlığı güvenlikten daha önemlidir ve cezaevi ile hastane arasında güvenlik sağlayamamak bir gerekçe değil.''

► Dinle correctiv.org 2020

Bir korku toplumu yaratılarak iktidarlarını sağlamlaştırmaya çalışan bir hükümet var

Sezgin Tanrıkulu ile toplumda artan ihbarcılık furyası ve hukuki boyutunu değerlendiriyor: ''İhbarcılık, öc alma duygusu bu toplumda eskiden bu kadar yaygın değildi ama malesef mevcut kutuplaştırma politikaları bu hale getirdi. Birinin komşusu tarafından takip edilmesi, yerinin saptanması, jandarmaya ihbar etmesi, jandarmanın baskın yapması gibi olaylar Türkiye'nin hangi travmada olduğunu da ortaya koyuyor. Hükümet aleyhine bir şey söylemişseniz onun bir ispatı gerekmiyor. Tam tersine sizin demediğinizi ispatlamanız gerekiyor. İktidar yanlısı herhangi birinin söylediği daha itibarlı. Bunun önünü Erdoğan açtı. Türkiye'de olmadığı gibi dünyada da vatandaşından bu kadar şikayet eden Cumhurbaşkanı yok. 50-60 Bin'e varan soruşturma sayısı var.''

► Dinle correctiv.org 2020

Parti disiplini içinde ‘susuyorum’ demek, milletvekiliği görevini doğru yapmıyorsun demektir.

Ali Babacan ve erken seçim tartışmalarını 22. dönem milletvekili Emin Şirin değerlendirdi. Emin Şirin: ''Babacan’ın geç de olsa cesaret gösterip, uzun süre mesuliyetini taşıdığı iktidarın Türkiye’yi karanlık bir tünele sokmuş olduğunu söylemesi önemli. Babacan, ‘geçtiğimiz dönemin günah ve sevaplarının ortağıyız’ diyor; bu günahlar nedir? Referandum zamanında ‘ben bunu savunamam demiş’ savunmuyorsan neden çıkıp anlatmadın? Parti disiplini içinde ‘susuyorum’ demek, milletvekiliği görevini doğru yapmıyorsun demektir. Herkesin bağırıp, çağırdığı bir ortamda Babacan’ın uslubu belki de ihtiyaç duyulandır. HDP istifa edip meclisten çekilseydi ara seçim Türkiye’yi genel seçime götürebilirdi. Bu fırsar varken yapmamaları siyasi polemikten öteye geçmediğini gösteriyor. AKP kongre sürecini, yeni teşkilatlandırmasını bitirmeden erken seçim tartışmasına girmeyecektir.''

► Dinle correctiv.org 2020

Bu bir tuzak değil, hak arayışıdır!

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel EYT’lilerin durumunu ve Cumhurbaşkanının EYT’lilere yönelik açıklamalarını değerlendirdi: ''Dere geçerken kural değiştirildi; EYT’liler buna isyan ediyor. İnsanların haklarını iade edilmesi, ülke ekonomisinin batması anlamına gelmez. Cumhurbaşkanı, ‘Suriyelilere 40 milyar dolar harcadık’ dedi. EYT’lilerin toplam maliyeti yıllık 5 milyar dolar bile değil. Yakında büyük bir seçim olsa EYT’lilerin etkisi büyük olacaktır. 10 milyon civarında EYT’li var. Bir aile babası tüfekle intihar etti, cebinde 1 buçuk lira çıktı; o da EYT’liydi.''

► Dinle correctiv.org 2020

Bugün bir kere daha gördük ki gazetecilik yargılanmaya devam ediyor

Gazeteci İrem Afşin Cumhuriyet Davası'nı anlatıyor: ''Davayı gören ağır ceza mahkemesi bu yıl oldukça mimli. Çok ağır cezalar vermişti daha önce. Kalablık bir avukat kadrosu vardı. Yargıtayın bozma kararı okundu önce ve savcıdan mütalaa istendi ve şaşırtıcı bir biçimde hiç konuşulmayan ve iddianamede yer almayan bir takım haberlerden bahsetti. Ahmet Şık ise bu davayı bir dava olarak nitelendiremeyeceğini, bunun bir iktidar komplosu olduğunu ve bugünkü kararla mahkeme bu komploya dahil olup olmadığını kanıtlamış olacak. Avukatlardan Mustafa Kemal Güngör "35 yıllık avukatım böyle bir şey görmedim ne diyeceğimi bilmiyorum ve bu mütalaayı reddediyorum" dedi.''

► Dinle correctiv.org 2020

2019'un ilk 10 ayında 390 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim son dönemde sayısı yükselen kadın cinayetlerini değerlendirdi ve 24 Kasım Pazar günü Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Taksim'de olacaklarını söyledi.

► Dinle correctiv.org 2020

Erken seçime tüm muhalefet kesimleri destek olmalıdır.

HDP’nin erken seçim çağrısını TİP genel başkanı Erkan Baş değerlendirdi: ''Bir Kürt anasının ‘aslanlar bulundukları mevzileri terkederse orayı tilkiler ele geçirir’ söylemini anlamlı ve kıymetli buluyorum. Erken seçim çağrısı bir hodri meydandır. Tüm muhalefet kesimleri destek olmalıdır. Erken seçimi Türkiye’nin AKP’den, saray rejiminden kurtulması için bir şans olarak değerlendiriyorum. CHP kendini hala devletin kurucu partisi olarak görüyor ama rejim değişti; devletin tüm kademeleri AKP, MHP denetiminde. İktidarın seçime girme cesareti olduğunu tahmin etmiyorum. Zor oldu, ağır ve karanlık günler yaşadık ama sona doğru geliyoruz.''

► Dinle correctiv.org 2020

HDP Kayyumlara karşı tutumunu deklare ediyor; aslında bir çekilme kararı çıkmayacak

20.11.2019. HDP kayyumlarla ilgili stratejisini bugün duyuracak. Muhabirimiz Altan Sancar son gelişmeleri canlı yayında aktarıyor: “Uzun süredir HDP’nin toplantıları bu kadar geniş geçmiyordu. Bu toplantıya katılım yoğun. Aslında bir çekilme kararı çıkmayacak. Hatta bu konu hakkında deklarasyonunda yazıldığını söyleyebiliriz. Şu an itibariyle HDP’nin gündeminde sine-i millet bulunmuyor. Ancak HDP bundan sonraki süreçlerde önemli bir adım atacak.''

► Dinle correctiv.org 2020

''Zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına hakaret'' davası

Hakkında “Zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına hakaret” davası açılan ve 5 yıla kadar hapsi istenen Barbaros Şansal, #Mercek’te Zübeyde Sarı’nın sorularını yanıtlıyor. Adalet Bakanlığı AİHM'nin kararlarına aykırı olarak savcılığa talimat vererek iddianameyi hazırlamış. Şahsıma yönelik bir karalama ve hedef gösterme düzenli olarak yapılıyor. Ülkenin gidişatı, ekonomik siyasal ve ahlaki sorunları Türkiye halklarının gözünden kaçırılmak için suç üretiliyor. Biliyorsunuz İstanbul'da saldırıya uğradım, tehdit edildim ve can güvenliğim yok. Valilik talebim üzerine silahlı ve araçlı koruma veriyor ancak ben alıp bırakmam lazım ve her seferinde ayrı memur. Ocak ayında Atatürk Havalimanında canavarca linç edilişim hafızalarda duruyor ve 2,5 yıl sonra başlayan davanın son duruşmasına gittiğimizde yargıç gelmedi.''

► Dinle correctiv.org 2020

HDP meclisten ve belediyelerden çekilecek mi?

HDP meclisten ve belediyelerden çekilecek mi? HDP’nin kritik toplantısı öncesi Ayhan Bilgen Zübeyde Sarı’nın sorularını yanıtlıyor. Ayhan Bilgen: ''Temsili demokrasilerde kararları seçilmişler alabilir ama katılımcı ve radikal demokrasilerde kararı halk alır. Karar alma sürecinin nasıl şekilleneceği daha önemli. Görevden aldıkları yerler gibi kendiliğinden bırakmaya da memnun olabilirler. Önemli olan şu: bıraktıktan sonra ya da bırakmazsak bundan sonra neler yapacağız? Halk neden kendi iradesiyle ilgili alınan kararlarla ilgili etken ya da edilgen bir pozisyona itiliyor? Bir partinin geleceğini sosyal medya tartışmalarına indirgemek doğru olmaz. HDP'nin kurulduğu dönem koşulları yok. Finanstan tutun birçok şeye kadar yeni bir yapılanmaya gidilmeli ve atılması gereken adımlar var. Bunları yaptıktan sonra adım atarsanız her türlü sonuç alınır.''

► Dinle correctiv.org 2020

HDP'ye kapatma davası açılabilir mi?

Muhabirimiz Altan Sancar bildiriyor: HDP üzerinde ağır bir baskı yürütülüyor. Özellikle HDP'ye üye olan ve mahkemede yargılanan ve ceza alan çoğu insanın üyelikleri de düşürüldü. Osman Baydemir'in bile üyeliği düşürüldü. HDP uzun zamandır politikasızlıkla eleştiriliyor ve parti bu eleştirileri dikkate aldığını göstermek için 20 Kasım'da toplantı düzenleyecek. HDP'nin kapatılması için dosyaların toplandığı da konuşuluyor ve yorumlanıyor. Ceza alan herkesin üyeliği anında düşürülüyor ve siyasi partiler sicil bürosu da bunu delil olarak kullanabilir. HDP üyesiyken mahkemelerde yargılanıp ceza alanların üyelik düşürülmesi için yargıtay çok uğraşıyor. HDP'ye kapatma davası açılabilir mi? Sorusu da şu anda konuşulan şeyler arasında.''

► Dinle correctiv.org 2020

''HDP belediyelerden çekilmelidir.''

“HDP belediyelerden çekilmelidir” açıklaması yapan Sırrı Sakık, Zübeyde Sarı’nın sorularını yanıtlıyor: ''Arkadaşlarımız çok çalışıyor. Eksik yok mu? Var. Partide bazı şahıslar kendilerini parti üstü görüyorlar ve bu bizi üzüyor. Bu partı bir emek ve 30 yıllık mücadelesi olan bir partidir. Parlamentodan çekilsinler demiyorum. Yerelde belediye başkanı arkadaşımızın hizmet üretemediklerini de düşünüyorum. Bu atmosferde nefes bile alamazsınız. Yanlış da olabilir ancak bir şeyler yapmamız gerektiğine inanıyorum. 1990'lardan bugüne geldik, az sayımız vardı ama iradeye saldırı olduğunda kendimizi siper ettik.''

► Dinle correctiv.org 2020

Ben çocuğunun otopsi görüntülerini izlemiş bir babayım buna rağmen sabırla adalet arıyorum

Şaban Vatan son gelişmeleri yorumluyor: ''Süleyman Soylu’ya Whatsaptan bizatihi videoları kendim gönderdim; cevap vermedi. abia Naz tüm dünyanın insanlık problemidir. Romanya emsaldir, 14 yaşındaki bir çocuğun cinayetindeki kusurlardan ötürü bakan istifa etti kusur var diye. Burada kusur değil kasıt var. Değerli adli tıpçılara söylüyorum. Öyle bir hasar alan biri asla yerinden kımıldayamaz.''

► Dinle correctiv.org 2020

Erdoğan Halkbank soruşturmasının bitirilmesini isteyecek

Ahval İngilizce Editörü İlhan Tanır, Erdoğan'ın ABD ziyareti ile ilgili son gelişmeleri bildiriyor: ''Hava Türkiye-ABD ilişkilerinde puslu ve sisli. Washington'da Erdoğan'ın tek dostu Trump, kalan herkes ise düşmanı. Bu kez sadece 1,5 gün kalıyor belki de bundan dolayı. Washington'da saat 10:15, görüşme öğlen saatinde planlanmış durumda. O saatlerde Beyaz Ev'in önünde de protestoların yapılması bekleniyor. ABD tarafı şimdiye kadar S400 ve NATO üyeliği konularından bahsetti. Normalde görüşmelerden önce ne görüşeceklerine dair basın toplantısı yapılırdı ancak yapılmadı. Ermeni Soykırım yasası durdurulmuş durumda. Ama bu görüşmeler beklenmedik sonuçlarla ortaya çıkıyor. Uluslararası arenada Trump bir ABD Başkanına yakışmayacak derecede izole edilmiş durumda. Bildiğimiz gibi Erdoğan da Batıya karşı öyle çünkü istenmiyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Söz konusu Kürtler, devrimciler ve sosyalistler olunca iktidarın sandığı tanımadığı belli oldu

Kayyum atanan Akpazar Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Çelebi son gelişmeleri aktarıyor: ''Belediye önündeyiz. Bu saldırının tek bir adı var, sandıkta alamadıklarını gasp ile almaya calısıyorlar. Bu tarz darbelerle alma girişiminin hukuksal hiçbir dayanağı yok. Halkımızın bu iktidarın keyfi tutum hukuksuzluğuna dur demesi önüne geçilmesi gerekiyor. Başta Meclis olmak üzere herkesi gerçek demokrasiyi inşa etmeye çağırıyoruz. İçişleri Bakanı hakkında da soruşturmalar var ama görevlerine devam ediyorlar. Benim hakkımda da soruşturmalar var ama buna sebep değil. Tebligat bile yok.''

► Dinle correctiv.org 2020

Berkin Elvan dosyasında sona yaklaşmış durumdayız

Berkin Elvan davası 5 Şubat 2020 tarihine ertelendi. Gazeteci Rıfat Doğan duruşmanın ayrıntılarını aktarıyor: ''Aile dosyanın bu şekilde gitmesinden memnun değil çünkü adalet beklentileri var. Sanık polis ifade verirken salondan çıktı Gülsüm Elvan çünkü yine yanı şeyleri duymaya dayanamadı. Kurgulanmış senaryo şeklinde kendilerini tekrar eden ifadeler verdiler "hatırlamıyorum, bilmiyorum" gibi. Esasa ilişkin beyanlardan sonra savcılık mütalaasını açıklayacak ve mahkeme de kararını açıklamış olacak. Polis ile hala kusurlu ve bilinçli olup olmadığı tespitinin yapılamaması dosyanın karartılmaya dair çekincelerimizi artırıyor. Berkin'in ölümüyle ilgili olayın üzerinden 6 yıl geçtikten sonra bilirkişi keşfi yapıldı ve bunun sonucunda mesafenin ölçülmesi ve sanık polisin bilinçli olup olmadığı yönünde rapor gönderilmişti.''

► Dinle correctiv.org 2020

Özgür dediğimiz ama hiç özgür olmadığımız bir alandayız

Paris Barış Forumu’na katılan Can Dündar, izlenimlerini aktarıyor: ''Geçen yıl daha görkemliydi çünkü 1. Dünya Savaşı bitişinin yıl dönümüydü. Geniş bir katılım vardı. Dünya epeydir savaşmıyor ama liderler potansiyeli görüyordu ve onu tartışmışlardı geçen yıl. Bu yıl katılım az ama konu başlığı tehditler. Mesela yoksulluk ve mülteci krizi. Önümüzdeki yüzyılda bu medya kaosuna son vermek için bir çıkış yolu arıyor diyebilirim bu komisyon ve uluslararası oluşumlardan da destek vermelerini istedik. Yalan haberler her gün önümüzde ve bu kaosa karşı çıkabilecek hiçbir güç bulunmuyor ve bir düzenleme gerekli.''

► Dinle correctiv.org 2020

Harekat ile muhalefet bloğu parçalandı mı?

22. Dönem Milletvekili Emin Şirin son gelişmeleri değerlendiriyor. 📌Arınç’ın açıklamaları 📌Son tahliyeler 📌Harekattan sonra AKP 📌Erdoğan ABD'ye gidecek mi? 📌Harekat ile muhalefet bloğu parçalandı mı?

► Dinle correctiv.org 2020

And olsun ki biz bunlara çalışanların haklarına saygı duymayı öğreteceğiz

Hürriyet gazetesi 45 çalışanının işine tebligatla son verdi. TGS’nin tavrı ne olacak? TGS örgütlenme sekreteri Mustafa Kuleli değerlendirdi: ''İşten atılan 45 arkadaşımızın 43’ü sendikalı; bizim üyemiz. İşten atılmalarının bir kaç nedeni var; Hürriyet’in ruhunu yansıtan isimler hedef alındı. Kalanlara ‘talimatlara uymazsanız, sizin de başınıza gelecek olan budur’ mesajı verildi. Patronların rahatsız olduğu şey TGS değil, çalışanlarının birlik olması. And olsun ki biz bunlara çalışanların haklarına saygı duymayı öğreteceğiz. Bütün üyelerimiz kenetlenmiş durumda. Hürriyet’ten işten atılan arkadaşlarımız Tarihe kalacak bir dayanışma örneği sergiliyor. Artık Hürriyet’te yazmayacağını söyleyen dostlara teşekkür etmek lazım.''

► Dinle correctiv.org 2020

Türkiye ve Esad ilişkileri

Rusya Uzmanı Kerim Has son gelişmeleri değerlendiriyor. 📍Esad'ın açıklamaları 📍Kürtler ve Esad arasındaki ilişki 📍Anayasa Komitesi başarılı olabilecek mi? 📍ABD petrol sahalarında neden kalıyor?

► Dinle correctiv.org 2020

Türkiye'nin imajı ABD medyasında adeta Saddam'ın ordusu gibi tasvir ediliyor

Ahval İngilizce Editörü İlhan Tanır ABD temsilciler meclisinden geçen Türkiye’ye yaptırım tasarısını değerlendiriyor: ''Trump Erdoğan'ın ziyaretini açıkladığında henüz ortada bir şey yokken, Erdoğan'ın ziyaretinin zor olacağını söylemiştim. Bir anket görmedim ancak %90'lara varan bir alerji var. Trump'ın soykırım tasarısına karşı yapacağı bir şey yok. Bu temsilciler meclisinin bir duruşu. Kıdemli bir yetkili soykırım zamanlamasından mutlu olmadıklarını söylemişti. Türkiye'nin imajı ABD medyasında adeta Saddam'ın ordusu gibi tasvir ediliyor ve müthiş bir alerji ile nefret var. Trump tüm Türkiye'ye gelecek zararlara karşı bir set çekmişti ancak harekattan sonra artık öyle değil. Bu lobiler daha çok Trump'a karşı yapıldı ve Suriye operasyonu yapılana kadar da harcanan lobi paraları Trump'a etki ediyordu. Türkiye'nin ABD'deki lobi faaliyetleri çöktü. Türkiye Rusya'nın da içinde olduğu yeni bir lobi tekniği yürütüyordu.''

► Dinle correctiv.org 2020

Verilmek istenen mesaj: ''Egemenlik Erdoğan'ındır''

Yerine kayyum atanan Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ anlatıyor: ''"Bize #Cumhuriyetbayramı'nda verilen, 'Egemenlik kayıtsız şartsız Erdoğan'ındır' mesajıdır. Demokrasiye darbedir." Benim seçilmemden önce de kayyum atanmıştı ve ben %76,9'luk rekor bir oyla kayyuma hayır diyen bir irade ortaya konduırığ anlatıyor. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir tezahürünün ortaya çıktığı gün bugün. Ve kayyum da halka verilen bir mesajdır. Bir bütüne verilen bir mesaj. 3-4 yıldır kayyumla yönetilmiş bir şehirde buna tepki mahiyetinde verilen oy ile tepki koyuldu. Halk kayyumu tanımayacağını zaten göstermişti. Tanımayacaktır da.''

► Dinle correctiv.org 2020

Bağdadi'nin öldürülmesiyle IŞİD bitti mi?

Bağdadi'nin öldürülmesiyle IŞİD bitti mi? Yeni lider söylentileri ve Bağdadinin ölümünün olası sonuçlarını gazeteci Erk Acarer değerlendirdi. Erk Acarer; IŞİD’in fazla bir darbe aldığını düşünmüyorum, IŞİD’in selefizm felsefesi olduğunu düşünüyorum. Bağdadi’nin öldürüldüğü bölgede Türkiye’nin 12 gözlem noktası var. SDG resmi kaynakları, Bağdadi’nin birden fazla kere Reyhanlı’ya girdiğini söylüyor. Türkiye istihbaratı çoğu kez istediğini eliyle koymuş gibi buluyor. Bu eliyle koymuş gibi bulma meselesi İdlib veya Cerablus’ta neden çalışmadı? Merak konusu. Bağdadi’nin başına bir şey gelirse, Abdullah Kardaş’ın lider olacağını biliyorduk. Maalesef dünya kamuoyunda Türkiye’nin inandırıcılığı yok. IŞİD ve diğer alandaki radikal örgütler arasında, ÖSO’nun bileşenleri arasında pek bir fark yok. Bunların hepsi El Kaide’nin karnından çıktılar

► Dinle correctiv.org 2020

Rakel Dink ile çekilen fotoğrafın suç delili olarak sunulduğu velayet davası

Rakel Dink ile çekilen fotoğrafın suç delili olarak sunulduğu velayet davası; anne Neşe Koçak suçlamaları yanıtlıyor. Neşe Koçak: “Velayet davasında annelik karinesi dışında başka argümanlarla suçlanıyorum; terör örgütü üyesi olduğum iddia ediliyor. Terör örgütü üyesi olduğum iddiası, Rakel Dink’le Kamp Armen’de çektirdiğim fotoğraf ve Agos’ta çıkan haberlerle desteklenmeye çalışılıyor. Bu sadece velayet davası olarak ilerlemiyor; hem ihbar hem de teşhir ediliyorum. Destek bekliyorum, destek benim için çok önemli. Uzun süredir tek başıma altından kalkmaya çalıştığım bir süreç. Kızım kendi pasaportuyla yurtdışına çıktı. İddia ettiği gibi kaçak yollarla değil; mahkemede belgelerle kanıtladım. Doktor olarak İzmir’de çalıştığım süreçte Halkların Köprüsü derneğinde göç ve göçe zorlanmış insanlarla çalıştım; bunu da terörize etmeye çalıştı. İki yıldır yurtdışında yaşıyorum kızımı kaybetmemek için. Mesleğimi bile yapamayacak durumda yaşıyoruz.''

► Dinle correctiv.org 2020

Ateşkes'e rağmen 15. günde saldırılar devam ediyor

Gazeteci Nazım Daştan Kuzey Suriye'den son gelişmeleri aktarıyor. Nazım Daştan: ''Kamuoyunda ateşkes olduğundan bahsedilse de 15. günde saldırılar devam ediyor Kobane'ye uzanan hatta. Yer yer DGS'nin mevzilerine hedef alınarak bombalanıyor. Hem karadan hem havadan bombalanıyor. Karadan radikal grupların saldırısı devam ediyor ve DGS meşru müdafaa için saldırılara karşılık verebiliyor. En son Rusya ve Türkiye'nin yaptığı anlaşma, İdlib sorununa karşılık yapılmış bir anlaşmaydı ve içeriği değiştirilmiş. Bu operasyonda uluslararası güçlerin de arkasında bulunduğunu belirtebiliriz Türkiye'nin saldırıları karşısında. Fotoğraf net ve uluslararası komplo olduğunu söyleyebiliriz.''

► Dinle correctiv.org 2020

''PYD'yi terör örgütü olarak görmüyorum''

''PYD'yi terör örgütü olarak görmüyorum.'' sözlerinden dolayı hedef gösterilen Erdal Aksünger suçlamaları yanıtlıyor. Aksünger: ''Bir solcu ailenin çocuğu olarak ne hiisediyorsam onları söyledim. Cemaat ile ilgili de neler söylediğimiz açıkken, yapılanların hepsi bir kin ve nefret içerisinde yapıldıkça karşı çıktım. İnsanların yargılama süreçleri belli olmadan tutuklanmalarına karşı çıktım. Dün gece de öyle oldu. PYD üzerinden konuşuldu ve PYD'nin liderini Ankara'ya getirenlere karşı çıkanlara da aynılarını söyledim. PKK'nın terör örgütü olduğunu ve sorunun silahlarla çözülmeyeceğini söyledik. Sırf doğru bildiğimi söylediğim için lince uğruyorsam bu katlanmak gereken bir bedeldir.Bırakın sağcısını solcusunu, Türkiye'de demokrat olamama durumu var. Türkiye'de hukuk devletine inanların sayısı azaldı ve asıl sorun buradan kaynaklanıyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Harekat Rusya ve ABD'nin onayı ile yapıldı

Rusya uzmanı Kerim Has, Rusya ve Türkiye arasında anlaşmaya varılan mutabakatı ve son gelişmeleri değerlendiriyor. Kerim Has: ''ABD bölgeden çıkarken Rusya ile anlaşırken rejime teslim edilmesi gibi bir anlaşma var. Türkiye'nin de gücünü konsolide etmesi Rusya için iyi çünkü altın yumurtlayan tavuk. Türkiye günün sonunda o cihatçı grupları kendisine entegre edecekmiş gibi duruyor. Çünkü onlarla savaşmak da ayrı bir sorun olur. ÖSO, Suriye Milli Ordusu değil. Bölgedeki envai çeşit radikal tipler Türkiye'nin başına kaldı. Türk ordusu ile omuz omuza savaşmaları zaten imaj zedelenmesine yol açıyor. YPG, ABD çıktıktan sonra bölgedeki özerklik hedefini gerçekleştirilebilir. Ama Türkiye tarafından etkisiz hale getirilmektense Şam hakimiyeti altına girmek isteyebilirler.''

► Dinle correctiv.org 2020

Demokratik siyasetin önünü tıkarsanız...

CHP Milletvekili Ali Şeker son dönemlerde belediyelere atanan kayyumlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ali Şeker: ''Selçuk Mızraklı barış için mücadele etmiş ve şiddetten yana olmayan bir kişi. Siz bu insanı gözaltına alıyorsanız çatışmadan yanasınız. Demokratik siyasetin önünü tıkarsanız başka bir şeye hizmet edersiniz. Gülen Cemaatinin yargıdaki elleri vasıtasıyla yapılan tutuklamalarda görüyorduk bu operasyonları. Bu alışkanlık ve kumpaslar, ortakları tarafından devam ettiriliyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Bu faşizmin fotoğrafı

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, gözaltına alınan seçilmiş belediye başkanlarına dair gelişmeleri bildiriyor: '' Bunun demokrasi ve adalet ile hiçbir ilgisi yok. Bugün sadece biz değil onlara oy verenler de gözaltına alınmıştır. En azından bu şekilde kimin bölücülük yaptığı ve kimin adaleti ve demokrasiyi askıya aldığı belli oluyor. Kabul edilemez hiçbir yönüyle. Türkiye'nin 3. büyük partisinin binalarının ziyarete kapatılması, etten duvar örülmesi zorbalık ve kötülüğün resmi. Aynı zamanda korkunun resmi.

► Dinle correctiv.org 2020

Güvenli bölge kurulmasına Rusya artık sıcak bakmayacak

Türkiye ve ABD arasında yapılan anlaşmayı Rusya uzmanı Kerim Has değerlendiriyor. Kerim Has: ''Mutabakatı 10 gün öncesine göre Türkiye'nin sahada zemin kaybetmesi olarak değerlendiriyorum. Ağustos'ta ABD ile varılan bir uzlaşma vardı. O devam ediyor olsaydı kazanımlar fazla olurdu. Anlaşma metnine baktığımızda ise, özellikle 7. madde güvenli bölgenin sınırları belirtilmemiş. Ne uzunluğu ne de derinliği belli değil. Ağustos'ta varılan mutabakatta sınır hattı vardı. Tel Abyad haricindeki bölgeler rejim aracılığıyla Rusya'ya teslim edildi. Rejimin kendi topraklarında zaten Türkiye için durduk yerde güvenli bölge oluşturması diye bir şey olmayacaktı. Şam ve Kürtler arasında varılan, harekatın durmasına yol açan husus Şam ile Kürtlerin anlaşmaya varmış olmasıydı.''

► Dinle correctiv.org 2020

Yapılan ateşkes sahaya yansıdı mı?

Şiddetli çatışmaların yaşandığı Serekaniye’de bulunan gazeteci Ersin Çaksu aktarıyor: ''Şu anda çatışmalar yaşanıyor. Yer de hastane. İçeriği belli olmayan bir ateşkes yapıldı. Diğer güvenli bölge anlaşması da belli değildi. Ateşkesten sonra çatışmalar başladı. DGS ateşkes kararı aldı ve kendilerine hayatınız tehlikeye girmediği sürece çatışma olmaması kararı verildi. Ancak savas uçakları kullanılmadı. Saldırının ortasında kaldık Hastanede 3-4 saat rehin kaldık. Hastaneyi ele geçirmeye yönelik bir saldırı var. Yaralıların çıkarılmasına izin de verilmedi ve ağır yaralı olan 2 kişi öldü.''

► Dinle correctiv.org 2020

Mektup krizi ABD'de nasıl yankılandı?

Can Dündar Washington'dan, operasyonun oradaki etkilerini aktarıyor. Can Dündar: ''Erdoğan ve Pence görüşecekler büyük ihtimalle ancak herhangi bir sonuç alınır mı ondan emin değilim. Artık oyun kurma rolü Putin'e geçti, Erdoğan'ın Putin ile yapacağı görüşme daha önemli. Erdoğan artık sert adamı oynamak zorunda çünkü mektubun altında kalmış gibi görünüyor. O yüzden Pence ile uzlaşması çok zor görünüyor. Trump neden Erdoğan'ı bu kadar seviyor? Bu soruyu anlamaya çalışıyor ABD Gazetecileri. Dolayısıyla Halkbank'ın Trump'a rağmen yapıldığı kanısında Aktardıklarına göre Trump sinir krizi geçirdi ve uzmanlardan başkanın sağlığının iyi olmadığına dair yorumlar var. ABD artık Türkiye-Suriye'yi bıraktı ve 'Trump yönetebiliyor mu?'yu tartışıyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Cephe hiçbir zaman bir şov alanı değildir

“Cephe hiçbir zaman bir şov alanı değildir” diyen gazeteci Coşkun Aral, savaş muhabirliğini anlatıyor. Aral: Afrika'da benden kafa kesimini çekmemi istemişlerdi. Hedef olabilirsiniz ve malzeme olabilirsiniz. Savaşlarda buna uygun bir psikolojiye sahip olmanız lazım.Gazeteciliğin getirdiği bir muziplik var ve ileride dert almayı göze alabiliyorsanız fotoğrafları kaçırıp el altından gönderebiliyorsunuz. Geçmişte bu kadar kolay görüntü aktarımı yapılamıyordu. O sürelerde oyunun kuralları değişti. Hem aktif gazeteciler için televizyonlar için canlı yayına döndü.''

► Dinle correctiv.org 2020

Suriye'deki son durumu

Gazeteci Hikmet Durgun Suriye'deki son durumu değerlendiriyor.

► Dinle correctiv.org 2020

Can Dündar: 'Erdoğan iç komuoyuna oynuyor'

Can Dündar Washington'dan, operasyonun oradaki etkilerini aktarıyor. Can Dündar: ''ABD son vize krizinde tüm Türkiye yurttaşlarını karşılarına almışlardı ve bunu gördüler. Herkesi cezalandırmak yerine isimlere nokta atışı hamleler geliyor. Ya Trump diş göstermek için bunu yaptı, ya da derin Amerika denilen şeyin bunu yaptı. Ancak ABD'de hukuki işlerin böyle işlemediğine dair inanç var. ABD'de Başsavcı rejimin tacıdır. Tesadüfe inanıyorlar. Bir yıldır beklenen Halkbank iddianamesi krizin ortasında salındı ve zamanlama manidar. Erdoğan'ın ailesine kadar uzayabilecek bir girişim.Erdoğan iç komuoyuna oynuyor. İçeride ABD'ye meydan okur gibi, dışarıda ise gelsinler görüşelim diyor. Rahip Brunson olayında da aynısıydi. Trump bir telefon ile dize getirmiş.''

► Dinle correctiv.org 2020

Yarın kongreden başka yaptırımlar da çıkacak

16.10.2019- 22. Dönem Milletvekili Emin Şirin operasyonu yorumluyor. Emin Şirin: ''Yalnız olmasının sebebi iktidara geldiğinden beri uyguladığı lobi faaliyetlerinin yanlışlığı. İkincisi ise modası geçmiş ihvancılık yapıyor.Albayrak'ın ABD'ye gitmemesi olumlu. Komitenin de hazırladığı bir taslak var ancak daha onaylanmadı. Yarın kongreden başka yaptırımlar da çıkacak.Erdoğan IŞİD'lileri hangi mahkeme ve hukuka göre yargılayacaklarını söylemedi. Ancak Erdoğan onların teslim edilmesini söyledi ancak YPG onları serbest bıraktıysa yapacak bir şey yok.''

► Dinle correctiv.org 2020

Can Dündar aktarıyor: Trump için zorluk şu...

Eş Yayın yönetmenlerimiz Can Dündar ve Zübeyde Sarı son gelişmeleri konuşuyor. Can Dündar Washington'dan, operasyonun oradaki etkilerini aktarıyor: Gerçekten tarihi bir noktada geldim buraya. 24 saat bile olmadı ama çok önemli üç gelişmesi var. ABD'nin en üst düzeyde Türkiye'yi durdurmak için yaptığı üst düzey bir girişim. ABD'liler işgal söylemini kullanıyorlar, asıl hedef Erdoğan ve Türkiye'yi durdurmak. İkincisi ise sembolik olarak görünen yaptırım kararı. İlk sonucu alındı gibi ve Albayrak IMF toplantısına gelemedi, muhtemelen son anda iptal ettiler. Bu karar, yaptırım daha gelmeden sıkıntı yarattığını gösteriyor. Trump için zorluk şu, hem Türkiye'yi kaybetmek istemiyor hem de cezalandırmak istiyor. Kaybetmek istemiyor, çünkü Türkiye'nin Putin'in kontrolüne girdiğini görüyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Suriye'de son durum

Gazeteci Ergun Babahan Suriye'deki son durumu değerlendiriyor: ''Dünyada Türk diye dolaşmak gurur verici bir şey değil. Silahsız sivillerin islamcı çeteler tarafından dünyanın gözü önünde katledilerek savaş suçu işlenmesi Türkiye'ye öfkeyi artırıyor. Eğer TSK diğer Kürt kentlerine giremeyecekse bu anlaşma sonucu, Kürtler güçlerinin önemli bir kısmını çatışma süren bölgelere kaydırıp daha iyi bir savunmaya geçebilirler.''

► Dinle correctiv.org 2020

Türkiye ve Suriye ordusu karşı karşıya gelirse Rusya ne yapacak?

Son gelişmelerin kazananı Putin mi? Türkiye ve Suriye ordusu karşı karşıya gelirse Rusya ne yapacak? Rusya Uzman Kerim Has Moskova’dan değerlendiriyor: ''Nihai bir anlaşmaya varıldığını söylemek mümkün değil. İlk etapta Suriye Ordusu'nun Menbiç ve Kobane'yi kontrol bağlamında izin verecekler gibi. Türk Ordusu'nun kontrolü ele almasındansa Suriye Rejimi ile bir pazarlığa girip oradaki varlıklarını bir şekilde sürdürme politikaları izleniyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Saldırılar aralıksız bir şekilde devam ediyor

Kuzey Suriye’de dün vurulan konvoyda yaralanan gazeteci Ersin Çaksu son gelişmeleri bildiriyor: ''Dün konvoy kent merkezine ulaştıktan 4 dakika sonra 15:40'ta saldırıya maruz kalındı. Obüs saldırısıydı ve çifte saldırıydı. Hedef alınarak nokta atışı yapıldı. Saldırıda 11 sivil yurttaş yaşamını yitirdi ve 74 kişi de yaralandı. Hayatını yitirenler arasında gazeteciler de var. Çok sayıda basın mensubu yaralandı. 24 saattir aralıksız bir şekilde keşif uçakları geziyor ve direkt hedef alınıyor. Keşif uçakları İHA ve SİHA'lar obüsler ile koordineli bir şekilde nokta atışı yapıyor. Dün geceden bu yana kente yönelik obüs ve hava saldırıları var. Şu anda dahi saldırı oldu. Aralıksız bir şekilde devam ediyor saldırılar.''

► Dinle correctiv.org 2020

Bölgede halktaki tedirginlik artıyor

Muhabirimiz Altan Sancar operasyona dair son gelişmeleri bildiriyor: ''Akçakale'de dün akşam saatlerinde küçük bir kutlama gösterisi yapıldı. Sebebi ise operasyona destek verilmesi. Akçakale'nin demografik yapısı çok farklı ve operasyon destekleniyor. Bugün köylerin boşaltılmasına yol kontrolleri eklendi. Yolda polis noktaları vardı ancak kimse bulunmuyordu. Bugün ise kontrollerin artırıldığını gördük. Sevkiyat da devam ediyor. Dün de konvoyun vurulduğu bölgede çatışmalar ve sevkiyatlar çok yoğun. Bölgede halktaki tedirginlik artıyor. ''

► Dinle correctiv.org 2020

Operasyonun 3. gününde...

Can Dündar, Zübeyde Sarı ve sıfır noktasındaki muhabirimiz Altan Sancar operasyondaki son gelişmeleri değerlendiriyor. Altan Sancar: "Gün top atışları ile başladı, aralıksız olarak devam etti. Gazeteciler için akreditasyon krizi vardı ve sonunda şehir içerisinde çalışma fırsatı bulduk.''

► Dinle correctiv.org 2020

Şu anda çatışma alanındayım...

Delil Zilan Rojava'dan son gelişmeleri aktarıyor: "Rusya'nın rejim güçleri ile diyalog kurulması konusunda bir açıklaması olmuştu onun dışında başka bir şey yok. Saldırılar başlamadan önce direneceğiz mesajı verilmişti DSG tarafından ve bunda değişen bir şey yok. Topraklarımızı savunmaya devam edeceğiz noktasındalar. Şu anda çatışma alanındayım ve sivil halk burasının onların toprakları olduğunu ve terketmeyeceklerini söylüyorlar. Herhangi bir göç söz konusu değil. DAEŞ mekan olarak bitirilmiş olsa da örgütlülük olarak varlar. Kuzey Rojava'da birçok kentte yeniden dirilme kendini örgütlenmeye doğru gittiğini ifade edebilirim."

► Dinle correctiv.org 2020

Suriye'deki operasyon 2. gününde. Bölgedeki son gelişmeler ne?

10.10.2019- Eş Yayın yönetmenlerimiz Can Dündar, Zübeyde Sarı, Ahval İngilizce Editörü İlhan Tanır ve muhabirimiz Altan Sancar son gelişmeleri konuşuyor. İlhan Tanır: "Trump veto ederse ve 400 MV üstünde ambargo paketini tekrar geçirirse Trump'ın yeniden reddetme ihtimali yok. Ondan dolayı ABD medyasına baktığımızda bir ambargo paketi ile yüzleşeceğiz. Altan Sancar bölgeden bildiriyor: "Çok ciddi bir gazeteci akını var ancak gazetecilerin çalışma şartları zorlaştırılmış. Akredite sorunu var ve eğer akrediteniz yoksa ilçe merkezlerinde bile bulunmak yasak." Zübeyde Sarı: "Şu anda köyün tamamına yakını boşaltılmış durumda çünkü havan topları düşüyor ve sınırdan içe doğru göçlerin başladığını söyleyebiliriz." Can Dündar: "Savcılık gazeteciler ile ilgili soruşturmalara başladı ve savaşa hayır kampanyalarını hedef almaya başladı. Dünyanın gözü Suriye sınırında kürt medyasından haberler de yansıyor."

► Dinle correctiv.org 2020

''Bu savaşa hayır diyen sadece bizleriz.''

Sezai Temelli, Pervin Buldan, Gülistan Koçyiğit ve Leyla Güven ile ilgili soruşturma başlatıldı. HDP Milletvekili Gülistan Koçyiğit son gelişmeleri aktarıyor: ''Bu savaşa hayır diyen ve işgal olarak değerlendiren, bölge barışını bozacağını ve ülke olarak kötü bir döneme adım atacağımızı ifade eden sadece bizleriz. 7 Haziran'dan bu yana aynı ablukada yaşıyor ve mücadele ediyoruz. Afrin sürecinde de bu süreci yaşadık. AKP-MHP çözülmeyi engellemek için böyle bir savaşa ihtiyacı vardı. Bizim varlık amacımız zaten barış ve daima barışı sürdürmeye devam edeceğiz. Bu soruşturmalar da bizi yıldıramayacak.''

► Dinle correctiv.org 2020

Serekaniye'ye ilk saldırılar yapıldı

Suriye Operasyonunun başlamasının ardından Rojova'daki son durumu gazeteci Delil Zilan aktarıyor. Delil Zilan: ''Şu ana kadar misilleme ilgili bir açıklama yok. Özellikle Kamışlo tarafında bazı misillemeler başladığına dair yerel bilgiler var. Burada yaşayan halkların Trump'a birçok konuda Erdoğan'a yeşil ışık yakması konusunda tepkileri vardı. Şu an saldırılar yarım saat önce başladı. Serekaniye'ye ilk saldırılar yapıldı ve birçok köy şehire yakın yerler vuruluyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Çok büyük bir operasyon ve ölümler meydana gelirse...

Gazeteci İlhan Tanır Washington'dan Suriye'ye düzenlenen operasyon ile ilgili gelişmeleri aktarıyor. İlhan Tanır: "İki partinin de üyeleri Trump'a karşı birleşmiş durumda ancak Trump bu işi biraz oldu bittiye getirdi. Kurumlar buna karşı olmasına rağmen Trump tek başına bir tweet ile yeşil ışık verdi. ABD'de en büyük tepkinin kongreden gelmesi bekleniyor. Somut bir şeyin ortaya çıkması biraz zaman alıyor. Çok büyük bir operasyon ve ölümler meydana gelirse, 13 Kasım'da Erdoğan'ın Washington'a gelmesi ilginç olacak. Beyaz Ev'e nasıl kabul edileceğini göreceğiz."

► Dinle correctiv.org 2020

HDP-BDP ve HDK uluslararası girişimlerde de bulunacaklar

Ankara muhabirimiz Altan Sancar, HDP'den gelişmeleri bildiriyor. Altan Sancar: "HDP'de toplantı devam ederken Trump'tan açıklama geldi. Özellikle HDP'den Türkiye'nin bataklığa sürüklendiği konusunda tüm bileşenleri hemfikir durumdalar. Aynı zamanda HDP-BDP ve HDK uluslararası girişimlerde de bulunulacaklar.''

► Dinle correctiv.org 2020

Operasyon için yoğun bir askeri sevkiyat devam ediyor

Gazeteci Hikmet Durgun Akçakale’den son durumu aktarıyor: "Türkiye, Fırat'ın doğusuna yapacağı operasyon için yoğun bir askeri sevkiyat devam ediyor. 4 gündür TSK tarafından bölgeye zırhlı araç, komando ve ÖSO militanı gönderildi. Yapılan hazırlıklar bize birkaç gün içinde operasyonun başlayacağını gösteriyor. Ancak bu operasyon sınırlı olacak ve tüm bölgeyi kaplamayacak. Sınırlı noktalarda yapılacak. Herhangi bir mahalle ya da köy boşaltılması olmadı şu ana kadar. Akçakale tarafında ciddi bir panik yok. Bazen konvoylar geçiyor ve halk sevgi gösterisinde bulunuyor."

► Dinle correctiv.org 2020

Kamplarda kalan IŞİD'li ailelerin sayısı 70 bini aşıyor

Rojava'da bulunan gazeteci Nazım Daştan Özgürüz Radyo'da son gelişmeleri aktardı. Nazım Daştan: ''Türkiye burada kazanımları yıkmak için uluslararası meşruiyet yaratmaya çalışıyor. Alana aylardır askeri sevkiyat yapılıyor. Halk plana karşı tepki duyuyor. Sadece Kürtler değil, Araplar, Ermeniler dahil. Gire Sipe ile Serekaniye’de sınır hattında nöbet çadırları kurulmuş durumda. Kuzey Doğu Suriye yönetimi bugün itibariyle seferberlik ilan etti.IŞİD ile Suriye savaşının kaderi değiştirilmek istendi. Ancak askeri bir yenilgiye uğradı. Fakat uyuyan hücreleri bitmedi. Hücreler saldırı için fırsat kolluyor. Kamplarda kalan IŞİD'li ailelerin sayısının 70 bini aştığını biliyoruz. Kuzey Doğu Suriye yönetimi cezaevlerinde 12 bin IŞİD'li bulunuyor. Olası operasyon ve kaosta buranın güvenliği de önemli bir konu olacak.''

► Dinle correctiv.org 2020

Gezi Davası

Gazeteci İrem Afşin Silivri'den Gezi Davası'nda neler yaşandığını #ÖzgürüzRadyo'ya anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2020

Gezi'yi nasıl organize ettiniz?

Gazeteci İrem Afşin Silivri'den Gezi Davası'nda neler yaşandığını #ÖzgürüzRadyo'ya anlatıyor. İrem Afşin: "Yapıcı'ya 'ısrarla kanunları kullanmak yerine neden Polisler ile çatıştınız?' dediler ve Yapıcı da tüm itirazlarını yaptıklarını söyledi. Aradan sonra Mücella Yapıcı ve Can Atalay sorgulara tabii tutuldular. Yapıcı'ya Taksim Dayanışma soruları beklenirken, 'Gezi'yi nasıl organize ettiniz?' soruları geldi". Mine Özerden de "Gezi olaylarını biz organize etmedik ama yanlış gördüklerimizi de her zaman söyledik." dedi. Can Atalay, hukuki dayanağı olmayan bir inşaata vatandaşın tepkisinin başladığı zaman Gezi'nin meydana geldiğini ve polis'e etkin savunma yapıldığını söyledi.

► Dinle correctiv.org 2020

Suriye Savaşı ciddi çatışmaların önünü açar

Evrensel Gazetesi yazarı Yusuf Karataş olası Suriye operasyonunu ve sonuçlarını değerlendirdi. Karataş: ''Bu operasyon Fırak Kalkanı ve Afrin’e benzemeyecek. Kürtler kazanımlarını korumak bakımından son noktaya geldiler; ciddi ve kapsamlı çatışların önü açılabilir. IŞİD gibi örgütler böylesi kaotik ortamları kendileri için bir yaşam alanı olarak görürler. Bu ortam bölgeyi daha büyük istikrarsızlığa sürükleyecek yapılanmaların yaşam bulabileceği bir zemin yaratabilir. İktidar iç politikadaki sıkışmışlığı nedeniyle, hem muhalefeti susturmak, hem de geniş toplum kesimlerini milliyetçilik ve şovenizm üzerinden kendi politikasına yedeklemek için kullanıyor. Rusya; Türkiye’nin kendini tehdit olarak oraya dayatmasını, ABD’nin oradan çekilmesini ister ama Türkiye’nin orada kalıcı olmasını, 2 milyon mültecinin yerleştirilmesine evet demeyecektir.''

► Dinle correctiv.org 2020

Gezi'yi nasıl organize ettiniz?

Gazeteci İrem Afşin Silivri'den Gezi Davası'nda neler yaşandığını #ÖzgürüzRadyo'ya anlatıyor. İrem Afşin: "Yapıcı'ya 'ısrarla kanunları kullanmak yerine neden Polisler ile çatıştınız?' dediler ve Yapıcı da tüm itirazlarını yaptıklarını söyledi. Aradan sonra Mücella Yapıcı ve Can Atalay sorgulara tabii tutuldular. Yapıcı'ya Taksim Dayanışma soruları beklenirken, 'Gezi'yi nasıl organize ettiniz?' soruları geldi". Mine Özerden de "Gezi olaylarını biz organize etmedik ama yanlış gördüklerimizi de her zaman söyledik." dedi. Can Atalay, hukuki dayanağı olmayan bir inşaata vatandaşın tepkisinin başladığı zaman Gezi'nin meydana geldiğini ve polis'e etkin savunma yapıldığını söyledi.

► Dinle correctiv.org 2020

Polis aşırı güç mü kullandı?

Gazeteci İrem Afşin Silivri'den Gezi Davası'nda neler yaşandığını #ÖzgürüzRadyo'ya anlatıyor. İrem Afşin: "Duruşma 1 saat geç başladı ve hakim de değişti. Tavrı da belliydi ve mahkemenin başında kimsenin alkışlama gibi ses çıkarmalarını istemediğini ve cezalandırılacağını söyledi. Bir hakim sorgusundan çok bir savcı sorgusuna benzeyen bir sorgu gördük. Başlangıçtan itibaren Taksim Dayanışma tweetlerini, Soros'u tanıyor musun gibi sorular yöneltildi. Israrlı bir şekilde Gezi'ye poğaça ve maske alınması konusunda Kavala 'Gezi ile ilgili resmi ya da gayriresmi ödeme yapılmamıştır' dedi. Polislerin aşırı güç kullandığına dair Kavala'nın belli tespitleri vardı ve hakim 'Polis aşırı güç mü kullandı?' gibi bir soruyla karşılaştık."

► Dinle correctiv.org 2020

Bu bela Türkiye'nin üstüne kalacak!

Can Dündar, Zübeyde Sarı ve Altan Sancar Suriye'deki son gelişmeleri, ABD ve Türkiye'nin açıklamalarını değerlendiriyor! Can Dündar: "Trump 'IŞİD bizim sorunumuz değil' diyor ama IŞİD'i dünyanın başına bela edenin yeşil kuşak projesi olduğunu hatırlatmak gerekir. Uzun bir süredir Erdoğan bunun sinyalini veriyordu ama son gelişmeden sonra şunu demek mümkün. Yarattıkları canavarın nelere muktedir olduğunu 11 Eylül'de görmüş olmaları lazım. ABD ayrıca ben artık yokum diyemeyecek kadar bu işin içerisinde. Ve bu bela Türkiye'nin üstüne kalacak. Dolayısıyla IŞİD için bölgede yeni bir güç kazanma ve Türkiye'ye sızma şansı doğacak." Altan Sancar: "Dün geceden bu yana yaşananlara, zordaki iki liderin kendileri açısından kazançlı olacakları bir anlaşma olarak bakmak gerekiyor. SGD'nin ABD'nin kendileri yüzüstü bıraktığı konusunda hemfikirler Ancak SGD'nin güç kaydırdığı da biliniyor. SGD'den gelen diğer açıklama da, Münbiç'e doğru Suriye'nin harekete geçtiği."

► Dinle correctiv.org 2020

Tek bir kelime var, gerçek bir çılgınlık bu

Gazeteci Erk Acarer, Suriye'deki son gelişmeleri, ABD ve Türkiye'nin mesajlarını değerlendiriyor! Erk Acarer: ''Tek bir kelime var, gerçek bir çılgınlık bu. Çünkü dünyanın her yerinde IŞİD'e karşı tutumu biliyorsunuz. Öncelikle bir rehabilitasyondan ve takasın nasıl olacağından bahsediyorlar. Sadece kadınların kaldığı kampta 30.000 IŞİD militanı var. Erdoğan'ın dediği 'O kadar IŞİD'li yok' açıklaması doğru değil. Daha 3-4 ay önce Bağdadi'nin son açıklamasından sonra bu insanlar kamplarda bayrak ve silah çektiler. Bir kadın 13 yaşındaki torununu peçe takmıyor diye öldürmüştü. Bu kadar radikal."

► Dinle correctiv.org 2020

Türkiye'nin dış politikası

Bugün Mercek'te Burak Bilgehan Özpek, Türkiye'nin dış politikasını, İdlib'de yaşananları, ABD-Rusya arasında Türkiye'yi değerlendiriyor.

► Dinle correctiv.org 2020

Davutoğlu, AKP ve muhafazakar seçmeni merkeze alan bir siyasi hareket planlıyor

Bugün Mercek'te Gazete Duvar Yazarı Kemal Can, Davutoğlu’nun istifasını Mercek’te değerlendiriyor. Kemal Can: “Davutoğlu, AKP ve muhafazakar seçmeni merkeze alan bir siyasi hareket planlıyor. Davutoğlu’nun, Erdoğan’ı doğrudan karşıya alacak bir tutum almayacağını düşünüyorum. Davutoğlu’nun başbakanlığa geliş süreci, Gül’ün partiden itildiği süreç. Gül’ün önü kesilerek Davutoğlu getirilmişti. Tüm bunlar yan yana getirilince, biraraya gelmeleri zorlaşıyor. Yapılan pek çok ankette başkanlık sistemine desteğin %40’ların altına düştüğü görülüyor. Bu Türkiye’nin önüne önemli bir fırsat getirebilir. Gül-Babacan çevresinin Davutoğlu’na mesafeli durmasının nedeni, belki de Davutoğlu’nun özleştiri yapmamasıdır.''

► Dinle correctiv.org 2020

Kendimin ve kızımın can güvenliğinden endişeliyim

Siyah transporter tarafından kaçırılmak istenen Eğitim-Sen üyesi öğretmen Hayrullah Narin yaşadıklarını Mercek’te anlattı. Narin: ''Polis olduğunu söyleyen kişi ‘biz dostuz, seninle dostane bir şekilde konuşmak istiyoruz, minibüse bin’ dedi; binmedim. Minibüs siyah camlıydı, içerisi görünmüyordu. İmdat beni kaçırmak istiyorlar diye bağırıp, markete doğru koştum. Ben koştuktan sonra, ‘okula gelmesini de biliriz’ tehdidini savurarak, minübüse bindiler. Eğitim-Sen üyesiyim. Sendikamın kararları doğrultusunda eylemlere katılıyorum; bununla ilgili olabilir. Yıllardır Cumartesi Annelerinin verdiği mücadeleyi biliyoruz. Korkuyorum ama korkuya boyun eğmeyeceğim.''

► Dinle correctiv.org 2020

Çorlu tren faciasi; üsttekilerin yargılanması gerekiyor!

8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen Çorlu Tren katliamı duruşması devam ediyor. 2 gündür duruşmayı takip eden gazeteci Rıfat Doğan #Mercek’te gelişmeleri aktarıyor. Doğan: ''Çorlu tren faciası iddianamesi, Devlet Demir Yolları ve Ulaştırma Bakanlığı ile ticari ilişkisi olan iki bilirkişinin hazırladığı rapora dayanılarak yazıldı. Çorlu tren faciası davası dört alt çalışanın sanık olarak yargılandığı davaya dönüştürüldü. Sanık Turgut Kurt; 'üsttekilerin yargılanması gerekiyor.' Gerçek sorumlu onlar, onların imza yetkisi var' diyerek TCDD’nin üst yöneticilerini işaret etti. Sanık Özkan Polat; 'hattın açılması için üstten baskı görüyorduk' dedi. Mağdur aileler ve yaralılar, bu şekilde yargılama yapıldığı taktirde adaletin sağlanamayacağını söylüyor. Geçmiş yargılama pratiğine baktığımızda bu davanın genişletilebileceği kanısında değilim.''

► Dinle correctiv.org 2020

Bunlar politik yargılamalardı, politik bir kararla ortadan kaldırıldı

Barış Akademisyenleri hakkında verilen beraat kararları ne anlama geliyor? Avukat Meriç Eyüboğlu #Mercek’te değerlendiriyor. Eyüboğlu: ''AYM genel kurulu kararının ardından sürpriz yok aslında. Bugün 28 AYM’nin dosya üzerinden, duruşma yapılmaksızın beraat kararı vermesi şaşırtıcı gelişmelerden biri. Akademisyenlere ilişkin 800’e yakın dava var. Mahkemenin yapması gereken; karar verilmiş dosyalarda yeniden yargılama yaparak beraat kararı vermek. Üniversitelerde ciddi tasfiyelere yol açtı bu süreç, bu maksatla kullanıldı. Üniversitelere dönmek bu kadar kolay olmayacak. Olması gereken; AYM ve beraat kararları sonrasında derhal iade işlemlerinin yapılması, özür dilenmesi ve sorumluların yargılanmasıdır.''

► Dinle correctiv.org 2020

#Susamam

Rap Kültürünün doğuşu, Türkiye’de yükselen Rap, muhalefet-sanat ilişkisini sosyolog Engin Sustam değerlendirdi. Sustam: ''Rap kendini bir muhalefet zemini olarak ortaya koydu, gettolar ve banliyölerde doğdu diyebiliriz. Türkiye’de 1980 darbesinden sonra dipten gelen bir sanat kültürü oluşmaya başladı. AKP hükümetinin kontrol edemediği tek alan sanat. Sanat başlı başına politiktir; politikliğinin verdiği bir muhalif zemini var.''

► Dinle correctiv.org 2020

HDP’yi kapatmak çözümsüzlüğü derinleştirir!

Bugün Mercek'te Evrensel Yazarı Yusuf Karataş, HDP önünde ailelerin yaptığı oturma eylemini değerlendirdi. Karataş: ''Bu eylemi HDP önünde değil, HDP’nin siyaset yapma koşullarını ortadan kaldıran iktidarın kapısında yapmak gerekir. Suriye’deki amacına ulaşamayan iktidar, ordaki sıkışmışlığı, içerde daha fazla baskı yaparak telafi etmeye çalışıyor. Bu siyasi ortamda ailelerin oraya gitmesi HDP’yi terör örgütü uzantısı olarak gösterme politikasıdır. İktidar, kayyum atamalarına karşı toplumun geniş kesimlerinde ortaya çıkan tepkiyi baskılamak için bu propagandaya başvurdu.''

► Dinle correctiv.org 2020

HDP’yi kapatmak çözümsüzlüğü derinleştirir

Bugün Mercek'te Evrensel Yazarı Yusuf Karataş, HDP önünde ailelerin yaptığı oturma eylemini değerlendirdi. Karataş: ''Bu eylemi HDP önünde değil, HDP’nin siyaset yapma koşullarını ortadan kaldıran iktidarın kapısında yapmak gerekir. Suriye’deki amacına ulaşamayan iktidar, ordaki sıkışmışlığı, içerde daha fazla baskı yaparak telafi etmeye çalışıyor. Bu siyasi ortamda ailelerin oraya gitmesi HDP’yi terör örgütü uzantısı olarak gösterme politikasıdır. İktidar, kayyum atamalarına karşı toplumun geniş kesimlerinde ortaya çıkan tepkiyi baskılamak için bu propagandaya başvurdu.''

► Dinle correctiv.org 2020

Sakıncalı ifadesini daha önce 12 Eylül faşist cuntasından hatırlıyoruz

“Sakıncalı” olduğu gerekçesi ile işten çıkarılan, yürütmeyi durdurma kararı ile işe dönen akademisyen, işten tekrar çıkarıldı. Murat Büyükyılmaz yaşadıklarını bugün #Mercek’te anlatıyor. Büyükyılmaz: ''4 ay boyunca güvenlik soruşturması sonucu bekledim; işe başlayabileceğim bildirildi. Üniversite beni kovmuş ama haber vermemiş. Kovulduğumu derste otomatik gelen mail ile öğrendim. 9 ay sonra yürütmeyi durdurma kararı ile işe döndüm, ertesi gün tekrar atıldım. Sakıncalı ifadesini daha önce 12 Eylül faşist cuntasından hatırlıyoruz.''

► Dinle correctiv.org 2020

Parlamento seçimlerine daraltılmış ve dar bölge ile girebilir

Bugün Mercek'te 22.Dönem Milletvekili Emin Şirin, AKP içindeki ihraç ve istifaları, erken seçim tartışmalarını, İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyaretini ve Soylu’nun açıklamalarını değerlendiriyor. Emin Şirin: ''Hukuken gerekli bir şey bulamazlarsa Davutoğlu ihraç kararına itiraz edebilir. İmamoğlu ucuz siyaset yapmak yerine hem halay çekti, hem horon tepti; güzel kaynaşmalar. Sayın Soylu’nun hızını alamayıp sayın İmamoğlu’nu tehdit ettiğini gördük; 'Seni pejmürde ederim' ne demek? Sayın Soylu’ya sormak istiyorum; 'sen devlet misin yoksa devletin sana verdiği görevi devlet adına yapacak bir memur veya bakan mısın'? Babacan ve Gül’ün kurmakta olduğu partide, Beşir Atalay’ın ön plana çıkması partinin kurucuları arasında ciddi rahatsızlık yaratıyor. Davutoğlu’nun ihraç süreci parti kurmasını yavaşlatabilir. Bu ihracı kullanarak parti içinde daha büyük bir mücadeleye girebilir.''

► Dinle correctiv.org 2020

İmamoğlu’nun ziyareti dayanışma ve defacto bir ittifak olarak yorumlanıyor

İmamoğlu’nun ziyareti Diyarbakır’da nasıl yankı buldu? Gazeteci Mahmut Bozarslan değerlendiriyor. Bozarslan: ''İmamoğlu’nun ziyareti dayanışma ve defacto bir ittifak olarak yorumlanıyor. Diyarbakırlılar kayyum atanmadan önce de İmamoğlu’nun ziyarette bulunmasını bekliyordu; seçimi kazanmasında Kürtlerin rolü önemli. Sadece İmamoğlu’ndan bir beklenti yok, Ankara, İzmir gibi illerin başkanlarından da ziyaret beklentisi vardı fakat sürecin önemli aktörü olan İmamoğlu daha çok öne çıkıyor. Kılıçdaroğlu parti içindeki ulusalcıların tansiyonunu düşürmek için böyle bir açıklama yapmış olabilir; yanlış anlaşıldığını söyledi zaten. CHP sokakta olmuyor ama HDP’nin yanında ve kayyum protestolarına destek veriyor; bunda İstanbul seçimlerinin erkisi büyük. Diyarbakır’da kayyum protestoları devam ediyor. Süreklilik kazanması ve katılan sayısında azalma olmaması kararlılık göstergesi.''

► Dinle correctiv.org 2020

İşsizlik 1 yıl içinde 1 milyon daha artacak

Bugün Mercek’te, İstihdam Uzmanı Sinan Ok SGK’nın istatistik verilerini değerlendirdi. Sinan Ok: “Krizin artık verilere sığmaması nedeniyle, kurumlar verileri açıklamama eğilimine gidiyor. Çalışan sigortalı sayısının azalması, işverenlerin zorunlu sigortalı çalıştırma durumunun azaldığını gösteriyor. 3 yıldır ülkede istihdam azalması sözkonusu. Geçen yıl Mayıs ayına göre 869 bin kişi işini kaybetti. 81 milyonluk ülkede toplam sigortalı çalışan sayısı 22 milyon. Genç işsizliği 1 yıl içinde 6 puan arttı. 1 milyonun üzerinde genç işsiz var. Resmi işsiz sayısı 4 milyonun üzerinde ifade ediliyor. Buna iş aramayanlar dahil edildiğinde 7 milyonu buluyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Erdoğan ancak 4 gün sonra Putin ile görüşebildi

Bugün Mercek’te Rusya Uzmanı Kerim Has, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretini değerlendirdi. Kerim Has: “Han Şeyhun rejim güçlerinin eline geçtikten sonra Erdoğan’ın Moskova’yı ziyaret etmekten başka çaresi kalmadı, çünkü Türk askerinin etrafı Han Şeyhun’da Suriye askeri tarafından sarıldı. “Erdoğan oradaki Türk askerlerinin hemen çıkarılmasını istemeyecek çünkü iç siyasette zayıf bir görüntü vermek istemiyor. Askerlerin biraz daha orada kalmasını isteyecek. Soçi Mutabakatı ölü doğmuştu, gereklilikleri yerine getirilmedi ama İdlib Muatabakatının güncellenmesi söz konusu olabilir. Geniş çaplı bir Kürt otonomisi oluşabilir yönünde Moskova’da bir endişe var. Putin’in telefona geç çıkması, Erdoğan’ın Moskova ziyaretinin zorunlu hale gelmesi ve bunun Rusya tarafından MAKS fuarına denk getirilmesi; bir taşla iki kuş.''

► Dinle correctiv.org 2020

Bir ilk; operasyonel mevkide bulunan askerlerin istifası

22.Dönem Milletvekili Emin Şirin komutanların istifasını ve Davutoğlu’nun açıklamalarını yorumladı. Şirin: “Işık Koşaner, Necip Torumtay, zamanında iktidarla ihtilafa düşüp istifa ettiklerini hatırlıyoruz ama operasyonel mevkide bulunan askerlerin istifası bir ilk. Devam eden bir operasyon sırasında operasyonun başındaki insanlar istifa ediyorsa, bir rahatsızlık, memnuniyetsizlik olduğu ortada. İdlib’de Esad güçleri tarafından sarılmış bir karakolumuz var. Eğer denilenler doğruysa ciddi bir sıkıntı var demektir. Biz ‘ansızın Fırat’ın doğusuna gireceğiz’ derken önemli terhisler yapıldı; askerlik kanunu değişti. Asker mevcudumuzda ciddi bir azaltma yapıldı. Davutoğlu kendi yaptıklarını, kendi tavrını doğrulama arzusuyla bu konuşmaları yapıyor. Cumhurbaşkanı, Gül, Babacan ve özellikle Davutoğlu’nu kastederek, onlarla ilgili bazı açıklamalar yapacağını söyledi; bunlar devlet yönetiminde Fetret Devri görüntüsü veren şeyler.''

► Dinle correctiv.org 2020

#Ölmekİstemiyorum

Bugün Mercek'te, Emine Bulut cinayeti üzerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim cezasızlığı ve iyi hal indirimlerinin cinayetler üzerindeki etkisini değerlendirdi. Fidan Ataselim: ''EmineBulut kardeşimiz ve öldürülen tüm kadınlara söz olsun; kadın cinayetlerini durduracağız! Türkiye’de kadınların ne yaşadığını anlatan en uç örneğin sesini duyduk. Kadın cinayetleri doğal afet değil. Doğal afette bile önlem alınır; kadın cinayetleri önlenebilir. #EmineBulut bütün kadınlar adına #Ölmekİstemiyorum dedi. Bizler de hep birlikte, ölmek istemiyoruz diyoruz. Kadınları yaşatacak mısınınız yoksa kadına şiddette göz mü yumacaksınız? Göz yummak ortak olmaktır. Erkekler bu göz yummadan güç alıyor, erkeklik bundan besleniyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

HDP’nin bir siyasi itaatsizlik eylemi çağrısı var.

Bugün Mercek'te Barış Atay Soylu’nun iddialarını ve kayyım atamalarını değerlendiriyor. Barış Atay: ''Soylu, halkın iradesini gaspetmelerine sudan bahaneler üretmeye çalışıyor. Gülünç savunmalar yapıyor. Devletin her türlü hamleyi yapma ihtimali var. Ortak tepki gösterilmezse bundan etkilenen sadece Kürtler olmayacak. Gerilimden kaçınarak sadece haklarını savunuyor insanlar. HDP’nin bir siyasi itaatsizlik eylemi çağrısı var.''

► Dinle correctiv.org 2020

Haksız, hukuksuz, vicdani ilkelere aykırı bir karardır

Bugün Mercek'te görevden alınan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe, Soylu’nun iddialarına cevap verdi: “Eğer halk kayyum hizmetlerini beğenmiş olsaydı 31 Mart’ta bizleri tercih etmezdi. Bugün sandık kurulsun; yine bizi seçecekler. Akp seçmeni dahil her kesim bu karara karşı çıkıyor. Belediye Meclisleri de feshedildi. Hiyerarşik olarak Vali’nin altında bulunan memurların, Vali’nin alacağı kararlara karşı çıkması Türkiye koşullarında düşünülemez. Bütün Türkiye toplumunun geleceğini uçuruma sürükleyen bir anlayıştır bu; birlikte dayanışma zamanıdır. Eğer halk kayyum hizmetlerini beğenmiş olsaydı 31 Mart’ta bizleri tercih etmezdi. Bugün sandık kurulsun; yine bizi seçecekler. Bu göreve getirilenlerin dahi rahatsız olduğunu düşünüyorum.''

► Dinle correctiv.org 2020

Faşizmi geriletme olanağımız var

Bugün Mercek’te, Meral Danış Beştaş Kayyum atamalarını değerlendirdi. Meral Danış Beştaş: “Kınamak yetmez; el ele, omuz omuza bu faşizmi geriletme olanağımız var. Faşizme karşı olan herkesin birlikte olması gerekiyor; birlikte olmak için aynı siyasi programa sahip olmak gerekmiyor. Diyarbakır’da halk 7’den 70’e ayakta; ‘oyumu ve irademi geri istiyorum’ diyerek itirazını yükseltiyor. Diyarbakır adeta abluka altında. Muhalefetin sadece kınaması yetmez; el ele, omuz omuza bu falizmi geriletme olanağımız var. 31 Mart ve 23 Haziran’da başardık; yine başarırız. Bu sadece Diyarbakır, Van ve Mardin’in sorunu değil; diğer yerlere de yapılabilir.''

► Dinle correctiv.org 2020

Seçim iradesinin katledilmesi...

22. Dönem Milletvekili Emin Şirin Kayyum atamalarını değerlendirdi. ''Bu politikayı Tayyip Erdoğan politikası olmakla beraber SETA’cıların politikası olarak görüyorum. Seçim iradesinin katledilmesi sadece bugünün sorunu değil. Saray’ın keyfiyle insanlar görevden alınıyorsa, demokrasi çerçevesi içinde karşı çıkılmalı parti ayrımı olmaksızın. YPG bence meşrulaştı. Türkiye YPG’nin varlığını kabul etmiş durumda. Eğer bir belediye başkanını görevden alacaksanız, bunun ikna edici hukuki gerekçelerini açıklamak zorundasınız; Biz Gökçek’in, Topbaş’ın, Ahmet Türk’ün, Mızraklı’nın neden görevden alındığını bilmiyoruz.''

► Dinle correctiv.org 2020

Güvenli Koridor

Doç. Dr. Hakan Güneş ‘Güvenli Koridor’ mutabakatını Mercek’te değerlendirdi. Güneş: “Bu mutabakat, Türkiye’nin PYD’yi terör örgütü olarak tanımladığını, ABD’nin de geçmişe oranla bunu dafa fazla kabul ettiği anlamına geliyor. ABD bir seçim yapmak zorunda kalırsa, yerel ortağını değil, NATO’daki partnerini tercih edeceğini bir kez daha göstermiş oldu. PYD’nin içinde olduğu, DSG’nin arzu ettiği türden bir yapılanmaya ABD’nin destek vermeyeceği açık şekilde görülmüş oldu. 5km de olsa, 35 km de olsa bu alanın denetimi konusunda ortak iş birliğinden daha önemlisi; Suriye politikasında ABD’nin Türkiye ile birlikte yeni bir hamleye kalkışıyor olup olmadığıdır.''

► Dinle correctiv.org 2020

''19 gündür cenazemizi almak için bekliyoruz''

Diyarbakır’da ev baskını sırasında hayatını kaybeden Mücahit Yılmaz’ın cenazesi ailesine verilmiyor. Babası Abdulkadir Yılmaz yaşadıklarını Mercek’te anlatıyor. Yılmaz: ''Olaydan bir gün sonra Diyarbakır’a gidip oğlumu teşhis ettim; DNA için de kan verdim. Teşhis etmemize rağmen resmi prosedür uygulamadan cenazeyi vermeyiz diyorlar. 19 gündür cenazemizi almak için bekliyoruz. Oğlumun öldüğünü televizyondan duydum. Kimse haber vermedi. İnsanlık adına cenazeye eziyet vermek iyi bir şey değil. Benim bugün yaşadığım acıyı, yarın başkası yaşamasın diye çaba gösteriyorum . İnsanım diyen herkesin bu cenaze konusunda duyarlı olmasını istiyorum.''

► Dinle correctiv.org 2020

Kadınlar en yakınları tarafından öldürülüyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, bu ayki raporlarını değerlendirdi. Ataselim: ''Kadınlar en yakınları tarafından öldürülüyor. Temmuz ayında 31 kadın öldürüldü. Bu ay işlenen cinayetlerin 5’i şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti, 16 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi. 31 kadının 7’sinin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 11 evli oldukları erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü. 10 binlerce kadın hayattaysa 6284 sayesindedir. Kadın cinayetleri 2010 yılından bu güne artmış. Azaldığı bir yıl var; 2011. O yıl yılında İstanbul Sözleşmesi imzalandı. Cinsiyetçi yargıda erkekler aşırı sevgi, kravat, tutku, gelecek, tahrik imdirimi alarak kayırılıyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Su ve Vicdan Nöbeti 13. gününde

Kaz Dağları’nda nöbette olan aktivist Önder Yılman 13 gündür süren Su ve Vicdan Nöbeti’ni ve yapılan yürüyüşü anlatıyor. #Kazdağınadokunma

► Dinle correctiv.org 2020

Su ve Vicdan Nöbeti 12. Gününde

Kaz Dağları’nda nöbette olan aktivist Önder Yılman 12 gündür süren Su ve Vicdan Nöbeti’ni ve yapılan yürüyüşü anlatıyor. #Kazdağınadokunma.

► Dinle correctiv.org 2020

Cezaevinde 'riskli gebelik'

Mercek'te bugün, hamile olan ve kanaması olduğu halde tutuklanan Hanife Çiftçi'nin yaşadığı süreci eşi Salih Çiftçi anlatıyor. Hanife Çiftçi’nin bebeği anne karnında öldü. Salih Çiftçi: “TEM şubeye gittiğimizde eşim 2 aylık hamileydi. Eşimin hamile ve kanaması olduğunu söyledik; nezarete aldılar. Doktorlar muayeneden sonra eşimin riskli bir gebelik geçirdiğini cezaevi doktoruna iletiyorlar; bir adım atılmıyor. Eşim 20 gün boyunca cezaevinde sancı ve ağrılarla bekliyor. 20 gün sonra hastaneye götürülüyor; doktor geçici ilaç verip cezaevine gönderiyor. Hastaneye gittiğinde bebeğin öldüğünü söylüyorlar. Daha önce üç sezaryen olduğu için, kürtaj yapmıyoruz, normal yollarla düşmesini bekleyeceğiz diyorlar. Eşimin psikolojisi bozuk, sağlığı iyi değil. 16 kişi aynı koğuşta kalıyor. Osmaniye’de 43-44 derece sıcaklık var; klima yok.''

► Dinle correctiv.org 2020

#Kazdağınadokunma

Kaz Dağları’nda nöbette olan aktivist Önder Yılman 11 gündür süren Su ve Vicdan Nöbeti’ni ve bugünkü büyük buluşmayı anlatıyor. Önder Yılman: '' Kanadalı şirket 13.500 ağaç kestiğini iddia etse de, şu anda 195.000 ağaç kesilmiş durumda. Maden sahasına 10-15 dakika mesafede bir ormanlık alandayız, aşağı yukarı 200-250 kişiyiz. Ciddi bir dayanışma ortamı var burada. Burası Atıkhisar Barajı’nın beslendiği havza. Durumun ciddiyeti o ağır elementler ve siyanür toprağa ve suya karıştığında anlaşılacak. Biz tek başımıza dünyayı değiştiremeyeceğimizi biliyoruz. Hepimiz önce kendi kapımızın önünden başlayarak bu ekolojinin yararına olmayan gidişatı durdurma niyetindeyiz.''

► Dinle correctiv.org 2020

Olası bir operasyona karşı, Kürtler 'Direneceğiz' diyor

Zübeyde Sarı bugün Mercek'te, Gazeteci Fehim Işık ile olası Suriye operasyonunu, Kürtlerin nasıl bir tutum izleyeceğini ve sonuçlarını konuşuyor. Fehim Işık: “Suriye’de Rusya ABD’yi, ABD Rusya’yı gözlemleyerek adım atıyor ama iki taraf da Türkiye’yi kendi yanında tutmak istiyor. ABD, Türkiye’nin arzuladığı noktaya gelmezse; Kürtlerle birlikte 5 km’lik bir derinlikte uluslararası koalisyon güçleriyle birlikte bir koridor açarsa, böylesi bir politika Erdoğan’ın bitişinin başlayacağı süreci beraberinde getirir. Türkiye ABD onayı olmaksızın da Rojava’ya girebilir. Rojava’dakilerin ısrarla söylediği şey; ‘buradaki saldırı Afrin’dekine benzemeyecek, halkla birlikte direnişimizi sürdüreceğiz. SDG Komutanı Mazlum Ebdî; ‘Nereden girerlerse girsinler, tek bölgede yaşanacak lokal bir savaştan söz edemeyiz. 600 km boyunca savaş yaşanır’ diyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Emin Şirin: Erdoğan bir baskın seçimi düşünebilir

Zübeyde Sarı, bugün Mercek'te 22. Dönem milletvekili Emin Şirin’le Bahçeli’nin çağrısını, erken seçim ihtimalini ve Davutoğlu ile yaptığı görüşmeyi konuşuyor. Şirin; ''AK Parti ve MHP 330 sandalyeye sahip. Cumhur İttifakı’ndan ciddi miktarda vekiller yeni kurulacak partilere geçebilir. İyi Parti’den MHP’ye geçişler olursa; erken seçim ihtimali ortadan kalkar, Cumhur ittifakı ve Cumhurbaşkanı rahatlar, muhalefet zayıflar, Babacan ve Davutoğlu partisine gitmeyi düşünen vekillerin fikri değişir. Eğer İYİ Parti’den bir veya iki kişiyi koparamazlarsa, bu muhalefete büyük cesaret verecek, yeni kurulacak partilere geçişi hızlandıracak, meclis aritmetiği değişecek; Erdoğan bir baskın seçimi düşünebilir.''

► Dinle correctiv.org 2020

Eren Erdem açıklamasına 'engel'

Eski CHP MV Eren Erdem için yapılmak istenen açıklama engellenmek istendi ve yapılan görüşmeler sonrasında açıklama yapıldı. Yaşananları Gazeteci Süha Küçük anlatıyor. Süha Küçük: ''Hukuki olarak haber ve röportaj hakkımız olmasına rağmen müdahaleye uğradık. Aralarında CHP MV Tanrıkulu, Erdoğdu ve Mahmut Tanal gibi isimlerin olduğu bir heyet Jandarma ile görüşme yaparak ikna etmeye çalıştı. Ardından barikatlar kaldırıldı ve insanlar ilerlemeye başladı. Eren Erdem 8 aydır havalandırma hakkında engelleniyor ve en acı yanı ise rağmen Eren Erdem bir kulağının duyma yetisini komple kaybetti.''

► Dinle correctiv.org 2020

İnternet medyası hedef alınıyor

Zübeyde Sarı bugün Mercek'te, internet üzerinden yayın yapan basına RTÜK denetimi kararını gazeteci Şenay Aydemir ile konuşuyor. Aydemir: ''Sadece içerik sansürü değil, ekonomik yaptırım da söz konusu. Önemli olan yasa uygulayıcıların yasaları nasıl yorumladığı; yasa uygulayıcıların geçmişine baktığımızda buradaki gri alanların önümüzdeki dönemde ciddi bir sansür mekanizmasına dönüştürüleceğini düşünüyorum. Bunun altında ana akımın bu kadar çöktüğü, itibarsızlaştığı dönemde, ciddi bir rağbet gören internet medyasının denetime alınması gibi bir politik amacın olduğunu düşünüyorum.''

► Dinle correctiv.org 2020

Haber alma özgürlüğüm de engelleniyor!

Mercek’te Zübeyde Sarı’nın konuğu, Tutuklu gazeteciler için Almanya’dan Türkiye’ye yürüyen Kubilay Bozkurt. Bozkurt: ''33 gündür yürüyüşüm devam ediyor. 70 gün sonra İstanbul’a giriş yapmayı planlıyorum. Bu ‘Sapiens Dönüyor’ projesinin ikincisi. İki yıl önce Türkiye’deki sosyal ayrışmalar neticesinde, uzlaşı adına bir yürüyüş yaptım. Gerek Türkiye’de, gerekse dünyada tutuklu gazeteciler var; bu insanlar suçsuz bir şekilde içerde yatmaktalar; yürüyüşümü onlara ithaf ettim. 950 km yolu tamamladım, 1250 km yol var önümde. Gazetecilerin ve düşünen insanların faaliyetleri engellendiğinde, benim haber alma özgürlüğüm de engelleniyor. Bireysel olarak buna karşı çıkmak zorundayım.''

► Dinle correctiv.org 2020

Barışın alkışları

Zübeyde Sarı bugün Mercek'te, anayasa mahkemesinin Barış İmzacılarına ilişkin kararını, “Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz” bildirisini ve Akademisyen Tuna Altınel’in duruşmasını, duruşmayı takip eden Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile konuşuyor. Hamzaoğlu: “Tuna Altınel’e çok komik suçlamalar yöneltildi; devasa bir hukuk karartmasıyla karşı karşıyaydık. Türkiye’de barış talebi yeniden canlanıyor. Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz’ imza atanların sayısı 1071 diye ifade edildi. Gün içinde gördük ki, aynı isimden birkaç tane yazılmış hatta haberi olmadan adları konuşanlar var; traji komik.''

► Dinle correctiv.org 2020

Kaçırılan 6 kişiden 4’ü bulundu

Şubat ayında kaçırıldıkları öne sürülen 6 kişiden 4’ü bulundu. Polis ailelere yakınlarının gözaltında olduğunu bildirdi. Zübeyde Sarı bugünkü programında Ömer Faruk Gergerlioğlu ile son durumu konuştu. Gergerlioğlu; ''Bu kişilerin OHAL döneminde kaçırılan 27 kişiden 6’ı olduklarını biliyoruz. Ve bu 27 kişiden bazılarının illegal merkezlerde ağır işkenceli sorgulamalardan geçirildiklerini biliyoruz. İşkence ile ilgili önergelerim, ‘kaba ve yaralayıcı ifadeler var, gündeme alamayız’ gerekçesiyle reddedildi. 6 kişiden 4'ü çıktı ortaya, diğer 2 kişi hala ortada yok; bu da önemli bir soru işareti. Kaçırılan kişiler farklı farklı yerlerden kayboldu ama nedense dördü Ankara Emniyetinde çıktı. Polis, bu 4 kişinin yürürken bir GBT’ye rastladıklarını ve gözaltına alındığını söyledi. Avukatlar ve eşler emniyetin önünde ama hala görüştürülmediler. Sağlık muayenelerinin yapılmadığı bilgisi de var.''

► Dinle correctiv.org 2020

Suriye’de silahlı bir çatışma görme ihtimalimiz yüksek

22. Dönem milletvekili Emin Şirin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü açıklamalarını #Mercek’te değerlendirdi. Şirin: “Erdoğan Amerika’ya, İsrail’e, Avrupa’ya karşı inanılmaz bir sertlik içinde. Kuzey Suriye açısından harp ilanının bir adım gerisindeyiz. Yakın zamanda Suriye’de silahlı bir çatışmayı görme ihtimalimiz yüksek görünüyor. Kendileri Refah Partisi’nden ayrıldıklarında aynı konuşmalara muhatap olmuşlardı; bir kıymet-i harbiyesi olmadı, Ak Parti 2002’de tek başına iktidara geldi. Kılıçdaroğlu’na ettiği hakaretleri de dikkate alırsak Tayyip Erdoğan’ın Türkiye İttifakı’ndan vazgeçtiğini ve sertleşme politikasını uygulayacağını gösteriyor. 15 Temmuz’dan kalan soruları temizlemezseniz, siyasetteki FETÖ ilişkilerinin üzerine gitmezseniz, tüm siyaseti arındırmazsanız; böyle bir durumda Ak Parti’nin yenileneceğini düşünmek abesle iştigal olur.''

► Dinle correctiv.org 2020

Bayram değil, mücadele günü

Zübeyde Sarı bugün Mercek'te TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş ile Basın Bayramı’nda, Basın özgürlüğü ve gazeteciler üzerindeki baskıyı konuştu. Durmuş: “Basın üzerindeki baskıların arttığı son yıllarda TGS 24 Temmuz’u bir bayram olarak kutlamıyor; bizim için mücadele günü. Basın kuruluşlarında sansür memurları yok ancak daha yukardan başlayan bir sansür uygulaması var. Türkiye’de 134 gazeteci cezaevinde, 10 bini aşkın gazeteci işsiz, medyanın yüzde 95’i iktidar kontrolünde. 90’lardan sonra gazetecilerin güvencesizliğe itilmesi, hayatlarından sendikaların çıkarılması bugün geldiğimiz noktanın fitilini ateşleyen süreç oldu. Türkiye’de medya yapılanmasında bir değişikliğe ihtiyaç var.''

► Dinle correctiv.org 2020

Mülteciler büyük kentlerden gönderildiklerinde ne olacak?

Zübeyde Sarı bugün Mercek'te, Evrensel yazarı Ercüment Akdeniz ile Suriyelilerin geri gönderilmesini ve olası sonuçlarını konuşuyor. Ercüment Akdeniz: ''Büyük kentlere sığınmanın asıl nedeni mülteci statüsünün tanınmamış olması. Türkiye’ye sığınmış 4 milyona yakın mülteci, mülteci statüsü alamadı. Küçük taşra kentlerinde iş bulamayınca, geçinemeyince büyük kentlere doğru bir iç göç başladı. Mülteciler büyük kentlerden gönderildiklerinde iş ve ekmek derdi ne olacak; bunun sonucunda illegal yaşam ve suç şebekelerinin ağına düşecekler. Böyle bir baskı Suriye’ye geri dönüşlerden ziyade Avrupa’ya göçü kamçılayacak; daha ölümcül rotalar belirleyecekler ve daha çok can kaybı yaşanacak.''

► Dinle correctiv.org 2020

#HasankeyfYanıyor

Zübeyde Sarı bugün Mercek'te, Hasankeyf’te çıkan yangının tahribatını, müdahaleye ‘yetersizlik’ tepkisini ve son durumu Hasankeyf Koordinasyonun Ali Ergül ile konuşuyor. Ergül: “Bilemediğimiz bir yangın tahribatından söz ediyoruz. Yangına müdahale olmadı çünkü yerden müdahalenin mümkün olmadığı bir alan. Havadan da müdahale edilmedi. Hasankeyf belediye başkanı ‘tahribat yok’ açıklaması yaptı; neye dayandırdığına dair bilgi yok. Dünkü yangının tahribat yaratmaması mümkün değil. Devlet ısrarla bu bölgeyi yok etmeye yönelik bir politika izliyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

#KazdağlarıHepimizin

Mercek'te bugün Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan altın madenlerine karşı yürüttükleri mücadeleyi anlattı. Doğan “Kazdağlrı çevresinde 100’ün üzerinde altın madeni arama ruhsatı, 40’ın üzerinde de işletme ruhsatı var. Bir proje için 195 bin ağaç kesildi. Bir projede bu kadar ağaç kesilirken, ikinci, üçüncü projelerde sayı korkunç rakamlara ulaşacak. Bölgede müthiş bir ormansızlaşma olacak. Orman ekosistemi diye bir şey kalmayacak. Tüm canlı hayatı yok olacak. Bölge halkı hem ormanından, hem tarım alanından, hem de üretimden oluyor. AKP be MHP oylarıyla CHP’nin verdiği soru önergesinin reddedilmesini kınıyoruz.''

► Dinle correctiv.org 2020

''Düşük Profilli Başbakan''

22. Dönem milletvekili Emin Şirin, Davutoğlu’nun bugünkü açıklamalarını #Mercek’te değerlendirdi. Emin Şirin: ''Düşük profilli başbakan ol demişler; aklın başına yeni mi geldi, kabul etmeseydin, ‘düşük profilli başbakan mı olur’ deseydin; yaptın başbakanlığı. Suriye konusunda bugünkü konuşma yeterli değil. Davutoğlu’nun 2014’te Joe Biden ile yaptığı 3 saatlik yemekli toplantının içeriğini kamuoyuna açıklama görevi ve mecburiyeti var. Ak Partinin çekirdek kadrosu %25 mertebesinde erimiş durumda. Süleyman Soylu’nun parti içinde duyduğu rahatsızlıklardan dolayı istifa edip Demokrat Parti’nin başına geçeceği yönünde dedikodular var. ABD’de 15 gün sonra netleşecek bir mahkeme görülmeye başlandı. Bizim 4 bakanımızında adının geçtiği. F. Gülen’in kaçırılması gibi akla ziyan bir iddia da tartışılıyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Beyaz torosların yerine siyah transporterlar

Zübeyde Sarı'nın, bugünkü Mercek programında 147 gündür kendisinden haber alınamayan Salim Zeybek’in eşi Betül Zeybek, eşinin kaçırılma anını ve verdiği hukuk mücadelesini anlatıyor. Önümüz üzerinde resmi ibaresi olmayan bir araç tarafından kesildi. Silahlar patladı. Eşimin koluna girip beyaz bir araca bindirdiler.in Bana ‘savcılığa, emniyete gitme, biz devletiz, bize güven ve sorgulama’ dediler. Bugüne kadar ifadem dahi alınmadı. Ben ve eşim KHK’lıyız. Savcıya ilk savcılığa gittiğimde bana, ‘FETÖ yapmıştır, onlar kaçırmıştır’ denildi. Cumartesi Anneleri ile buluştuk; beni en iyi anlayan onlardı. Çocuklarım çok küçük, her şey gözlerinin önünde oldu; iyi değiller.''

► Dinle correctiv.org 2020

Doğu Akdeniz’de Gerilim

Zübeyde Sarı Mercek'te bugün Doğu Akdeniz’deki gerilimi ve AB yaptırımlarını Duvar yazarı Mühdan Sağlam'a sordu. Sağlam: “Doğu Akdeniz’deki gaz oranı dünya gaz rezervinin %2’sine tekabül ediyor. Gerilimin artmasının nedeni; Türkiye’nin 2013’ten bu yana ilk defa bölgede bulunan sismik ve sondaj gemi sayılarını artırması ve faaliyetlere aktif olarak başlaması. Güney Kıbrıs Rum Kesimi kendi sınırını AB’nin sınırı olarak tanımlıyor ve AB’ye bu şekilde politik tutum alması telkininde bulunuyor. Şu anda Doğu Akdeniz’de gerilimin en üst düzeylerinden birini görüyoruz. Türkiye diplomatik olarak yeteri kadar kendini savunamadı. Yaptırımlar ‘kıytırık’ demek diplomatik olarak puan kazandırmaz

► Dinle correctiv.org 2020

Son günlerde tartışılan İstanbul Sözleşmesi

Son günlerde tartışılan İstanbul Sözleşmesini Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu genel sekreteri Fidan Ataselim’le konuştu. Ataselim: “Sözleşmenin maddelerinin revize edilmesi söz konusu olamaz; müsaade etmeyeceğiz. Bir kadın şiddete uğruyorsa, onun korunmasına yönelik şeyler tehdit olarak algılanabilir mi? Aile deniyor, hangi aile; Şiddettin olduğu bir aileden söz edilebilir mi? Aile kutsaldır, mahremdir denilerek, kadınların da içinde olduğu kapalı bir kutu yaratılıyor. Biz diyoruz ki; kadınların aile kurumundan ayrı olarak varlıkları var. Biz İstanbul sözleşmesi uygulanmıyor uygulanmalı diyoruz. Uygulanmadığı için kadın cinayetleri artmakta.

► Dinle correctiv.org 2020

Rojava'da çözüm 2025’te öngörülüyor

#Mercek’in bugünkü konuğu Rojava’da düzenlenen 'Uluslararası IŞİD Forumu’na' katılan Gazeteci Ergun Babahan. Babahan: ''Rojava’da 10 bin’e yakın tutuklu IŞİD’li var. Bunların bakımı, korunması ve cezaevinde tutulması Kürt yönetiminin üzerinde. IŞİD’li kadınlar çocuklarıyla birlikte kamplarda kalıyor. Büyüdüklerinde kamplardan çıkacaklar. Eğer uluslararası toplum müdahale etmezse cihatçı olarak çıkabilirler. Arap muhafazakar nüfusun yoğun olduğu yerlerde IŞİD hücreleri var; canlanması mümkün. Kobani’ye geldik; inanılmaz şekilde restore edilmiş. Gayet temiz, çöpleri düzenli toplanıyor. Sağlık ocağı ve hasteneleri var; ilaç sıkıntısı yaşanıyor doğal olarak.''

► Dinle correctiv.org 2020

Erdoğan ve Ak Parti’yi zedeleyecek çıkış

22. Dönem Milletvekili Emin Şirin, Zübeyde Sarı'nın sorularını yanıtladı. Emin Şirin; Ak Parti’den diğer kopuşlara nazaran Babacan’ın çıkışı çok daha ciddi, Erdoğan ve Ak Parti’yi zedeleyecek bir çıkış olarak görünüyor. Gül’ün partide aktif rol alacağını düşünmüyorum ama Cumhurbaşkanlığı seçimi olursa aday olmak isteyebilir. Bu parti tek başına iktidar olmak için kurulmuyor bugünkü konjonktürde; Ak Parti’den alabileceği azami oyu alabilmek üzere kuruluyor. %30 alabilecek bir CHP ile %15 alabilecek bir Babacan partisi, HDP’nin de desteğini alarak Cumhurbaşkanı da çıkarabilir, iktidar da olabilir. Davutoğlu’nun ve Babacan-Gül hareketinin bir araya gelebileceğini düşünmüyorum; ciddi fikri ayrılıklar var.

► Dinle correctiv.org 2020

#AliİsmailKorkmaz

#AliİsmailKorkmaz’ı ölüm yıldönümünde annesi Emel Korkmaz anlatıyor: “Acım hiç bitmedi; bugünkü gibi bir çarşamba sabahı kaybetmiştim Alimi. Acıyla değil umutla anıyoruz. Ali’nin kaybıyla beraber umudu da yaşatmaya çalışıyoruz. Odasında başucunda topladığı kitaplara bakarak, ‘anne bunlara dokunma, bunları köy okullarına göndereceğim’ demişti. Alimi kaybettikten sonra sadece evde oturup gözyaşı dökerek yasını tutmak, yaptıklarının yanında haksızlık olurdu; Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nı kurduk. Vakfımız öğrencilere burs veriyor. Genç sanatçı fonumuz, müzik stüdyomuz, kütüphanemiz var; Vakıf’ta Ali İsmail’i hissediyorum. Alimin kaybıyla birlikte en çok adaletsizliğe canım yanıyor

► Dinle correctiv.org 2020

''Gördüğünüz şiddetten korkmayın.''

Erkek şiddeti nedeniyle ülke değiştiren Serap Kara şimdi de kızının velayetini kaybetme riskiyle karşı karşıya; yaşadıklarını Mercek'te Zübeyde Sarı'ya anlatıyor. ''Gördüğünüz şiddetten hiçbir zaman korkmayın. İnsanlara anlatmanızı bir şekilde engelleyebilirler ancak lütfen bunu söylemekten korkmayın. Duruşma ile ilgili kaygım var. Türkiye’de bir şekilde verilen kararlar tartışmalı. Velayet babaya verildi ve burada çok mutlu, çok güzel Almanca konuşuyor. Şu anda hiçbir güç çocuğumu benden alamaz. Bu bir cinayet olur. Kalsam yine ölümü yaşıyorum bir şekilde ve tehditler neticesinde zaten Türkiye gibi bir yerde olacak sonuçlar çok açık. Hiçbir gerekçe bana şiddet uygulamasını haklı kılmaz.''

► Dinle correctiv.org 2020

#ODTÜSavunulmalıdır

Zübeyde Sarı, Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ile ODTÜ’yü konuşuyor. Karakuş: ''Rektörlüğün önündeyiz. Bu sürecin sorumlusu rektördür. ODTÜ rektörü Verşan Kök, kendini küçük Tayyip sanıyor. Direniş devam ediyor. Rektörün ODTÜ'ye yaptığı büyük bir kötülük. Ruhsat alamadılar ve alamadıkları için inşaata başlayamıyorlar. Rektör Verşan Kök'ün akademik unvanının alınması için YÖK'e başvurduk. Şimdi KYK ile buralarda boy göstermeye çalışıyorlar. Burada her an her şey olabilir. İktidar nasıl bir Türkiye istiyorsa, öyle bir ODTÜ istiyor. Öğrenciler ODTÜ'den polisin çekilmesini ve KYK yurdunun durdurulmasını istiyor. Herkesin gözü kulağı ODTÜ'de olmalı. ''

► Dinle correctiv.org 2020

Yasaklanan Onur Yürüyüşü

Zübeyde Sarı, Mercek'in bugünkü bölümünde Barış Sulu ile yasaklanan Onur Yürüyüşü’nü, LGBTİ+ haklarını konuşuyor. Sulu: "Bizi nereye kovarsanız kovun dünyanın her tarafında varız ve sevip aşık olmaya devam edeceğiz. Siyasi partiler de bu konuda açıklamalar yapıp kendi parti programlarında hakları güvence altına almaları gerekir. LGBTİ insanlar neden bu kadar intihar ediyor? O kadar çok baskılıyorlar ki çıkış yolu olarak intihar ediyorlar."

► Dinle correctiv.org 2020

Haziran ayı iş cinayetleri raporu

Zübeyde Sarı bugünkü programında İSİG Meclisi Genel Koordinatörü Murat Çakır ile Haziran ayı iş cinayetleri raporunun detaylarını konuştu. Rapora göre en az 124, yılın ilk 6 ayında en az 840 işçi hayatını kaybetti. Çakır: “1700 civarında olan iş cinayetileri sayısı OHAL’den sonra 2 binlere ulaştı Haziran ayında 17 işçi kadın hayatını kaybetti. Bu yılın ilk 6 ayında 33 çocuk işçi hayatını kaybetti. Gittikleri fabrikada 2 arkadaşımız zehirlendi, 2’si hastaneye kaldırıldı, 2’si hayatını kaybetti. Fabrikanın AKP Başakşehir ilçe başkanına ait olduğu söyleniyor.”

► Dinle correctiv.org 2020

Duruşma başlamadan bitti

Zübeyde Sarı, Çorlu Faciası davasını takip eden Gazeteci Rıfat Doğan ile detayları konuştu. Doğan: “Aileler havasız ve klimasız bir ortamda uzun süre bekletildi; yaşlı olanlar fenalık geçirdi. Müştekilerin bir bölümü içeri alınmadan duruşma salonu kapıları yüzlerine kapatıldı. Polis dışarıda zincir kurarak ailelerin içeri girmesine engel olurken, avukatlar içeriden kapıları açmaya çalıştı. Mahkeme heyeti tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle davadan çekildi; dava Çorlu 2. ACM’ye gönderildi. Duruşma başlamadan bitti diyebiliriz.''

► Dinle correctiv.org 2020

UnutMADIMAKlımda

Sivas Katliam’ında yaşamını yitiren Şair ve Yazar Metin Altınok’un kızı Zeynep Altıok babasını ve ardından geçen 26 yılı anlattı: 2 Temmuz, yüreğimizde taşıdığımız acının harlandığı, bizi yoran ve ağır geçen bir gün. Sivas katliamından haberdar olmayan yeni bir nesil var. İsterim ki yakın tarihin acıları gelecek nesillere anlatılsın. Babam iyi yürekli, toplumsal fayda sağlamak isteyen, duyarlılık gösteren, iyi bir insan, öğretmen ve düşünürdü. Bugünün muktediri, o günün canımızı alan gerici siyasal islam anlayışı hem eğitim olarak önümüze bariyer getiriyor hem de o gün orda yaktığı gibi sorgulayan insanları susturmayı önceliyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Gezi Direnişi Davası bugün Silivri'de görülüyor

Gezi Direnişi Davası Silivri’de görülüyor. Zübeyde Sarı, duruşmayı takip eden Gazeteci İrem Afşin’le konuştu. Afşin: "Hem Osman Kavala, hem Yiğit Aksakoğlu iddianamede kendileriyle ilgili yer alan suçlamaları satır satır çürüttüler. Savunmalar salonda alkışla karşılandı; salon hınca hınç dolu. Mücella Yapıcı’nın savunmasının geneline baktığımızda, Gezi ile bağlantılı yargılanılması gerekenin polis şiddeti olduğunu vurguladı. Çiğdem Mater, çekilmemiş bir belgeseli çekmekle suçlanıyor. Yiğit Aksakoğlu savunmasına, ‘7 aydır 10 metre karelik bir hücrenin içinde tek başımayım. Bu kalabalığın içinde durmak bile çok güzel’ sözleriyle başladı. 657 sayfalık iddianame mahkemeye heyeti tarafından 15-20 cümle ile özetlendi."

► Dinle correctiv.org 2020

Öcalan’ın Mektubu

İrfan Aktan: “Önemli bir hareketin önemli bir konumunda olan Öcalan’ın beyanatının kamu kurumu olan AA’da yayınlanması olağandışıdır. Çözüm Süreci bittikten sonra Öcalan’ın tüm dış dünya ile bağlantısı kesilmiş, Öcalan’ın etkisi ve söylemi görünmez kılınmaya çalışılmıştır. Kürt Hareketi Öcalan’ın kurduğu dili çok iyi anlıyor bunun İstanbul bağlantılı “talimat” olmadığını anlıyor. Bu saatten sonra Kürtleri İmamoğlun’a oy vermemeye ikna edecek ne hareketlilik var ne de iktidarin bu ikna sürecini sağlayabilecek gücü; çeşitli denemeler yapıyorlar.''

► Dinle correctiv.org 2020

23 Haziran’da ne olacak?

Zübeyde Sarı, Avrasya Araştırma şirketi Başkanı Kemal Özkiraz ile konuştu. “Elimize henüz ulaşmamış anketler de var; genel görüntü Ekrem İmamoğlu’nun ciddi şekilde önde olduğu yönünde. İmamoğlu kazandığı zaman gelip koltuğa oturacak. Atnı tehditleri Mansur Yavaş için de yapmıştı. O motivasyonun kaybolmasından endişeli. İmamoğlu kazanırsa, Erdoğan partisinin içindeki muhalefete partileşme fırsatı vermeden erken seçim diyebilir.

► Dinle correctiv.org 2020

'Siverek'te katliam' çığlığı

Siverek’te neler oluyor? Katliamda amcasını kaybeden Serkan İzol anlatıyor; ''Bu katliamı yapanlar daha önce ağabeylerini asker zoruyla kendi topraklarından çıkarıp göçe zorladılar; mal varlığına el koydular. Jandarma komutanlığını arayıp evlerde silah olup olmadığından emin olmak istediler; katliamdan bir gün önce jandarma silah bulundurma gerekçesiyle Hakkı amcamın evini bastı; bir şey bulamadılar. Sabah katliam oldu. Bunlar bu bölgede terör estiriyorlar; kimse bu davayı alacak cesareti göstermiyor.Olaya karışan 12 kişi var.''

► Dinle correctiv.org 2020

Saklı Haç belgeseli neyi anlatıyor?

Zübeyde Sarı bugünkü programında, Saklı Haç belgeselinin yönetmeni gazeteci Altan Sancar ile belgeseli ve Yeni Akit'in hedef göstermesini konuştular. -Belgesel fikri nasıl ortaya çıktı? -Neden Müslümanlaştırılmış Ermenileri işleme gereği duydunuz? -Belgesel ile Türkiye'de Ermeni meselesinin tartışılacağına inanıyor musunuz? -Size dönüşler nasıl oldu? -Yeni Akit bugün sizleri hedef gösterdi ne düşünüyorsunuz?

► Dinle correctiv.org 2020

Başka yol bırakmadılar bize...

Dilek Dündar: “Çok duygusal bir an, 3 yıldır yasal olmayan bir şekilde pasaportuma el koydular; sonunda kavuştuk. Hukuk devletine aileleri cezalandırmak yakışmıyor. Çok uğraştım, sesimi duyurmaya çalıştım, mahkemelere başvurdum. Çok güzel bir ülkemiz var, pasaportsuz bırakılmak insana çok zor geliyor ama başka yol bırakmadılar bize. Süratle Türkiye hukuk sisteminin bu yaraya son vermesi lazım.''

► Dinle correctiv.org 2020

Ekrem İmamoğlu’nun açık ara farkla kazanacağına inanıyorum

Ateş İlyas Başsoy: ''Ben açık ara farkla Binali Yıldırım’ın değil, Ekrem İmamoğlu’nun kazanacağına inanıyorum. AKP seçmenini görmezden gelerek seçim kampanyası yapmaya imkan yok; herhangi bir cümle kurarken AKP seçmeni nasıl etkilenir diye düşünüyorum. AKP’nin elinde devlet, kanun her şey olabilir; CHP’nin elinde Türkiye’nin en eğitimli seçmeni var. Canlı yayında yapılacak bir mülakata endişeyle bakamam. İmamoğlu 31 Mart sürecindeki ayarıyla giderse, mütevazı, dini değerlere saygılı, Türkiye’deki farklı farklı kimliklere saygılı; halk onu zaten çok sevecek.''

► Dinle correctiv.org 2020

İmamoğlu ve Yıldırım Düellosu

Zübeyde Sarı siyasal iletişim uzmanı Şeyda Taluk ile Yıldırım İmamoğlu münazarasını ve seçmen üzerindeki olası etkisini konuştu. Taluk: ''Yapılan hiçbir münazarada bu güne kadar basına yansımış bir protokol görmedim. Türkiye’de bundan önce siyasilerin katıldığı programlar daha çok tartışma programı formatındaydı; Amerika’daki modele uygun ilk defa bir münazara yapılıyor. Bu münazaralar kararsız seçmen, sandığa gitmek istemeyen seçmeni motive etmek için yapılır. Yıldırım sempatik, soğukkanlı ama kendine ve kazanacağına inanmıyor. İmamoğlu ise çok yorgun ama kazanacağına inanıyor.''

► Dinle correctiv.org 2020

Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü

Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde akademisyen Özgür Müftüoğlu ile çocuk işçiliği ile mücadeleyi konuştular. Müftüoğlu: "Çalışma düzeninin insanı koşullara ulaşıp, asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin yaşamını insanca sürdürecek şekilde olması lazım. 4+4 eğitim sistemi, çocukların emek piyasasında işçi olarak çalışmalarını teşvik eden bir sistem. İnsanca çalışma ve yaşam koşulları için bir mücadele ancak çocuk işçiliğinin ortadan kalkmasına neden olur; topyekün bir sınıf mücadelesi gerekir. Devlet çocuk işçiliği ile mücadele için hiç bir şey yapmıyo."

► Dinle correctiv.org 2020

#Gezi6Yaşında

Volkan Kesanbilici; “Seçimden dolayı Gezi Davası bir kenarda kalmasın. 24 Haziran’da mutlaka destek verelim; yargılanan sadece 6 kişi değil, onların nezdinde Gezi Direnişi, toplumsal muhalefet yargılanıyor. Gezi bu memleketin yüzakı bir direniştir. Bir parkı korumayı başardık ama o günden bu güne güzel gelişmeler olmadı. “Gezi’de biraraya gelenler bu kardeşliği başka yerlerde yaptılar; yeri geldiğinde sandık başında."

► Dinle correctiv.org 2020

Yargı Reform Paketi

Veysel Ok; “Sayın Cumhurbaşkanı tutuklamanın bir istisna olacağını ifade etti. Zaten anayasamızda tutuklama bir istisnai kavram, bunun için bir reforma ihtiyaç yok; mevzuatın uygulanması yeterli. Delilsiz, kaçma şüphesi olmayan gazetecilerin, yazarların, siyasetçilerin zaten mevzuatımıza aykırı. İfade özgürlüğü de anayasada koruma altına alınmış bir hak; bunlara uyulsun yeter."

► Dinle correctiv.org 2020

Çocuk Cinayetleri ve İstismarları

Avukat Selin Nakıpoğlu, çocuk cinayetleri ve istismarlarının önlenmesi için neler yapılabileceğini anlattı. Nakıpoğlu: “Çocuk şiddetine ilişkin veriler bize sunulmuyor; ciddi bir veri saklanması söz konusu. Çocuk ve kadına yönelik şiddetin artışını kendi çalışmalarımdan görüyorum; artış korkunç."

► Dinle correctiv.org 2020

Gazetecilere Yönelik Saldırılar

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş: “Gazetecilere yönelik bu saldırıların tesadüf olmadığına dair elimizde ciddi veriler var. Saldırganlara gerekli cezanın verilmemesi yeni saldırıların önünü açıyor. Meslek örgütleri ve sendikalar gücünü üyelerinden alır; son yıllarda gazeteciler arasındaki dayanışma ciddi bir zayıflığa uğradı."

► Dinle correctiv.org 2020

Uzun Süreli Açlık Grevleri Sonrasında

Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir; “Diyarbakır’da hastaneye getirilirken tutuklu ve hükümlülerin itilip kakılmasının kabul edilir bir tarafı yok. Uzun süreli açlık grevleri sonrasında hemen rutin bir hayata dönmek mümkün olmaz; belli bir tedavi süreci gerekir."

► Dinle correctiv.org 2020

Bu hukuksuzluğa boyun eğmem!

Eşinin pasaportuna el konulan gazeteci Meşale Tolu; Eşim duruşmamızı izlemek üzere Almanya’dan İstanbul’a geldi; pasaportuna el konuldu. Duruşmamız bugün görüldü; gizli tanığın dinlenmesi yine teknik sorun gerekçesiyle ertelendi. Oğlum için Türkiye’den döndüm. Gerekirse Türkiye’ye geri döner, eşimi çıkarmak için mücadele veririm ama bu hukuksuzluğa boyun eğmem. Çocuğum 2 yaşında cezaevi ile tanıştı; babasını burdan yolcularken ‘babam neden gidiyor, ne zaman dönecek’ diye sordu; pasaportuna el konduğunu nasıl anlatabilirim.

► Dinle correctiv.org 2020

KHK ile ihraç edildi, hapiste kanser oldu...

KHK ile ihraç edildikten sonra hapiste kanser olan Doç Dr Ahmet Turan Özcerit’in ölümünü, oğlu Sinan Özcerit anlatıyor: “Babam hastalığı sırasında onlarca dilekçe verdi ama ‘sıra yok’ denilerek muayenesine izin verilmedi. Babam bu süreçte 30 kg verdi, hasteneye gidebildiği ilk anda 4.evre kanser olduğunu öğrendi. Doktorlar babam için ‘5 aydan fazla yaşamaz’ dedi. Buna rağmen hastaneden gönderilen 2 heyet raporunda da ‘cezaevinde kalabilir’ dendi""

► Dinle correctiv.org 2020

Halfeti'de Neler Oluyor?

Urfa Barosu üyesi Avukat Hidayet Ermek: “Urfa’da son 3 yılda gözaltına alınan herkes sistematik bir şekilde işkenceye maruz bırakılıyor. Meslektaşlarımız müvekkilleriyle sağlıklı görüşme sağlayamıyor; Baro’nun girişimleri sonucunda bu kısmen aşıldı."

► Dinle correctiv.org 2020

Galatasaray-Başakşehir Maçı

Sözcü gazetesi spor editörü Tonguç Orözü: "Galatasaray Başakşehir maçı siyasi mücadeleye de dönme ihtimali yüksek bir karşılaşmaydı. Hafta arasında Sedat Peker’in trübün liderlerini çağırıp ‘her şey çok güzel olacak’ sloganının atılmasından rahatsız olduğunu söylediği iddia edildi."

► Dinle correctiv.org 2020

Aşık Mahsuni Şerif'i Anıyoruz

Zübeyde Sarı bugünkü bölümünde, ölüm yıldönümünde; türküleriyle Aşık Mahsuni Şerif'i anıyor.

► Dinle correctiv.org 2020

Tecridin Kaldırılması Umarım Kalıcıdır

Garo Paylan; “Mevcut kanunlara göre her tutuklu, hükümlü avukatları ile görüşmekte özgürdür; 8 yıldır sayın Abdullah Öcalan avukatları ile görüştürülmemiştir. Açlık grevindeki insanlar sadece yasalara uyuşmasını talep ediyordu. Umalım ki tecrit tamamiyle bitsin. Bu geçici değil, kalıcı bir açıklama olsun. İktidarın bunu hangi hesapla yaptığı bizim için üçüncü plandadır. Ölüm orucunda olan pek çok insan hayatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıyaydılar.''

► Dinle correctiv.org 2020

#ŞuleÇet Davası

Kadın Meclislerinden Ayşen Ece Kavas konuştu: “#ŞuleÇet şüpheli ölümlerin ve kadın cinayetlerinin sembolü oldu. Sanıkların sözleri ve sanık avukatlarının beyanları tüm kadınları örseleyecek şekildeydi. Geçim derdini bu cinayetin bahanesi yapmaya çalışıyorlar. Özel bilirkişi raporunda bilirkişi; ‘bu saatte bir kadın, bir erkekle kapalı bir mekanda içki içiyorsa bu cinsel ilişkiyi kabul etmiş sayılır’ diyerek cinsel saldırıyı aklamaya çalışmıştı."

► Dinle correctiv.org 2020

ODTÜ Türkiye'nin Siyasi İkliminden Bağımsız Değil

ODTÜ'lü Özgür Gür: “Öncelikli talebimiz; Verşan Kök ODTÜ rektörü olarak kabul görmemektedir. Onun suçlarına iştirak eden tüm yönetim istifa etmelidir. 218 hocadan 106’sı bir açıklama yaptı; hocalarımız da yanımızda. Üniversiteler özgür düşüncenin tesisi olmalıdır; özgür düşünce olmadan akademik üretimden söz etmek mümkün değildir."

► Dinle correctiv.org 2020

Soma Maden Faciasının 5. Yılı

Soma Davasın Avukatlarından Can Atalay: “Kolluğun çektiği görüntülerin işverene servis edilmesi sonucunda, arkadaşlarının hesabını sormaya çalışan işçiler Soma havzasında hala iş bulamıyor. AKP iktidarı, Türkiye kapitalizmi dedi ki; işçiler ölebilir, işçilerin ölmeleri bir süre canınızı sıkabilir, sonuç olarak; Türkiye kapitalizmi yoluna devam eder."

► Dinle correctiv.org 2020

Akdeniz'de Neler Oluyor?

Zübeyde Sarı, bugünkü programında Gazete Duvar yazarı Mühdan Sağlam ile Akdeniz'de yaşanan gerilimi, sebeplerini ve olası sonuçlarını konuştu. Mühdan Sağlam, -Doğu Akdeniz'de ne oluyor? Türkiye neden saf dışı kalıyor? -Doğu Akdeniz'de hangi ülkeler var ve pasta nasıl paylaşılıyor? -Türkiye'nin içinden geçtiği süreç burada sesini yükseltmesini daha mı engelliyor? -İçine kapanan Türkiye'nin ‘biz olmadan yaprak kımıldamaz’ gerçekçi mi? -Doğu Akdenizdeki gerilim nereye varacak? sorularını yanıtladı.

► Dinle correctiv.org 2020

YSK Kararını Verdi

31 Mart Yerel seçimlerinin üzerinden tam 1 ay 6 gün geçti. YSK itirazları değerlendirdi ve kararını verdi. İstanbul'daki seçimlerinin iptal edilmesine karar verildi. Zübeyde Sarı, Özgürüz Radyo Ankara muhabiri Altan Sancar ve Can Dündar ile birlikte bu kararı değerlendirdi.

► Dinle correctiv.org 2020

#BiziEngelleyemezsiniz

Bugün #DünyaBasınÖzgürlüğüGünü. Türkiye hükümeti bize bir hediye verdi; #ÖZGÜRÜZRadyo’ya Türkiye’den erişim engeli geldi. ozguruz20.org’dan yayına devam ediyoruz.

► Dinle correctiv.org 2020

1 Mayıs Miting Meydanları

Onur Öncü , İstanbul 1 Mayıs miting meydanlarında ve alanların coşkusunu, sendikaların ve siyasi örgütlerin oluşturduğu 1 Mayıs Kürsü'sünden yapılan konuşmaları canlı aktardı.

► Dinle correctiv.org 2020

Venezuela’da Darbe Girişimi

Siyasetçi Alp Altınörs, Venezuela’daki darbe girişimini değerlendirdi. ABD, Bolivarcı bir iktidara tahammül etmeyeceğini defalarca ifade etmişti. Venezuela’nın en aşırı sağ partisi yani milli irade partisinden Guaido kendini devlet başkanı ilan etti. Arka planda Leonardo Lopez bulunuyor; milli irade partisinin esas lideri.

► Dinle correctiv.org 2020

Kıdem Tazminatı Kırmızı Çizgimiz

Bugün konuğu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: "Siyası iktidar hiçbir gerekçe sunmadan işçi sınıfının Taksim Meydanı’nda kutlama hakkını engellemiş oldu. 1 Mayıs’ta adalet, özgürlük be demokrasi talebiyle meydanlarda olacağız. "

► Dinle correctiv.org 2020

Ekonominin Toplum Üzerindeki Etkisi

Zübeyde Sarı, bugünkü konuğu sosyolog Sezai Ozan Zeybek'e, Türkiye'de yaşanan son olayları bir sosyolog olarak nasıl değerlendirdiğini sordu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yönelik linç girişimini, ekonominin kötü gidişatının toplum üzerindeki etkisini ve gittikçe artan taciz ve tecavüz olaylarını, sosyolog Sezai Ozan Zeybek sizler için yorumladı.

► Dinle correctiv.org 2020

Cumhuriyet Davası

Zübeyde Sarı, bugünkü Mercek programında Cumhuriyet Davası ile ilgili Barış Atay ve Sezgin Tanrıkulu ile konuştu.

► Dinle correctiv.org 2020

Erk Acarer'e Soruşturma

Mercek’te Zübeyde Sarı'nın bu haftaki konuğu hakkında soruşturma açılan gazeteci Erk Acarer; ''2015 yılında bu senaryoların hepsini gördük. Bütün soruşturma dosyalarını yandaş basından öğrenirdik. Ben de soruşturmamı avukatımdan değil yandaş basından öğrendim. Türkiye’de medyanın %96’sı AKP iktidarı tarafından konsilde edilmiş olması nedeniyle, biz gazeteciler sosyal medyayı halkın haber alma aracı olarak kullanıyoruz."

► Dinle correctiv.org 2020

Biz Değil, Siz Utanacaksınız!

Zübeyde Sarı'nın bu hafta Mercek'teki konuğu metrobüste tacize uğrayan ve buna tepkisini göstererek direnen bir kadın. “Bu adamın bunu ilk defa yaptığını sanmıyorum; ben susmadığım için şu anda gözaltında. Susmayın; susmayarak onları utandıracağız.''

► Dinle correctiv.org 2020

ABD'nin İran Kararı

Gazeteci İlhan Tanır ABD’nin İran kararını ve olası sonuçlarını değerlendirdi. ''Bu karar, ABD’nin İran’a karşı başlatacağını söylediği ve başlattığı baskısının en son dalgası. ABD bu 8 ülkeye; siz İran’dan ürün alırsanız sizleri ve sizin ülkenizdeki şirketleri de ambargoya dahil ederiz şeklinde uyarı yapmış oldu."

► Dinle correctiv.org 2020

Kılıçdaroğlu'na Linç Girişimi

Zübeyde Sarı'nın bu haftaki programında konuğu, Can Kaderoğlu: “Bir gün önce şehitin cenazesine gittik; bizi vakur bir şekilde karşıladılar. Genel başkanımız cenazeye intikal ettiği andan itibaren bizim organize olduğunu hissettiğimiz bir olaylar silsilesi başladı. Önce yuhlar sonra ‘vatan haini bu’ sözleri, sonra tekbirler artarak yükseldi."

► Dinle correctiv.org 2020

DBB Eş Başkanı Selçuk Mızraklı

Zübeyde Sarı'nın bu haftaki programında konuğu DBB Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı. Zübeyde Sarı, ''16 günün sonunda mazbatanızı aldınız, neden bu kadar uzun sürdü, gerekçeleri neydi ve ilk icraatınız ne olacak? sorularını sordu.

► Dinle correctiv.org 2020

Seçim Zaferini Nasıl Okumalıyız?

Ekrem İmamoğlu'nun, sancılı bir sürecin ardından resmi olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Zübeyde Sarı'nın bugünkü konuğu Duvar Gazetesi yazarı Kemal Can ''Seçim zaferini nasıl okumalıyız?'' sorusunu sizler için değerlendirdi.

► Dinle correctiv.org 2020

İmamoğlu Mazbatasını Aldı!

Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından, sancılı bir sürecin sonunda mazbatasını aldı! Zübeyde Sarı bugünkü programında, konuğu Can Dündar'la birlikte İmamoğlu'nun mazbatasını almasını ve sonrasında İmamoğlu'nun İBB'de yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

► Dinle correctiv.org 2020

Kardeşimi Polis Öldürdü!

Zübeyde Sarı bugünkü programnda, konuğu Recep Hantaş'ın ağabeyi, Efendi Hantaş. Efendi Hantaş, polis kurşunu ile birkaç gün önce öldürülen kardeşi Recep Hantaş'ın ölümünü anlattı ve ''Kardeşimi polis öldürdü! Gözlerimle gördüm kardeşimin kafasında 2 tane kurşun izi vardı. Vali’nin açıklamaları ile olay örtüşmüyor." dedi.

► Dinle correctiv.org 2020

Barış Yarkadaş

Zübeyde Sarı'nın bugünkü konuğu Barış Yarkadaş, seçim sonrası yapılan AKP'nin yaptığı itirazlarla birlikte değişen gündemi değerlendirdi.

► Dinle correctiv.org 2020

#RabiaNazİçinAdalet

#RabiaNazİçinAdalet sloganıyla Kadın Meclisleri 13 Mart’ta bir çok ilde eylemde olacak; Kadın Meclisleri üyesi Melek Önder anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2020

Bu Bir Kayyum Uygulamasıdır

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde %70.24 oranında oy almasına rağmen KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Zeyyat Ceylan; “YSK’nın bizimle ilgili araştırma, inceleme, takip süreci vardı. Bize veto dönüşü olmadığı için seçime girme ehliyeti aldık ve seçime girdik. "

► Dinle correctiv.org 2020

Berat Albayrak ve Ekonomik Reform Paketi

Bakan Albayrak’ın ekonomide yapısal dönüşüm adımlarını Ekonomist Oğuz Oyan değerlendirdi. "İlk bakan olduğu zaman ki iddiasını kaybetmiş görünüyor; kendisinin sihirli dokunuşları ve algı operasyonlarının çok güçlü olabileceğini düşünüyordu ama işlerin öyle kolay olmadığı anlaşıldı. Bu yine emekçilerin sırtından sermayeyi kurtarmaya, devletin borçlanma imkanını artırmaya dönük bir fon olarak orataya çıkacak. "

► Dinle correctiv.org 2020

Mazbatası Verilmeyen Ahmet Türk'le Seçim Sonuçları

Ahmet Türk: "AKP stratejik oy kullanan Kürtleri cezalandırıyor. İhraç edilmişim gibi göstermeye çalışıyorlar. İl seçim kurulu mazbatamın iptali başvurusunu reddetti. Reddedilmesine rağmen YSK’ya başvurdular. AKP çıkan sonucun faturasını Kürtlere keserek Kürtleri cezalandırıyor. Stratejik bir yaklaşımla Kürtlerin oyları büyükşehirlerde etkili oldu."

► Dinle correctiv.org 2020

Yerel Seçimler Sonrasında Yapılan İtirazlar

Can Dündar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde yapılan itiraz ve açıklamaları değerlendirdi. "İmamoğlu ilk geceden bu yana çok iyi bir sınav verdi. Mağdur duruma düşen bir başkanın nasıl prim yaptığını Erdoğan kendi tarihinden biliyor; bunu İmamoğlu’na hediye etmeyecektir. İstanbul’da değil sadece, Kürt illerinde, Ankara’da, İzmir’de belediyeleri çalıştırmayacak, her tacizi yapacak, soruşturma açacak, onları FETÖ ve PKK’lıkla suçlayacak."

► Dinle correctiv.org 2020

Sıkıyönetim Ruhu Muş’ta Hayat Buldu

Sırrı Sakık: ''Sıkıyönetim ruhu seçim günü Muş’ta hayat buldu. İtirazlar sonucu biz kazansak bile yeniden halkın iradesine başvurmamız gerektiğini düşünüyorum. Kenti kanatmak istiyorlar buna müsade etmem.''

► Dinle correctiv.org 2020

Seçim Sonrası AKP’nin Tutumu

Zübeyde Sarı sordu, Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, yanıtladı. Ali Şeker: "AKP zoraki bir uzatma tercihinde bulundu. Gece gündüz arkadaşlarımızla birlikte nöbet tutuyoruz. Manipülasyon peşindeler, değişik taktikleri gündeme alıyorlar. İstanbul'a ihanet edenlerin farkına varan İstanbullular bir karar verdiler. Bunun sonucuna riayet etmek gerekir." Sezgin Tanrıkulu; "İstanbul un 39 ilçesinde akp sonuçlara itiraz etti, şimdi sayımlar yapılıyor. Her ilçede 2-3 vekilimiz var. Bu saate kadar gelen bilgilerde sayım yapılan ilçelerde sonucu etkileyecek bir değişiklik yok."

► Dinle correctiv.org 2020

2019 Yerel Seçim Sonuçları Neyi Gösteriyor?

Avrasya Araştırma şirketi müdürü Kemal Özkiraz: "Türkiye önümüzdeki Aralık ayında seçime gidebilir. AKP’li küskünler arasından çıkacak partinin %10 oy potansiyeli var."

► Dinle correctiv.org 2020

Seçime 2 Kala Kamuoyu Yoklamaları

Seçime çok az kala kamuoyu yoklamaları ne gösteriyor? Soylu ve Erdoğan’ın özeleştiri mahiyetindeki söylemlerini ne anlama geliyor? Anket şirketi sahipleri Erdoğan’ın “anket sonuçlarına güvenmiyorum açıklamalarına” ne yanıt verdi?

► Dinle correctiv.org 2020

Meriç Nehri’nde Bir Kayıp Daha!

Zübeyde Sarı'nın bu haftaki konuğu Yunanistan’a botla geçmeye çalışırken nehre düşen Mahir Mete Kul'un annesi, Ünzile Aras. Ünzile Aras arama kurtarma çalışmalarını ve oğlunu anlatıyor.

► Dinle correctiv.org 2020

#RabiaNaz

Rabia Naz'a ne oldu? Zübeyde Sarı, konunun sosyal medyada gündeme gelmesine vesile olan Metin Cihan ile sosyal medyanın gücünü, baba Şaban Vatan ile de verdiği hukuk mücadelesini, davanın hukuki boyutunu ve geldiği aşamayı konuştu.

► Dinle correctiv.org 2020

Hükümetin Kayyum Tehdidi

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekili Garo Paylan, hükümetin kayyum tehdidini değerlendiriyor. Gazeteci Altan Sancar ve Onur Öncü canlı telefon bağlantılarıyla kayyum tehdidinin CHP’li ve HDP’li seçmen üzerindeki etkisini anlattı.

► Dinle correctiv.org 2020
facebook-squaretwitteryoutube-play